۲۴ شهریور ۱۴۰۰،‏ ۱۲:۲۲
کد خبرنگار: 1783
کد خبر: 84471853
۰ نفر

برچسب‌ها

سناتور جمهوری‌خواه دولت بایدن را تهدید کرد

تهران- ایرنا- یک سناتور جمهوری‌خواه تهدید کرد، در فعالیت نامزدهای مدنظر جو بایدن برای سمت‌های وزارت خارجه و پنتاگون تاخیر ایجاد می‌شود مگر اینکه وزیر خارجه و مشاور امنیت ملی آمریکا به دلیل نحوه عملکرد ضعیف دولت واشنگتن در مدیریت خروج از افغانستان استعفا کنند.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا به نقل از تارنمای "دیفنس نیوز"، این تهدید از سوی سناتور "جاش هاولی" در بحبوحه انتقادهای دو حزبی از راهبرد دولت بایدن در خروج از افغانستان مطرح شده است.

جاش هاولی یک عضو کمیته نیروهای مسلح سنای آمریکا به شماری دیگر از قانونگذاران جمهوری خواه پیوسته که از آنتونی بلینکن یا بایدن خواسته اند استعفا دهند.

این سناتور آمریکایی در مورد جو بایدن گفت: رفتار او شرم‌آور است. بایدن با این روش شرم آور هدایت خروج از افغانستان، آبروی کشورش را برد. زمان آن رسیده که او استعفا کند.

این سناتور نمی تواند مانع از معرفی افراد مدنظر بایدن برای سمت های وزارت خارجه و  پنتاگون شود اما می تواند به همراه شماری از قانونگذاران در آغاز فعالیت افراد مدنظر دولت بایدن در این سمت‌ها تاخیر بیندازد.

طی روزهای اخیر، حتی قانونگذاران موافق جو بایدن نیز از تصمیم آمریکا بری پایان دادن به حضور در افغانستان و خروج از این کشور  ابراز نارضایتی کرده اند.

باب منندز رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا نیز روز گذشته از عملکرد دولت بایدن در خروج از افغانستان انتقاد کرد.

هنوز ۱۵ سمت در وزارت خارجه آمریکا منتظر بررسی های بیشتر است که از جمله سمت دستیار وزیر خارجه در امور سیاسی- نظامی می باشد.

آمریکا پس از ۲۰ سال اشغال نظامی دافغانستان، در حالی این کشور را ترک کرد که مردم افغانستان را بسیار فقیرتر از گذشته با ۱۱ میلیون پناهنده و پنج هزار آواره افغان در داخل، به جا گذاشته و ناامنی و بی ثباتی فراوانی ناشی از سیاست های مداخله‌جویانه واشنگتن بر این کشور سایه افکنده است. 

طالبان ۱۵ اوت (۲۴ مرداد) روزی که کابل سقوط کرد، قدرت را در اختیار گرفت. این گروه در ابتدا وعده داد دولتی فراگیر تشکیل دهد و مخالفان سابق را مورد عفو عمومی قرار دهد، اما بسیاری از افغان ها از حاکمان جدید خود بیمناکند.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha