تعداد صندوق‌های سرمایه‌گذاری جسورانه به ۱۶ رسید

تهران - ایرنا - معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اعلام کرد: صندوق‌های سرمایه‌گذاری جسورانه برای توسعه تامین مالی کسب و کارهای نوپا در دو سال با رشد چشمگیری از ۶ صندوق در سال ۱۳۹۸ به بیش از ۱۲ برابر به ۱۶ صندوق رسید.

به گزارش ایرنا، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری روز چهارشنبه با اعلام این مطلب افزود: صندوق‌های سرمایه‌گذاری جسورانه و خصوصی از بازیگران زیست بوم فناوری و نوآوری به عنوان ابزاری نوین برای تامین مالی نقش‌آفرینی می‌کنند. این صندوق ها برای توسعه و انجام پروژه‌های فناورانه و دانش‌بنیان عموم مردم را به سرمایه‌گذاری دعوت می‌کنند.

این گزارش می افزاید: سال ۱۳۹۵ بود که نخستین صندوق در این حوزه فعالیت خود را آغاز کرد و با حمایت معاونت علمی و فناوری گسترش خوبی را در این سال‌ها تجربه کردند به گونه ای که پس از سه سال یعنی در سال ۱۳۹۸ تعداد آنها به ۶ صندوق سرمایه گذاری رسید و این صندوق ها با مجموع سرمایه هزار و ۵۵۰ میلیارد ریال که ۸۷۸ میلیارد ریال آن تادیه شد، پذیره نویسی شدند.

اما این صندوق ها از سال ۱۳۹۸ تا امروز رشد چشمگیری را تجربه کردند. معاونت علمی و فناوری برای اصلاح ساختارها در سال ۱۳۹۸ دست به کار شد و با این تغییرات امکان مشارکت برای مستقیم و غیرمستقیم نهادهای مالی از جمله صندوق فراصندوق ستارگان و صندوق نوآوری و شکوفایی نیز فراهم شد. نتیجه این تغییرات خبر خوشی برای فعالان زیست بوم فناوری و نوآوری داشت؛ آن هم افزایش تعداد صندوق‌ها به ۱۶ با سرمایه ۲۰ هزار میلیارد ریال است.

بر اساس این گزارش، سرمایه صندوق ها در دو سال رشد بیش از ۱۲ برابری را تجربه کرد. این صندوق ها در ۳۴ طرح سرمایه گذاری کرده‌اند.

کسب و کارهای نوپا و کسب و کارهای کوچک و متوسط می توانند از سرمایه این صندوق ها استفاده کنند و محصول ایران ساخت و فناورانه خود را توسعه دهند.

این نوع سرمایه گذاری بازده و ریسک بالایی دارند. زیرا این کسب و کارها در ابتدای کار رشد خوبی خواهند داشت اما به همان نسبت نیز ممکن است پروژه دچار شکست شود.

البته صندوق ها با سرمایه گذاری روی چندین پروژه فناورانه این ریسک را مدیریت و کنترل می کنند.

لذا صندوق ها سبدی متنوع از دارایی ها را ایجاد می کنند که تامین مالی پروژه های فناورانه را انجام می دهند و افزایش آنها تامین مالی بیشتری را برای کسب و کارهای نوپا به همراه دارد و آنها یکی از موثرترین ابزارها برای تجاری سازی محصولات محسوب می شوند.

البته علاوه بر ۱۶ صندوق ایجاد شده، تعداد ۵ صندوق با سرمایه ۲۵ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال موافقت اصولی خود را از سازمان بورس اخذ کرده‌اند و مراحل پذیره نویسی را طی می کنند.

در صورت تایید تعداد صندوق ها به ۲۱ سرمایه این بخش به ۴۶ هزار و ۲۵۰ میلیاردریال می رسد که جهش قابل توجهی است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha