آغاز سفرهای آسیای شرقی وزیر امور خارجه چین

تهران- ایرنا - وزیر امور خارجه چین سفر دیپلماتیک به ۴ کشور آسیای جنوب شرقی از جمله ویتنام و سنگاپور که اخیرا میزبان معاون رئیس جمهوری آمریکا بوده است را، آغاز کرد.

به گزارش روز شنبه ایرنا از مجله آمریکایی « دیپلمات »، « وانگ یی » وزیر امور خارجه چین سفر جدید دیپلماتیکش را به ۳ کشور آسیای جنوب شرقی آغاز کرد که در این میان دو کشور ویتنام و سنگاپور اخیرا میزبان دو تن از مقامات عالی رتبه آمریکایی از جمله « کامالا هریس » معاون رئیس جمهوری آمریکا بودند. 

سفر یک هفته ای وانگ یی دیروز از کشور ویتنام آغاز شد و سپس با توقفی در کامبوج و سنگاپور ادامه خواهد یافت. وی سپس روز سه شنبه  و چهارشنبه را در کره جنوبی خواهد گذراند و با « چونگ اویی- یونگ » همتای خود به گفت و گو خواهد نشست. 

با این وجود برنامه وانگ یی به طور کامل مشخص نشده است اما سخنگوی وزارت امور خارجه چین چند روز پیش  در گفت و گو با خبرنگاران اعلام کرد محور مذاکرات بر " مسائل مورد تاکید چین و تحکیم روابط دوستانه و عمیق تر کردن همکاری مشترک " با این چهار کشور است.

براساس اظهارات سخنگوی وزارت امور خارجه چین، مذاکرات در تمام این ۴ کشور متمرکز بر مسائل ضد بیماری های همه گیر، توسعه همکاری و هم افزایی و تشریک مساعی میان تلاش های  چین با این چهار کشور برای پرورش توسعه الگوهای جدید و توسعه استراتژی هاست. 

سفرهای وزیر امور خارجه چین به منظور ساختن توسعه ملموس یک ساله برای ۱۰ کشور عضو اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا ( آ.سه.آن ) می باشد. پیش از این سفر، وی به ۹ کشور عضو این اتحادیه در یک سال گذشته سفر کرده بود. این در حالی است که چهار وزیر امور خارجه این کشورهای جنوب شرقی آسیا در ماه مارس و اوایل آوریل به چین سفر کرده بودند. به علاوه در ماه ژوئن وانگ یی میزبان تمامی  وزیران امور خارجه کشورهای عضو  آ سه آن نیز بود. 

گفتنی است تمامی این دیدارها درمیان پویش دولت جدید « جو بایدن » رئیس جمهوری آمریکا برای ارتباط بیشتر با کشورهای آسیای جنوب شرقی اتفاق افتاد. در ماه های اخیر ۳ مقام ارشد آمریکایی، « کامالا هریس » معاون رئیس جمهوری آمریکا ماه گذشته، در ماه ژوئیه « لوید آستین » وزیر دفاع آمریکا و اواخر ماه مه و اوایل ژوئن « وندی شرمن » نماینده وزیر امور خارجه آمریکا از کشورهای جنوب شرقی آسیا دیدار کردند. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha