۱۰ درصد عملیات اورژانس منجر به نجات شهروندان از کام مرگ می‌شود

قزوین - ایرنا - رییس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی استان قزوین گفت: اورژانس پیش بیمارستانی خدمتی فوری به شهروندان بوده که در آن ثانیه‌ها نیز در نجات جان حادثه دیدگان اهمیت داشته تا جایی که از هر ۷ هزار عملیات سالانه، ۱۰ درصد آن منجر به نجات انسان‌ها از کام مرگ می‌شود.

سهیل سلطانی روز جمعه و به مناسبت سالروز تاسیس اورژانس پیش بیمارستانی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، اورژانس قزوین را یکی از مراکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی مطرح در سطح کشور دانست و اظهار داشت: سرانه استاندارد نجات بخشی شهروندان توسط اورژانس کشور به نسبت عملیات‌های سالانه ۳ درصد بوده اما این رقم در استان قزوین سه برابر سرانه کشوری است.

وی با اشاره به تجهیزات اورژانس استان قزوین، تصریح کرد: با توجه به اعمال تحریم‌های صورت گرفته، متاسفانه تجهیزات موجود به روز رسانی نشده و در این زمینه با مشکلات و کمبودهایی نیز روبرو هستیم. 

سلطانی با اشاره به سفر رییس اورژانس کشور به قزوین در سال جاری، افزود: در سفر دکتر کولیوند، مقرر شد برخی تجهیزات جدید از جمله ۳۰ دستگاه آمبولانس و چند دستگاه موتور آمبولانس به ظرفیت های اورژانس استان قزوین افزوده شود و در حال حاضر نیز پیگیر این موضوع هستیم. 

به گفته وی، برحسب دستور رییس اورژانس کشور، در صورت احداث پایگاه هوایی و فراهم کردن زیرساخت های اورژانس هوایی، نخستین مدی کوپلر کشور به قزوین تخصیص داده می‌شود که در حال پیگیری و انجام این پروژه نیز در سطح استان هستیم. 

سلطانی با بیان اینکه از زمان شیوع ویروس کرونا فشار کاری اورژانس چند برابر شده، اضافه کرد: حدود ۴۰۰ نفر در مراکز اورژانس استان قزوین در حال خدمات رسانی به شهروندان هستند که در این روزهای کرونایی و فشار کاری وارد شده برروی پرسنل، با کمبود نیرو مواجه هستیم. 

این مسوول خاطرنشان کرد: ظرفیت ساعت کاری و اضافه کار پرسنل اورژانس استان قزوین تکمیل بوده اما با توجه به تعهد و حس مسوولیت پذیری کارکنان، آنان همچنان پای کار بوده و این روزها و در بحث واکسیناسیون نیز همیار دانشگاه علوم پزشکی هستند. 

رییس مرکز مدیریت و فوریت های پزشکی قزوین یادآور شد: استان قزوین دارای ۴۶ پایگاه اورژانس بوده که ۶ پایگاه آن در سال گذشته راه اندازی و در این زمینه نیازمند احداث ۱۴ پایگاه دیگر هستیم. 

وی با بیان اینکه هزینه نگهداری تجهیزات اورژانس بسیار بالا است، گفت: با توجه به فرسودگی برخی از آمبولانس ها، هزینه نگهداری آنها بدون هیچ تصادف و هزینه های جانبی دیگر حدود یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان است که چنین هزینه های بالایی در کنار کمبود اعتبارات، مانع از احداث و توسعه پایگاه های جدید در سطح استان شده است. 

سلطانی با اشاره به اینکه قزوین در حالت استاندارد نیازمند به ۱۲۰ پایگاه اورژانس است، افزود: در عین حال، بسیاری از مناطق محروم و صعب العبور همانند دهستان چوقور در شهرستان قزوین متاسفانه فاقد پایگاه اورژانس بوده که این موضوع معضلی بزرگ برای استان محسوب می شود. 

۲۶ شهریورماه سالروز تاسیس اورژانس پیش بیمارستانی کشور است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha