۲۶ شهریور ۱۴۰۰،‏ ۱۳:۵۱
کد خبرنگار: 1498
کد خبر: 84473908
۰ نفر

برچسب‌ها

بازگشت موفقیت آمیز فضانوردان چینی به زمین

تهران- ایرنا- فضاپیمای سرنشین دار «شن جوئو-۱۲» ساعت ۱۳ و ۳۴ دقیقه امروز جمعه به وقت پکن همراه با سه فضانورد به نام های «نیه های شنگ»، «لیو بو مینگ» و «تانگ هونگ بو» به زمین بازگشت.

به گزارش ایرنا از روزنامه مردم چین،  وضعیت فیزیکی فضانوردان پس از فرود بر زمین بسیار مطلوب گزارش شده است.

به این ترتیب نخستین سفر رفت و برگشت فضاپیمای سرنشین دار چین بین ایستگاه فضایی ساخت این کشور و زمین با موفقیت به پایان رسید.

فضاپیمای سرنشین دار «شن جوئو-۱۲» ساعت ۹ و ۲۲ دقیقه ۲۷ خرداد امسال با موشک Y۱۲-F۲LM از پایگاه «جیو چوان» با سه فضانورد فوق به فضا پرتاب شد.

این فضاپیما پس از ورود به مدار پیش فرض به طور اتوماتیک با ماژول اصلی ایستگاه فضایی «تیان هه» چین که پیش تر در مدار زمین قرار گرفته بود، متصل شد.

این فضانوردان به مدت سه ماه در ایستگاه فضایی اقامت داشتند و  در این مدت علاوه بر دو پیاده روی فضایی، رشته ای از آزمایش های علمی و فنی را انجام دادند و فناوری های کلیدی برای اقامت طولانی مدت در ایستگاه فضایی، سیستم حمایت از زندگی بر پایه احیای زیستی، پیاده روی فضایی، عملیات در خارج از ایستگاه، نگهداری و تعمیرات فضایی و دیگر فناوریهای مهم مربوط به تکمیل و بهره برداری از ایستگاه فضایی را مورد آزمایش قرار دادند.

موفقیت فضاپیمای سرنشین دار «شن جوئو-۱۲» پایه برنامه های آتی چین در راستای  تکمیل و ادامه بهره برداری از ایستگاه فضایی خواهد بود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha