مازندران برنامه سفر هوایی برای زائران اربعین ندارد

ساری - ایرنا - مدیرکل حج و زیارت مازندران گفت که امسال برنامه‌ای برای سفر هوایی زائران اربعین حسینی از فرودگاه‌های این استان از جمله فرودگاه بین‌المللی دشت ناز وجود ندارد.

عباس اسمعیلی روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا علت برنامه ریزی نکردن سفر هوایی برای زایران مازندرانی را صرفه اقتصادی نداشتن برای فرودگاه و شرکت های هواپیمایی برشمرد و توضیح داد : با توجه به این که امسال کشور عراق تنها برای ورود ۳۰ هزار زائران ایرانی مجوز صادر کرده ، سهم هر استان کمتر از ۹۰۰ نفر می شود که بسیار کم است.

وی افزود : با توجه به اینکه پروازهای فرودگاه بین المللی دشت ناز به کشور عراق با توجه به شیوع کرونا از ماه ها پیش متوقف شد  ، در حال حاضر عملا راه اندازی پرواز برای اعزام کمتر از یکهزار نفر برای فرودگاه صرفه اقتصادی ندارد.

مدیرکل حج و زیارت مازندران با بیان اینکه ستاد بازسازی عتبات عالیات تعداد موکب‌داران استان را برای اعزام اربعین به ستاد ملی معرفی خواهد کرد ، گفت : به هیچ عنوان دفاتر حج و زیارت مازندران نام‌نویسی برای اعزام زائران اربعین ندارند و مردم گول افراد سودجو را در ارتباط با اعزام زائر به کشور عراق نخورند.

وی افزود : با نام‌نویسی ستاد بازسازی عتبات عالیات از موکب‌داران مازندرانی برای شرکت در  اربعین حسینی ، احتمالا زایران مازندرانی از طریق فرودگاه‌های تهران یا مشهد به عراق سفر خواهند کرد.

اسمعیلی گفت : با توجه به این که امسال ویزای گروهی جهت سفر به کشور عراق در اربعین حسینی نداریم ، صدور ویزا به صورت انفرادی خواهد بود و زائران در زمان خروج از کشور باید کارت دریافت هر دو دُز واکسن کرونا را به همراه برگه آزمایش تست منفی کرونا به همراه دشته باشند و در فرودگاه هم تب سنجی خواهند شد.

وی افزود : تنها راه شرکت در اربعین حسینی از طریق سفر هوایی به کشور عراق است و به هیچ عنوان سفر زمینی و یا از طریق ناوگان ریلی و جاده ای به کشور عراق نداریم.

مدیرکل حج و زیارت مازندران شهروندان این استان را از هرگونه پیاده روی به سمت مرزهای مشترک ایران با کشور عراق برای شرکت در اربعین حسینی برحذر داشت و تاکید کرد : همان گونه که بارها اطلاع رسانی شده است به خاطر شرایط کرونایی مرزهای عراق برای تردد زائران باز نیست و حتی اگر افراد به مرز هم بروند از آنجا بازگردانده می شوند.

مازندران از استان های پیشرو در اعزام زایر برای شرکت در اربعین حسینی طی سال های گذشته بود به گونه ای که سال ۹۸ دستکم ۱۵۰ هزار مازندرانی برای حضور در راهپیمایی اربعین حسینی در کشور عراق نام‌نویسی و به همراه ۳۴۳ پزشک، پرستار و کارشناس بهداشت به عراق عزیمت کرده بودند.

پارسال هم به دلیل شیوع کرونا ، اعزام زائران از مازندران و دیگر استان‌های کشور به عراق برای شرکت در آیین اربعین حسینی ممنوع بود و آیین جاماندگان اربعین در شهرستان‌های مازندران برگزار شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha