۲۷ شهریور ۱۴۰۰،‏ ۱۰:۲۲
کد خبرنگار: 1498
کد خبر: 84474524
۰ نفر

برچسب‌ها

چین به «پیمان همکاری تجاری بین اقیانوسیه» (CPTPP) می پیوندد

تهران- ایرنا- «وانگ ون تائو» وزیر بازرگانی چین درخواست رسمی کشورش برای پیوستن به پیمان همکاری تجاری بین اقیانوسیه(CPTPP) را به وزیر تجارت و توسعه صادرات نیوزلند ارسال کرد.

به گزارش روز شنبه ایرنا از استریت تایمز،  وزرای دو کشور همچنین طی یک گفت و گوی تلفنی درباره کارهای بعدی مربوط به درخواست رسمی چین برای عضویت در این پیمان مشورت کردند.

جائو لی جیان سخنگوی وزارت خارجه چین هم با اشاره به ارائه درخواست رسمی چین برای پیوستن به این پیمان اظهار کرد که موافقت کشورهای عضو این پیمان با پیوستن چین به آن به پیشبرد روند یکپارچگی اقتصاد آسیا و اقیانوس آرام و پیشبرد احیای اقتصادی، توسعه تجاری و رشد سرمایه‌گذاری جهانی در دوران بعد از شیوع کرونا کمک خواهد کرد.

او تاکید کرد که چین طرفدار قاطع تجارت آزاد و تسهیل روابط تجاری است و یکی از شرکای مهم همکاری های منطقه ای در جهت یکپارچگی اقتصاد آسیا و اقیانوس آرام است.

به گفته وی، درخواست رسمی چین برای پیوستن به این پیمان، بار دیگر عزم راسخ چین برای گشایش و پیشبرد همکاری های اقتصادی منطقه‌ای را نشان داد.

او گفت که چین در مرحله بعدی رایزنی های لازم را با اعضای مختلف این پیمان انجام خواهد داد.

پیمان ترانس پاسیفیک یا مشارکت دو سوی اقیانوس آرام موسوم به «تی پی پی» میان آمریکا و ۱۱ کشور حاشیه اقیانوس آرام شامل سنگاپور، برونئی، نیوزیلند، شیلی، استرالیا، پرو، ویتنام، مالزی، مکزیک، کانادا و ژاپن در ۴ فوریه سال ۲۰۱۶ میلادی در نیوزیلند پس از چندین دور مذاکرات و گفت وگوهای مبسوط و طولانی منعقد شد اما ترامپ تاجر پیشه آمریکا را از آن خارج ساخت تا بدعهدی خود در قبال توافقنامه های بین المللی ثبت کرده باشد.

با خروج آمریکا در دوران دونالد ترامپ از پیمان ترانس پاسیفیک یا «تی پی پی»  ژاپن و ۱۰ کشور دیگر آن را اصلاح کردند و نام آن نیز به «سی پی تی پی پی»  (CPTPP) تغییر کرد.

چین با ۲۷ کشور دارای توافقات تجارت آزاد است، با کره و ژاپن نیز در این زمینه در حال مذاکره است و توافقنامه مشارکت اقتصادی جامع منطقه ای موسوم به 'آر سی یی پی' را نیز دنبال می کند و احتمال می رود تا پایان سال جاری میلادی رسما از سوی ۱۶ کشور مرتبط امضا شود.
 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha