۲۷ شهریور ۱۴۰۰،‏ ۰:۴۵
کد خبرنگار: 943
کد خبر: 84474326
۰ نفر

برچسب‌ها

فرانسه سفیرانش را از آمریکا و استرالیا فراخواند

تهران – ایرنا – فرانسه در اعتراض به همکاری زیرسطحی آمریکا و استرالیا، سفیرانش را از این دو کشور فراخواند.

به گزارش بامداد شنبه ایرنا، تارنمای نیویورک تایمز نوشت که وزیر امور خارجه فرانسه اعلام کرد که سفیران این کشور در واشنگتن و کانبرا را در اعتراض به خبر جو بایدن رییس جمهوری آمریکا در مورد تامین زیردریایی های هسته ای استرالیا بدون مشورت با مقام های فرانسوی، فرا می خواند.

ژان ایو لودریان در بیانیه ای اعلام کرد که این تصمیم توسط امانوئل مکرون رییس جمهوری فرانسه گرفته شده است.

فرانسه در پی امضای معاهده همکاری آمریکا، انگلیس و استرالیا و در واکنش به حذف پاریس از قرارداد ۹۰ میلیارد دلاری برنامه زیردریایی استرالیا، پنجشنبه (۲۵ شهریور) مراسم گرامیداشت روابط خود با آمریکا را نیز لغو کرد.

لودریان وزیر خارجه فرانسه گفت که معاهده آمریکا، انگلیس و استرالیا موسوم به "اوکوس" اقدامی "بی‌رحمانه" و "خنجری از پشت" است.  

وزیر خارجه فرانسه افزود: این تصمیم ناخوشایند، یکجانبه و غیرقابل پیش‌بینی من را به یاد بسیاری از اقدام های ترامپ می‌اندازد.  

در همین حال یک مقام کاخ سفید به خبرگزاری رویترز گفت که آمریکا از تصمیم فرانسه متاسف و واشنگتن در این ارتباط با پاریس در تماس نزدیک بوده است. این مقام گفت که آمریکا برای حل اختلافات در روزهای آینده با فرانسه در تعامل خواهد بود.

یک منبع دیپلماتیک در فرانسه نیز به این خبرگزاری انگلیسی گفت که نخستین بار است که پاریس سفیران خود را به این شیوه فرا می خواند. در بیانیه وزارت امور خارجه فرانسه هیچ اشاره ای به انگلیس نشده است. به گفته این منبع دیپلماتیک، فرانسه معتقد است که انگلیس به نحو فرصت طلبانه ای به این توافق پیوسته است.

این منبع افزود: ما نیازی به مشورت با سفیر خود (در انگلیس) نداریم تا از (رفتار لندن) سر درآورده یا در مورد آن نتیجه گیری کنیم.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha