خدمه اولین ماموریت خصوصی مداری اسپیس ایکس به زمین بازگشتند

تهران-ایرنا- چهار خدمه غیرنظامی ماموریت Inspiration۴ شرکت فضایی اسپیس ایکس پس از یک ورود آتشین در جو زمین در آب های اقیانوس اطلس در فلوریدای آمریکا فرود آمدند.

به گزارش روز یکشنبه گروه دانشگاه و آموزش ایرنا از خبرگزاری یونایتدپرس، کپسول «کرو دراگون» شرکت فضایی اسپیس ایکس در این ماموریت که «تاب آوری» نام دارد شنبه بعد از ظهر با استفاده از چتر نجات سرعت خود را کاهش داد و در نزدیکی مرکز فضایی کندی فرود آمد.

خدمه این کپسول پس از بازیابی توسط مامورینی که با کشتی خود را به محل فرود این کپسول می رسانند سوار به یک دستگاه بالگرد می شوند و در یک پرواز کوتاه مدت به مرکز سابق فرود شاتل فضایی بازگردانده می شوند.

بازگشت آنها پس از تقریباً سه روز، نتیجه موفقیت آمیز اولین پرواز فضایی مداری با بودجه خصوصی، به رهبری «جارد ایزاکمن» میلیاردر نیکوکار بود.

وی بیمارستان تحقیقات کودکان سنت جود واقع در ممفیس را به عنوان بانی برای جمع آوری کمک های مالی مرتبط با این ماموریت انتخاب کرد.

سپر حرارتی این کپسول در حین بازگشت مجدد به زمین تا سه هزار و ۵۰۰ درجه فارنهایت تحت گرمای شدید قرار گرفت.

اندی تران سرپرست تولید محصولات الکترونیک فضاپیمای شرکت اسپیس ایکس گفت: دراگون خود یک وسیله نقلیه فوق العاده هوشمند است که تا حد زیادی مستقل است ... بنابراین خدمه واقعاً باید بنشینند و از پرواز لذت ببرند.

خدمه بازیابی کپسول دراگون را ۳۰ دقیقه پس از فرود بر آب های اقیانوس اطلس در ساحل فلوریدا بر روی عرشه یک کشتی بازیابی بالا بردند.

اسپیس ایکس اعلام کرد که خدمه کپسول دراگون پس از سه روز انجام تحقیقات پزشکی در زمینه میکرو گرانش و تماس های متعدد با زمین از جمله تماس با بیماران بیمارستان سنت جود و نیز تماس با «تام کروز» بازیگر سینما، در حین انتظار برای بازیابی در دریا فیلم تماشا می کردند.

شرکت فضایی اسپیس ایکس روز ۱۵ سپتامبر (چهارشنبه ۲۴ شهریور) ماموریت Inspiration۴ را انجام داد و طی آن چهار شهروند غیرنظامی را به مدار زمین فرستاد.   چهار خدمه ماموریت Inspiration۴ از مجموعه پرتاب ۳۹ پایگاه فضایی کندی ناسا در فلوریدا به مدار زمین سفر کردند.

اسپیس‌ایکس کپسول فضایی دراگون را بر روی موشک فالکون ۹ در روز ۱۵ سپتامبر از پایگاه فضایی کندی در فلوریدا به فضا ارسال کرد. کپسول دراگون تنها سه روز در فضا خواهد ماند و هر ۹۰ دقیقه یک دور در مدار خواهد چرخید. این کپسول با سرعت ۱۷ هزار مایل بر ساعت(۲۷ هزار کیلومتر بر ساعت) حرکت می کند. برخلاف سفرهای فضایی جف بزوس و ریچارد برانسون، فضاپیمای شرکت اسپیس‌ ایکس به مدار زمین رفته است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha