آمریکا  ۲۱ تبعه جامانده خود را از طریق قطر از افغانستان خارج کرد

نیویورک – ایرنا – سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید روز جمعه به وقت محلی اعلام کرد که ۲۱ آمریکایی جامانده پس از خروج نیروهای آمریکایی در ۳۱ اوت (۹ شهریور) از افغانستان خارج شدند.

در پی ضرب الاجل ۳۱ اوت (۹ شهریور) جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا، همه نیروهای این کشور پس از دو دهه از افغانستان خارج شدند اما به دلیل خروج شتابزده دولت بایدن ، برخی اتباع آمریکایی در این کشور جا ماندند.
امیلی هورن سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید در بیانیه‌ای اعلام کرد دولت آمریکا شرایط خروج شهروندان آمریکایی را با یک پرواز چارتری هواپیمایی قطر و همچنین از طریق مسیر زمینی تسهیل کرد و این افراد را از کابل به یک کشور همسایه منتقل کرد.
این مقام کاخ سفید تصریح کرد که هواپیمایی قطر ۱۹ شهروند آمریکایی از جمله ۱۱ نفر را که دارای مجوز اقامت دائمی در آمریکا هستند از افغانستان از طریق هواپیمایی قطر و دو نفر دیگر را از طریق زمینی از این کشور خارج کرده است.
امیلی هورن از تلاش های مستمر قطر در تسهیل عملیات در فرودگاه بین المللی کابل و کمک به اطمینان از ایمنی پروازهای چارتری قدردانی کرد.
وی در عین حال اضافه کرد که تعدادی از آمریکایی ها تصمیم گرفته اند از افغانستان خارج نشوند و این انتخاب و حق آنهاست.
ابن مقام کاخ سفید گفت که همچنان به آنها گزینه هایی برای خروج از افغانستان ارائه می دهیم اما این به خود آنها بستگی دارد.
پیش از این، خبرنگار ان بی سی در حساب کاربری خود در توییتر از فرود هواپیمای قطری که از مبدا کابل پایتخت افغانستان به پرواز درآمده بود، در دوحه پایتخت قطر خبر داد و گفت  این هواپیما حامل ۱۵۸ تبعه خارجی است.
جن ساکی سخنگوی کاخ سفید نیز اعلام کرده بود که کمتر از ۱۰۰ آمریکایی در افغانستان باقی مانده اند و چهار شهروند آمریکایی توانستند بصورت زمینی از افغانستان خارج شوند.
پس از پایان عملیات تخلیه نیروهای آمریکایی از افغانستان، لوید آستین و آنتونی بلینکن وزیران دفاع و خارجه آمریکا به کشورهای منطقه از جمله قطر سفر کردند که بیشترین کمک را به آمریکایی ها در خروج نیروهایشان داشته و مذاکرات صلح میان گروههای مختلف افغانستان و طالبان را برگزار کرده است.

وزیر امور خارجه آمریکا در نشستی مطبوعاتی با همتای قطری خود در دوحه تصریح کرد: ما مراتب امتنان عمیق خود را از قطر ابراز داشتیم و این کشور بیش از همه در فرآیند تخلیه (افراد از افغانستان) کار کرده است. علاوه بر پاسخ مثبت قطر به روند تخلیه افراد، دوحه پشتیبانی و حمایت پزشکی گسترده ای ارایه کرد که به نجات جان ها کمک کرد.

بلینکن گفت: اینکه ما فعالیت دیپلماتیک را از کابل به دوحه منتقل کردیم، تصادفی نیست. روابط ما با قطر قوی تر از هر زمان دیگری است و ما اقدامات این کشور در جریان عملیات تخلیه (افراد از افغانستان) را فراموش نخواهیم کرد.
وی افزود: ما با طالبان در ساعت های اخیر تماس گرفتیم و گفتند که آنها اجازه آزادی سفر را خواهند داد.


 

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha