۲۴ شهریور ۱۴۰۰،‏ ۱۱:۰۵
کد خبرنگار: 1245
کد خبر: 84471728
۰ نفر

برچسب‌ها

رئیس مجلس عراق به مصر سفر کرد

تهران – ایرنا - «محمد الحلبوسی»، رئیس مجلس نمایندگان عراق امروز (چهارشنبه) در یک سفر رسمی وارد قاهره پایتخت مصر شد.

به گزارش ایرنا، خبرگزاری ملی عراق (اینا) اعلام کرد که الحلبوسی در راس هیاتی از نمایندگان مجلس عراق به مصر سفر کرده است.

دفتر رسانه ای رئیس مجلس عراق در این باره نوشت که محمد الحلبوسی در راس هیات رسمی از نمایندگان مجلس و برای دیدار رسمی و گفت و گو با مقام های مصری بامداد امروز وارد قاهره شد.

بیانیه افزوده که هیات عراقی به ریاست الحلبوسی در این سفر با «عبدالفتاح السیسی»، رئیس جمهوری ، رئیس مجلس نمایندگان، رئیس مجلس سنا، نخست وزیر و شیخ الازهر دیدار خواهد کرد.

بر پایه  این گزارش، دیدار و گفت و گو با رئیس پارلمان عربی و دبیرکل اتحادیه عرب از دیگر برنامه های سفر محمد الحلبوسی در سفر به مصر خواهد بود.

منابع رسانه ای عراق می گویند که احتمال می رود رئیس مجلس عراق توافقنامه ای با مجلس مصر برای تبادل تجربه، برپایی دوره های آموزشی و یکسان سازی مواضع در قبال تحولات و رخدادهای گوناگون امضا کند.

روابط عراق و مصر دو کشور مهم و پرجمعیت عربی در یک سال و نیم گذشته و دوران نخست وزیری «مصطفی الکاظمی» به بالاترین سطح رسیده است.

مصطفی الکاظمی در نشست سران سه کشور عراق، مصر و اردن در امان به دنبال اجرایی کردن طرح «شام جدید» مبتنی بر دادن نفت در مقابل جذب سرمایه‌های این دو کشور بود.

نخست وزیر عراق در گفت وگو با روزنامه «واشنگتن پست»، یک روز پس از پایان سفر پنج روزه اش به آمریکا از این طرح پرده برداشت  و گفت که همانند طرح اروپایی، درصدد ارایه پروژه «شام جدید» به «ملک عبدالله دوم» پادشاه اردن و «عبدالفتاح السیسی» رییس جمهوری مصر در نشست سه جانبه در امان است.

الکاظمی در توضیح این پروژه افزود با اجرای این طرح تبادل سرمایه و فناوری بین این سه کشور به صورت آزاد انجام خواهد شد.

اعتقاد بر این است که سه کشور عراق، اردن و مصر دارای تولید ناخالص داخلی به ارزش ۵۰۰ میلیارد دلار هستند در حالی که حجم تبادلات تجاری بین سه کشور بسیار پایین و ضعیف است.

پایگاه خبری «اقتصاد نیوز» عراق در این راستا، حجم مبادلات  عراق و مصر را یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار و با اردن کمتر از یک میلیارد دلار و بین دو کشور مصر و اردن نیز کمتر از یک میلیارد دلار اعلام کرده است.

به نوشته این منبع خبری متخصص در مسائل اقتصادی، این در حالی است که جمعیت سه کشور فراتر از ۱۵۰ میلیون نفر است.

در چارچوب این طرح، انتظار می رود که در بحث های اقتصادی سران سه کشور، موضوع خط لوله نفتی بصره به بندر «عقبه» در اردن و از آنجا به مصر با هزینه ۱۸ میلیارد دلار را مطرح کنند.

مصر و اردن تمایل دارند که نفت را از عراق با تخفیف ۱۶ دلار در مقایسه با قیمت نفت برنت خریداری کنند.

در مقابل، عراق آمادگی خود را برای واردات برق از مصر و اردن از طریق ارتباط شبکه های برق سه کشور ابراز داشته است و انتظار می رود که اردن نیز بر اجرای توافق های صورت گرفته در دوره دولت پیشین (عادل عبدالمهدی) در بخش انرژی، تبادلات بازرگانی و سرمایه گذاری بین دو کشور تاکید کند.

«قصی حاتم» عضو کمیسیون خدمات و سازندگی در پارلمان عراق نیز در این باره گفت که طرح شام جدید به معنی جذب سرمایه گذاری ها به عراق با هدف توسعه و ایجاد اشتغال و اجرایی کردن توافقنامه های اقتصادی بین سه کشور است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha