روند کاهشی ابتلا و بستری کرونایی‌ها در خراسان رضوی شکننده است

مشهد- ایرنا- فرمانده ستاد اجرایی مبارزه با کرونا در دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: روند کاهشی موارد ابتلا، سرپایی و بستری در مناطق زیر پوشش این دانشگاه شکننده و حساس است، بنابراین تمامی شهرستان‌ها همچنان باید در حالت آماده‌باش باشند.

دکتر شاپور بدیعی روز یکشنبه در گفتگو با خبرنگار ایرنا افزود: با نزدیک شدن به فصل سرما و بروز بیماری های ویروسی، لازم است شهروندان بیش از پیش نسبت به رعایت دستورالعمل های بهداشتی توجه کنند. 
وی بیان کرد: در مدت زمان موج پنجم کرونا در استان با حمایت سپاه، بسیج، استانداری، آستان قدس رضوی، شهرداری، خیران سلامت و سایر نهادها و سازمان ها امکانات و تجهیزات مختلفی برای خدمات رسانی به بیماران مبتلا به کرونا فراهم شد.
وی تصریح کرد: نصب و راه اندازی دستگاه های اکسیژن ساز و بهبود سامانه های اکسیژن رسانی، نصب و راه اندازی ۲ دستگاه سی تی اسکن در بیمارستان های قائم(عج) و شهید هاشمی نژاد مشهد، تامین تجهیزات و ملزومات مورد نیاز مراکز درمانی و راه اندازی مراکز سرپایی تنها بخشی از اقداماتی است که با مشارکت سایر نهادها و سازمان ها انجام شده است. 
دکتر بدیعی خاطرنشان کرد: تمامی اقدامات صورت گرفته در موج پنجم کرونا در حال ارزیابی و تجزیه و تحلیل است تا در صورت مواجهه با موج های بعدی بیماری، بتوان هر چه سریع تر نسبت به خدمات رسانی به بیماران اقدام نمود. 
وی با بیان اینکه در موج پنجم کرونا، ۲۵ درصد بیماران بستری شده در خراسان رضوی غیربومی بودند، گفت: بر اساس برنامه ریزی های انجام شده تمامی این بیماران نیز از خدمات بستری و سرپایی به شکل مطلوبی بهره مند شدند. 
وی ادامه داد: با توجه به در پیش بودن فصل پاییز و افزایش احتمال ابتلا به بیماری های ویروسی، همچنان باید نسبت به رعایت شیوه نامه های بهداشتی توجه جدی داشت و بدون شک همکاری مردم نقش موثری در کاهش آمار بیماری دارد. 
وی از عموم مردم خواست با بروز نخستین علائم مشکوک به کرونا به نزدیکترین مرکز خدمات جامع سلامت منتخب کرونا و یا درمانگاه های سطح یک مراجعه کرده و خدمات لازم را در زمان مناسب دریافت کنند تا از حاد شدن بیماری آنان جلوگیری شود.

بر اساس آخرین آمار رسمی تاکنون پنج میلیون و ۲۷۵ هزار و ۵۶۷ نفر در ایران به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند و بیماری کووید ۱۹ جان ۱۱۳ هزار و ۸۲۴  نفر را گرفته است. 
همچنین چهار میلیون ۵۳۸ هزار و ۴۱۹ نفر از مبتلایان به ویروس کرونا در ایران تاکنون بهبود یافته‌اند.  
وزارت بهداشت اعلام کرد هم‌اینک ۱۶۸ شهرستان کشور در وضعیت قرمز، ۲۰۹ شهرستان در شرایط نارنجی و ۷۱ شهرستان در وضعیت زرد شیوع ویروس کرونا قرار دارند. 
همچنین تاکنون ۲۲ میلیون و ۱۴۹ هزار و ۱۸۰ شهروند ایرانی دُز نخست واکسن کرونا و ۱۱ میلیون و ۷۷۷ هزار و ۸۹۶ نفر دز دوم آن را تزریق کرده و واکسینه شده‌اند. بر این اساس مجموع واکسن های تزریق شده در ایران به ۳۳ میلیون و ۹۲۷ هزار و ۷۶ دُز رسیده است.
"پاندمی کرونا" در سطح جهان ۲۲۴ میلیون و ۷۶۷ هزار و ۹۶۹ نفر را بیمار کرده و جان چهار میلیون و ۶۳۳ هزار و ۱۵۷  نفر را گرفته است. 
۲۰۱میلیون و ۳۴۸ هزار و ۴۰ نفر از افراد مبتلا به ویروس کرونا هم تاکنون در سطح جهان درمان شده‌اند.
آمریکا در این میان با ۴۱ میلیون ۲۴۱ هزار ۶۹۳ بیمار مبتلا به کووید ۱۹ و همچنین ۶۷۷هزار و ۱۷ قربانی ویروس کرونا، بیشترین آمار ابتلا و تلفات ناشی از پاندمی کرونا را در جهان به خود اختصاص داده است. 
پس از آمریکا کشورهای هند، برزیل و روسیه بیشترین شمار افراد مبتلا به ویروس کرونا را دارند. 
ایران بر اساس آخرین آمارهای رسمی جایگاه هشتم را در جدول بیشترین جمعیت مبتلایان به کرونا در میان کشورهای جهان دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha