۲۴ شهریور ۱۴۰۰،‏ ۷:۳۶
کد خبرنگار: 960
کد خبر: 84470814
۳ نفر

برچسب‌ها

مجوزهای دردسرساز

سبزوار- ایرنا- صدور مجوز سلاح های شکاری از سوی مراجع ذیصلاح در سالهایی که مجوزی برای شکار وجود ندارد به یکی از عوامل جدی تهدید امنیت حیات وحش و بروز خطر در تنشهای اجتماعی تبدیل شده است.

بر اساس قوانین موجود ایران هر فرد بالای ۱۸ سال می‌تواند ۲ نوع اسلحه از انواع سلاح ساچمه‌زن و خفیف و یا به عبارت دیگر گلوله‌زنی و ساچمه زنی را در اختیار داشته باشد و صدور مجوز از ۲ نوع گلوله‌زنی همراه با یکدیگر امکان‌پذیر نیست.

در شهرستان سبزوار علاوه بر شمار زیادی سلاح شکاری غیرمجاز، حدود ۲ هزار مجوز برای اسلحه های شکاری صادر شده است که به علت محدودیت صدور مجوز شکار یکی از تبعات این پدیده، هجوم مردم به مناطق حفاظت شده است.

نبود ضوابط مناسب در صدور مجوز سلاح شکاری در کنار عدم کنترل سلاح های شکاری غیر مجاز سبب شده پناهگاه حیات وحش شیراحمد سبزوار به عنوان دومین زیستگاه پرجمعیت آهوان کشور و دیگر مناطق حفاظت شده و شکار ممنوع این منطقه با برخورداری از گونه‌های شاخص جانوری همواره در معرض خطر شکارچیان قرار داشته باشند.

ساخت سالن تیراندازی از راهکارهای جلوگیری از تبعات شکار غیر مجاز است

یکی از دارندگان سلاح شکاری در سبزوار گفت: با وجود فرایند دشوار خرید، نگهداری اسلحه و تمدید مجوز آن شرایط قانونی برای شکار فراهم نیست که این موضوع زمینه شکار غیر مجاز را فراهم می کند.

وی که نخواست نامش فاش شود افزود: گستردگی مناطق حفاظت شده و شکار ممنوع و نیز رفت و آمد حیوانات و پرندگان در سایر مناطق برخی از دارندگان اسلحه های شکاری را برای تفریح و سرگرمی ترغیب به شکار غیر مجاز می کند.

وی اضافه کرد: همچنین طی سالهای گذشته وجود سلاح های شکاری در برخی نزاع ها خطرآفرین بوده و منجر به جراحت و یا قتل افرادی شده است لذا برای جلوگیری از تبعات شکار غیر مجاز یا تهدیدات دیگر احداث سالن و  سایت‌های تیراندازی یک ضرورت محسوب می شود.

آخرین مجوز شکار در منطقه سبزوار طی سال ۱۳۹۷ صادر شده است

رییس اداره حفاظت محیط زیست سبزوار نیز گفت: با وجود ممنوعیت صدور پروانه حمل و نگهداری سلاح شکاری برای افراد دارای سابقه کیفری، لازم است قبل از  صدور مجوز برای سایر افراد، دوره آموزشی مرتبط برای متقاضیان برگزار شود.

حمیدرضا صادقی افزود: افزایش صدور سلاح شکاری در سالیان گذشته هجوم افراد به مناطق حفاظت شده را در پی داشته که از تبعات آن افزایش بی رویه شکار و نیز دسترسی جوانان به سلاح شکاری بوده که سبب بروز ناامنی در درگیری و نزاع ها شده است.

وی با اشاره به این که آخرین مجوز شکار آن هم از نوع  پرندگان در پاییز سال ۹۷ در منطقه سبزوار صادر شده است تصریح کرد: افزایش شمار شکارچیان دستگیر شده بیانگر آن است که  دارندگان سلاح از هر فرصتی برای شکار استفاده می‌کنند.

صادقی افزود: با توجه به فراوانی اسلحه های شکاری و علاقه افراد به تیراندازی،  احداث  سالن های تیراندازی و برگزاری مسابقاتی در این زمینه یک نیاز محسوب می شو که باید از سوی نهادهای مرتبط پیگیری شود.

لزوم تجدیدنظر در نحوه صدور مجوز سلاح شکاری 

رییس دادگستری سبزوار نیز گفت: با توجه به این که مجوز شکار حیوانات محدود شده است باید در نحوه صدور مجوز سلاح شکاری تجدید نظر شود.

میر علم سیدی افزود: با توجه به تخلفات آشکار شکارچیان در آسیب به حیات وحش طی سالهای گذشته و نیز به علت محدودیت شکار، افزایش صدور مجوز اسلحه ضرورتی ندارد و عامل درگیری هم می شود.

وی اضافه کرد: وقتی مورد مصرف و استفاده برای شکار وجود ندارد چرا مجوز اسلحه صادر می شود؟ که این موضوع خود زمینه ارتکاب به جرم را هم  فراهم می کند.

رییس دادگستری سبزوار گفت: باید در صدور مجوز برای افراد حتی برای افرادی که سابقه کیفری ندارند و برای سنین ۲۰ تا ۲۵ که خیلی پایبند به مقررات نیستند تجدید نظر شود.

سیدی افزود: اسلحه های شکاری چنانچه از فاصله نزدیک به انسان شلیک شود کشنده است لذا باید در تعداد و نحوه صدور مجوزها تجدید نظر شود و نیز برای اطلاع باید گفت که تفنگ "وینچستر" یک اسلحه جنگی است و نگهداری آن جرم است و مجازات آن ۲ سال زندان است.

وی ادامه داد: چنانچه  افراد از سلاح هایی که مجوز حمل آنها را دارند در درگیری و برای قدرت نمایی استفاده کنند مجوز آنها ابطال می شود.  رییس دادگستری سبزوار با اشاره به این که امروزه شرایط استفاده از سلاح شکاری خیلی محدود شده است افزود: ساخت سالن های  تیراندازی به امنیت فضای جامعه و نیز حیات وحش کمک می کند.

جایگزینی سلاح های ورزشی با سلاح شکاری با احداث سایتهای تیراندازی

رییس هیات تیراندازی با کمان سبزوار هم در این خصوص گفت: برای کاهش تبعات ناشی از سلاح های شکاری، در ابتدا باید در یک طرح فراگیر در سطح کشور سلاح های شکاری و غیر استاندارد با سلاح های ورزشی جایگزین شود.

مرضیه آتش افروز افزود: بهترین عملکرد، ایجاد میادین تیراندازی و ایجاد سایت های اهداف پروازی شامل رشته های تراپ، اسکیت و اسپورت برای استفاده از سلاح است.

وی تصریح کرد: لازمه توسعه اماکن تیراندازی و ایجاد شرایط مناسب برای این امر همکاری دستگاههای اجرایی مربوطه همچون اداره ورزش و جوانان و  حفاظت محیط زیست و نیز ورود بخش خصوصی و ایجاد باشگاههایی در این رابطه و به کارگیری نیروهای متخصص و کارآمد در این زمینه است.

رییس هیات تیراندازی با کمان سبزوار گفت: تیراندازی ورزش توصیه شده در دین اسلام و لازمه اولیه آمادگی دفاعی یک جامعه اسلامی است که با توجه به نشاط و هیجان آن جذب جوانان به تیراندازی زمینه شناسایی استعدادها و موفقیت آنها در ورزش قهرمانی را فراهم می کند و نیز موجب افزایش آمادگی جسمانی و سلامت روان می شود.

۲ منطقه حفاظت‌ شده شیراحمد و پروند با مجموع مساحت ۳۹ هزار هکتار و همچنین مناطق شکار ممنوع ریوند و کمرقلعه با مساحت ۱۰۸ هزار هکتار در محدوده شهرستان‌های سبزوار، داورزن و ششتمد در غرب خراسان رضوی قرار دارند.

پناهگاه ۲۳ هزار هکتاری حیات‌ وحش شیراحمد در ۱۵ کیلومتری جنوب سبزوار واقع است.

سبزوار در۲۳۰ کیلومتری غرب مشهد قرار دارد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha