تولیت آستان قدس رضوی بر افزایش توقفگاه‌های پیرامون حرم تاکید کرد

مشهد- ایرنا- تولیت آستان قدس رضوی بر لزوم توسعه حمل و نقل عمومی، کاهش بار ترافیک خیابان‌های پیرامون حرم مطهر، افزایش توقفگاه‌های پیرامون حرم مطهر و تسهیل شرایط تشرف زائران تأکید و بیان کرد: رفاهیات زائران بارگاه منور رضوی در مشهد باید به بهترین نحو فراهم شود.

به گزارش روز پنجشنبه پایگاه خبری آستان قدس رضوی، حجت الاسلام احمد مروی در دیدار با شهردار مشهد افزود: لازم است شهرداری و شورای شهر مشهد برای این امر برنامه‌ و اقدام جدی داشته باشند، آستان قدس نیز به میزان توان از هر کمک و همیاری در این مسیر دریغ نخواهد کرد.

وی با اظهار امیدواری نسبت به شتاب‌گیری بیش از پیش خدمات عمرانی و رفاهی شهرداری در دوران جدید، اظهار داشت: نباید توسعه مشهد به گونه ای باشد که در آینده شاهد ۲ بافت قدیم و جدید در شهر باشیم، با توجه به نحوه رشد شهر هم اکنون این نگرانی به طور جدی وجود دارد که در آینده تمام آثار شهری و امکانات به یک سمت شهر رفته و مناطق پیرامونی حرم مطهر به بافت قدیمی شهر مبدل شوند.

وی با بیان اینکه شهر مشهد به واسطه وجود بارگاه شریف رضوی ایجاد شده و نام آن نیز به اعتبار شهادتگاه امام رضا(ع) گذاشته شده است، گفت: مرکزیت حرم مطهر در مشهد باید حفظ و توسعه شهر حول محور حرم انجام شود تا در بلندمدت حرم مطهر رضوی به حاشیه نرود.

تولیت آستان قدس رضوی تصریح کرد: مبلمان شهری و تابلوهای تبلیغاتی مشهد باید به گونه ای معنویت را در بیننده القا کند که مردم احساس کنند در شهر امام رضا(ع) قدم می زنند.

حجت الاسلام مروی با بیان اینکه نمادهای فرهنگ رضوی باید در شهر چشم نواز باشد، عنوان کرد: مشهد هویت خود را از حرم مطهر رضوی می‌گیرد لذا نمادسازی ها و فضاآرایی‌ها در این شهر باید چنان باشد که معانی و مفاهیم فرهنگی را به ببیننده منتقل کند، فضای شهر مشهد به عنوان پایتخت معنوی ایران اسلامی نباید از مفاهیم و نمادهای فرهنگی خالی باشد.

تولیت آستان قدس رضوی همچنین خواستار تعیین تکلیف شارستان‌های اطراف حرم مطهر شد و عنوان کرد: با توجه به اینکه توسعه افقی حرم مطهر بیش از این ممکن نیست، اماکن زیر سطحی حرم مطهر با کاربری رواق برای توسعه فضاهای عبادی و زیارتی احداث شده‌اند، منتهی هم اکنون این فضاها به گذرگاه خودروها تبدیل شده‌اند و مدیریت شهری باید برای حل این معضل تدبیری بیندیشد.

ضرورت شایسته سالاری 

تولیت آستان قدس رضوی بر اهمیت شایسته سالاری برای قرار گرفتن افراد مناسب در جایگاه‌های شغلی مناسب تاکید و بیان کرد: در نحوه گزینش مدیران و معیارهای حاکم بر این گزینش تخصص، تعهد، توانایی و پاکدستی باید مدنظر قرار گیرد؛ به عبارتی در انتصابات، باید شایسته سالاری بر گرایش‌های سیاسی حاکم باشد.

حجت الاسلام مروی افزود: گرایش‌های سیاسی و جناحی مربوط به دوران انتخابات است و پس از آن منتخب یا منتخبان، خدمتگزار تمام مردم هستند و باید از تمام ظرفیت کارشناسی نیروهای متخصص فارغ از گرایش سیاسی استفاده کنند و هرکسی که در جرگه انقلاب، شایسته و سالم باشد باید مورد استفاده قرار گیرد.

وی با بیان اینکه مسوولان باید فرصت کوتاه خدمتگزاری را برای حل مشکلات مردم مغتنم بدانند، افزود: شورای شهر و شهرداری مشهد با رویکرد انقلابی و حزب‌اللهی روی کار آمده است، بنابراین موفقیت یا عدم موفقیت این شورا به حساب جریان ارزشی و انقلابی گذاشته می‌شود که این امر حساسیت و اهمیت کار شورای شهر را بالا می‌برد.

تولیت آستان قدس رضوی افزود: تمامی رفتار و تعامل اعضای شورای شهر با مردم، خدمات این شورا به شهر و دغدغه‌ مندی این شورا نسبت به مشکلات مردم به حساب جریان انقلابی گذاشته می‌شود که اعضای شورای شهر و مدیران شهری باید به این موضوع توجه جدی داشته باشند.
لزوم کاهش فاصله میان مناطق پایین و بالای شهر، توجه به کار فرهنگی عمیق و تأثیرگذار در شهر، مراقبت از سلامت سیستم اداری، توجه به پیوست‌های فرهنگی در پروژه‌های شهری و ساماندهی بافت فرسوده پیرامون حرم مطهر از دیگر مواردی بود که حجت الاسلام مروی در این دیدار مطرح کرد.

سیدعبدالله ارجایی شهردار مشهد نیز در این دیدار با بیان دیدگاه‌ها و برنامه‌های خود برای رفع مشکلات شهر مشهد و خدمت رسانی شایسته تر به زائران و مجاوران بارگاه منور امام رضا(ع)، ویژگی منحصر به فرد خدمت در شهر مشهد را توفیق خدمتگزاری به زائران امام رضا(ع) دانست و بیان کرد: برنامه شهرداری مشهد در ۶ محور اصلی در نظر گرفته شده است که همگی به طور خاص یا با واسطه به مسائل پیرامون مضجع شریف حضرت ثامن الحجج(ع) مرتبط می‌شود.

حجت الاسلام مروی همچنین در دیداری جداگانه با رییس شورای شهر مشهد ضمن تصریح بر همکاری و همفکری آستان قدس رضوی و شورای شهر مشهد برای حل مسائل و معضلات شهری، آمادگی این آستان مقدس را برای همکاری با شهرداری و شورای شهر مشهد به منظور خدمت رسانی شایسته به زائران و مجاوران حضرت رضا(ع) اعلام کرد.

حسن موحدیان رییس شورای اسلامی شهر مشهد نیز در این دیدار بر اهمیت ارتباط معنایی میان حریم و حرم رضوی به ویژه در معماری تأکید کرد و گفت: توجه به مفاهیم معنویت در اطراف حرم مطهر از جمله اقدامات ضروری و ماندگار برای مدیریت شهری به شمار می‌رود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha