۲۰ شهریور ۱۴۰۰،‏ ۱۱:۵۶
کد خبرنگار: 2154
کد خبر: 84466974
۰ نفر

برچسب‌ها

الجزایر طرح اتحادیه عرب برای آشتی با مغرب را نپذیرفت

تهران – ایرنا – الجزایر پس از قطع روابط دیپلماتیک خود با مغرب در ماه گذشته میلادی تمایلی به هیچ گونه میانجیگری عربی یا غربی جهت برقراری صلح و آشتی با مغرب ندارد. آخرین تصمیم الجزایر در این ارتباط اعلام مخالفت با گنجاندن طرح صلح میان دو کشور در دستور کار وزیران خارجه کشورهای عضو اتحادیه عرب است.

به گزارش روز شنبه روزنامه فرامنطقه ای رای الیوم چاپ لندن، الجزایر در ماه گذشته میلادی در هنگام اعلام تصمیم خود مبنی بر قطع روابط سیاسی با مغرب دلایلی را برشمرد از قبیل اینکه مغرب به وزیر خارجه رژیم صهیونیستی اجازه داد تا از رباط ، الجزایر را مورد تهدید قرار دهد و به اسراییلی ها اجازه داده تا در مرزهای مغرب علیه الجزایر جاسوسی کنند و همچنین رباط با استفاده از برنامه جاسوسی پگاسوس علیه مقامات الجزایری اقدام به جاسوسی کرده است.   

کشورهای اروپایی همچون فرانسه سعی کردند به طور کاملا محرمانه طرح صلحی را در همین رابطه تهیه نمایند اما الجزایر با آن موافقت نکرد در حالی که مغرب از این اقدام استقبال کرده و گفت که علل و عوامل واقعی مخالفت الجزایر با برقراری صلح و آشتی را نمی داند و معتقد است دلایل ارائه شده از سوی الجزیره قابل توجه و اهتمام نیستند.

بر اساس این گزارش ، کشورهای خلیج فارس از جمله عربستان هم سعی کردند تا شکاف میان این دو کشور را پر کنند . میانجیگری آنان در دهه هشتاد با موفقیت همراه شد و روابط سیاسی میان دو کشور از سر گرفته شد اما این بار پادرمیانی آنها با موفقیت همراه نشد.

مطبوعات الجزایر و در راس آنها " الشروق آنلاین " در شماره دیروز خود خاطرنشان کردند "رمطان لعمامره" وزیر خارجه این کشور در حاشیه نشست کاری وزیران خارجه عرب و طی دیدارهای مشورتی خود قبل از نشست وزیران خارجه عرب تاکید کرد : " موضوع قطع روابط دیپلماتیک با مغرب در دستور کار نشست وزیران خارجه عرب درج نشده و نخواهد شد. تصمیم الجزایر به عنوان یک تصمیم حاکمیتی، قطعی، نهایی و غیرقابل برگشت ، قابل بحث و گفت وگو و بررسی نیست."  

به گزارش روزنامه های محلی الجزایر، لعمامره افزود: الجزایر به طور قطعی و نهایی تصمیم به قطع روابط با مغرب گرفت زیرا این کشور بارها تعهدات بنیادین سازمان دهنده روابط میان دو کشور را به طرز خطرناک و به طور مستمر نقض کرده است که به طور مستند ثبت و ضبط شده است که در نتیجه آنها مناسبات دوجانبه با بن بست مواجه شد .

وزیر خارجه الجزایر ادامه داد: مغرب بارها در صدد ضربه زدن به وحدت ملی الجزایر برآمد و به دشمن تاریخی این کشور اجازه داد تا علیه الجزایر اظهارات خصمانه به میان آورد .

به گزارش رای الیوم ، کشورهای منطقه ای و اروپایی سعی دارند تا درگیری سیاسی مغرب و الجزایر را مهار نمایند تا به یک درگیری نظامی منجر نشود . همچنین مبادله اتهامات توسط مطبوعات دو کشور باعث شدت گرفتن بحران میان آن دو شده است.  

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha