چهار شهرستان استان یزد در وضعیت قرمز کرونایی قرار دارد

یزد- ایرنا - سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد با اشاره به تداوم شیوع ویروس دلتای کرونا همانند دیگر نقاط کشور در این استان ، گفت: هم اکنون شهرستان‌ های بهاباد، اردکان، بافق و میبد همچنان در وضعیت قرمز کرونایی قرار دارد.

به گزارش روز شنبه روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد، سید ابراهیم سلمانی افزود: بهاباد هفته های گذشته از وضعیت قرمز کرونایی خارج شد که با کاهش رعایت پروتکل های بهداشتی از سوی افراد و افزایش تعداد مبتلایان به بیماری کووید ۱۹ دوباره در  وضعیت قرمز  قرار گرفت. 

به گفته وی ۶ شهرستان دیگر از جمله اشکذر در حالت زرد قرار دارد ، یزد، مهریز، تفت، ابرکوه و خاتم هم از لحاظ شیوع کرونا به رنگ نارنجی است.

وی تصریح کرد:شهروندان همچنان باید پروتکل های بهداشتی را رعایت  و استفاده از ماسک را فراموش نکنند. 

سلمانی  اظهار کرد:  ۲۴ ساعت گذشته از یکهزار و ۵۱۸  نمونه گرفته شده از افراد مشکوک به ویروس کرونا در مراجعه به مراکز درمانی بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی مطایق معیارهای سازمانی جهانی بهداشت ، ۳۸۱ فرد مبتلای قطعی به  کووید ۱۹ در استان شناسایی شدند.

 وی ادامه داد: از این تعداد، ۵۲ نفر به دلیل وخامت حال عمومی در بیمارستان های استان بستری و تحت درمان قرار گرفتند و ۳۲۹ نفر هم دوره نقاهت خود ر ا به صورت قرنطینه خانگی طی می  کنند.

وی با اشاره به فوت سه بیمار  شبانه روز گذشته در استان افزود: در خاتم، میبد و یزد هر کدام یک بیمار قربانی کووید ۱۹ شدند.

دکتر سلمانی تصریح کرد: در حال حاضر ۴۷۵ فرد  مشکوک به کرونا در بیمارستان های استان بستری هستند که از این تعداد ۱۲۴ نفر در بخش مراقبت های ویژه خدمات  درمانی دریافت می کنند.

به گزارش ایرنا، ویروس کرونا عامل بیماری کووید ۱۹ از اواخر سال ۲۰۱۹ در شهر ووهان چین مشاهده و در مدت کوتاهی در جهان منتشر شد؛ به طوری که سازمان جهانی بهداشت در اسفند ۹۸ (فوریه ۲۰۲۰) بروز پاندمی (همه‌ گیری جهانی) این بیماری را تأیید کرد ،این ویروس با دست آلوده یا عطسه، سرفه و حتی قطره های تنفسی از طریق دهان، بینی و چشم به افراد منتقل می‌شود. 

جهش ویروس کرونا در انگلستان ،آفریقا و هندوستان که موجب افزایش سرایت، بیماری‌زایی و مرگ و میر آن شده، نگرانی‌های جدی را در جهان به وجود آورد.

کارشناسان همچنان توصیه می کنند، مردم اصول سه گانه « شفا» یعنی شست و شوی دست ها، فاصله گذاری اجتماعی و فیزیکی، اجتناب از ترددها و استفاده از ماسک را باید بیش از گذشته مورد توجه قرار دهند.

حدود ۸۰ درصد افراد مبتلا بدون نیاز به درمان خاصی از این بیماری بهبود می‌یابند، برخی گزارش‌ها نشان می‌دهد که ویروس کرونا حتی از افرادی که هیچ علایمی ندارند قابل انتقال است و میزان انتقال از این طریق هنوز مشخص نیست که تحقیقات در این زمینه جریان دارد. 

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha