۳۰ شهریور ۱۴۰۰،‏ ۹:۲۶
کد خبرنگار: 1261
کد خبر: 84475842
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

واکنش مردم افغانستان به عملکرد دولت موقت طالبان

کابل - ایرنا - رفتار و عملکرد طالبان با گذشت بیش از یک ماه از ورود به کابل و تشکیل دولت موقت باعث واکنش های مثبت و منفی زیادی در بین مردم این کشور شده است .

به گزارش ایرنا، رسانه های افغانستان در یک ماه گذشته خبرهایی از بدرفتاری و ضرب و شتم معترضان ، محرومیت دختران و زنان از تحصیل و کار  ،جذف وزارت امور زنان و تشکیل وزارت امربمعروف  و نهی از  منکر ، اعتراض در باره انحصار قدرت و بازرسی و دستگیری مقامات سابق منازل منتشر کردند.

تعداد دیگر از مردم نیز معتقدند با روی کار آمدن طالبان امنیت مالی ،جانی و روانی مردم بهبود یافته و دیگر خبری از سرقت های مسلحانه دیده نمی شود و عاملان سرقت ها و ناامنی ها به سرعت مجازات می شوند.

مسئله زنان

فعالان سیاسی معتقدند که زنان افغان بیشترین نگرانی را از تسلط طالبان بر این کشور دارند چرا که در دوره نخست حاکمیت طالبان در ۲۰ سال پیش بیشترین محدودیت بر آنها اعمال شده بود.

طالبان هیچگاه به این سوال که نظرشان در مورد کار و تحصیل زنان چیست، جواب روشنی ندادند و به همین دلیل بود که عملکردشان در ممانعت از کار و تحصیل زنان، نه به عنوان یک موضعگیری موقتی، بلکه به عنوان طرز دید و موضعگیری ایدئولوژیک آنان در مورد نیمی از پیکر جامعه تلقی شود.

با تسلط طالبان بر کابل شماری زیادی از استادان دانشگاه‌ها و معلمان مدارس، افغانستان را برای همیشه ترک کردند و با ترک آنها روند آموزش و پرورش در هر دو بخش دانشگاه و مدرسه با مشکل جدی مواجه شده است.

"سیف الله نیازی" یکی از استادان دانشگاه در کابل به ایرنا گفت که گمان نمی رود، روند آموزش در دانشگاه ها دیگر مانند سابق شود، زیرا از یک طرف دانشجویان و استادان افغانستان را ترک کرده اند و از طرف دیگر درآمد  مردم هم بشدت کاهش یافته و مردم حتی توانایی تهیه غذای روزانه خود را نیز از دست داده اند.

به گفته وی، احتمال دارد که شماری زیادی از دانشگاه های خصوصی به علت نداشتن استاد برای همیشه بسته شود و تنها تعداد انگشت شماری از این مراکز بار دیگر فعالیت آموزشی را از سر بگیرند.

این استاد دانشگاه گفت اگر چه طالبان تعهد کرده  که مانع تحصیل  دختران در مدارس و دانشگاهها نمی شود ولی روند آموزشی ،فعالیت فرهنگی ،اجتماعی و اقتصادی زنان هرگز مانند گذشته نخواهد بود.

در کنار این وضعیت، خبرهایی نیز در فضای مجازی از جمله فیسبوک و توئیتر از بازداشت شماری از جوانان، کشته شدن برخی از اعضای نیروهای سابق دولتی و  در برخی از شهرهای افغانستان از جمله کابل به گوش می رسد اما تاکنون منابع معتبر و مستقل این خبرها را تائید و یا رد نکرده اند.

به گزارش رسانه ها ،برخورد افراد طالبان با تظاهرات کنندگان و بازداشت خبرنگاران نگرانی های جدی در  باره آزادی بیان بوجود آورده  است .

تعقیب و بازداشت افراد طالبان

یک گزارش محرمانه سازمان ملل متحد که در رسانه های افغانستان منتشر شده است، نشان می دهد که افراد طالبان کارمندان داخلی را که با خارجی ها کار کرده‌اند و یا در دستگاه اداره امنیت و نهادهای نظامی بوده اند، تعقیب و بازداشت می کنند.

این سند می گوید که طالبان جست و جو برای یافتن کسانی که برای نیروهای ناتو یا دولت قبلی افغانستان کار می کردند را تشدید کرده اند.

اکنون گروه طالبان نیز در معرض یک آزمایش بزرگ قرار گرفته و جنگجویان طالبان توانایی کار در ادارات را ندارند و به دلیل جنگ های که انجام داده اند توقع زیادی از رهبران خود دارند.

از طرف دیگر اکنون احتمال اختلاف داخلی این گروه برسر چگونگی تقسیم قدرت نیز زیاد است و برخی منابع نوشته اند که شبکه حقانی با رهبران طالبان که از قندهار هستند دچار اختلاف شده اند.

شهر کابل پس از یک ماه تسلط طالبان تاکنون همچنان شاهد رفت و آمد کارمندان زن و مرد به ادارات دولتی نیست و دیگر خبری از تردد و ترافیک صبحگاهی کارمندان و کارکنان دولت نیست و همه جا خلوت است.

شماری از مردم امیدوارند که طالبان بتواند زمینه زندگی عادی مردم و رونق تجارت ،کسب کار و بازگشایی عادی مدارس و دانشگاهها و تحصیل دختران و پسران را فراهم کند.

اگر این امیدهای مردم به یأس و ناامیدی مبدل شود، احتمال مهاجرت گسترده مردم افغانستان  به کشورهای دیگر بویژه ایران و پاکستان دور از انتظار نخواهد بود.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha