۲۷ شهریور ۱۴۰۰،‏ ۲۳:۰۶
کد خبرنگار: 2448
کد خبر: 84475648
۰ نفر

برچسب‌ها

وزرای خارجه هند و فرانسه در مورد افغانستان گفت وگو کردند

تهران- ایرنا- اس جایشانکار وزیر امور خارجه هند شنبه شب اعلام کرد که با همتای فرانسوی خود در مورد افغانستان و منطقه هند و اقیانوس گفت وگو کرده است.

به گزارش ایرنا، جایشانکار در پیامی توییتری نوشت: در مورد تحولات اخیر در هند و اقیانوس آرام و افغانستان با دوست خود ژان لودریان وزیر امور خارجه فرانسه گفت و گو کردم.

وزیر امور خارجه هند در ادامه نوشت: منتظر نشست نیویورک هستیم.

گفت و گو میان وزرای خارجه هند و فرانسه در حالی صورت می گیرد که به تازگی استرالیا به قرارداد ۶۶ میلیارد دلاری خود در مورد خرید زیر دریایی با فرانسه پشت کرده  و برای دست یافتن به زیردریایی های هسته ای مشارکت نظامی جدیدی را با آمریکا و انگلیس آغاز کرده است.

ژان ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه نیز با ابراز ناخرسندی از این تصمیم آن را یادآور تصمیمات یکجانبه گرایانه ترامپ توصیف کرد. وی همچنین پیمان آمریکا، انگلیس و استرالیا موسوم به اوکوس را «خنجری از پشت» علیه فرانسه دانست. درتوصیف خشم فرانسه از این اقدام اصلی ترین متحد خود، همین بس که الیزه سفیران خود در آمریکا و استرالیا را به نشانه اعتراض شدید فراخوانده است.

به گزارش روزنامه لا وانگواردیا، اعلام خبر توافق آمریکا، بریتانیا و استرالیا بر سر یک پیمان دفاعی، فراتر از اینکه تا حدی دست واشنگتن برای مقابله با چین در منطقه هند و اقیانوس آرام را بازتر می‌کند، به ویژه برای اروپایی‌ها غافلگیر کننده بود.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha