استاد شهریار به روایت ادیبان پاکستان، احیاگر اشعار کلاسیک در عصر معاصر

اسلام‌آباد - ایرنا - گردهمایی مجازی به مناسبت بزرگداشت استاد شهریار به اهتمام خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در «لاهور» با حضور اساتید زبان فارسی، ادیبان پاکستانی و علاقمندان به فرهنگ ایران زمین برگزار و تاکید کردند که استاد شهریار احیاگر اشعار کلاسیک در عصر معاصر است.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا، در این نشست مجازی "جعفر روناس" رئیس خانه فرهنگ کشورمان در شهر لاهور، دکتر "علی کمیل قزلباش" شاعر و ادیب پاکستانی، دکتر "بابر نسیم آسی" رئیس اتاق ایران شناسی دانشگاه دولتی لاهور، دکتر "فوزیه تبسم" و دیگر شرکت کنندگان هر یک با تشریح جایگاه شهریار به عنوان احیاگر سبک کلاسیک در عصر معاصر، تاثیر شعر و ادب فارسی را مورد بررسی قرار دادند. 

رئیس خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران با بیان جایگاه ممتاز استاد سید محمد حسین بهجت تبریزی گفت: استاد شهریار در میان شاعران معاصر مهم‌ترین غزل‌سرای سبک کلاسیک شعر فارسی است. با وجود شعرا و ادیبان بیشمار ایران زمین، نامگذاری روز شعر و ادب فارسی به نام استاد شهریار نشان از اهمیت جایگاه این شاعر معاصر دارد. شهریار در سرودن انواع گونه‌های شعر فارسی مانند قصیده، مثنوی، غزل، قطعه، رباعی و شعر نیمایی نیز تبحر داشت. اما بیشتر در غزل شهرت داشت.

وی خاطرنشان کرد: شاعران ایرانی اندیشه‌های ناب را به بهترین شیوه در آثار ادبی فارسی نشان داده اند. زبان نقد حافظ و اخلاق و تربیت در آثار سعدی به شیرینی بیان شده است. عطار، مولانا و ابوسعید بهترین مضامین عرفانی را عرضه کرده‌اند و عشق و شیدایی در سخن سعدی و نظامی و حافظ و مولانا به کرات آمده است. از سوی دیگر بهترین جلوه‌ حماسه، وطن‌دوستی، انسانیت در شاهنامه بزرگ حکیم فردوسی است.

جعفر روناس افزود: شهریار، صاحب سبک شخصی است، یعنی آمیزه‌ای از سیری که ادبیات تا کنون طی کرده به علاوه خلاقیت خود ایشان و زمانی که تکرار یک ویژگی زیاد می شود شود تبدیل به ویژگی سبکی می‌شود.

استاد شهریار به روایت ادیبان پاکستان، احیاگر اشعار کلاسیک در عصر معاصر

"بابر نسیم آسی" رئیس اتاق ایران شناسی دانشگاه دولتی لاهور بررسی  و آشنایی با شاعران معاصر ایرانی در جامعه ادبی پاکستان را امری ضروری دانست و گفت: محمد حسین شهیار شاعر نامدار معاصر احیاء گر سبک سنتی و کلاسیک به شمار می آید زیرا که ذائقه شعر وی همانند اشعار حافظ زیبا ودلنشین است.

وی دوره زمانی بین سامانیان و صفویان در ایران را برگ زرین  شعر و ادب کلاسیک فارسی خواند و گفت: در این دوران با توجه به شرایط روزگار و ذوق شعری شاعران و ادیبان، سبک های متعددی ازجمله سبک خراسانی، سبک عراقی و سبک هندی در بیان شعر ایجاد شدند.

خانم "عظمی زرین نازیه" استاد زبان فارسی با بیان ابیاتی از شعر شهریار گفت: اشعار شهریار که با خلاقیت ذاتی سروده شده بسیار شیرین، پرمحتوی و غنی است.

وی افزود: شهریار نه تنها وطن دوست بود بلکه انسان دوست نیز بود به همین دلیل است که اشعار وی در قلب و جان همه انسان ها می نشیند.

دکتر "علی کمیل قزلباش" از شاعران پاکستانی با بیان زندگی پربرکت زنده یاد استاد شهریار و تلاش خستگی ناپذیر وی در خلق آثار کم نظیر به صورت شعر گفت: نام شهریار اکنون مرزها را شکافته و بیشتر ادیبان جهان با نام وی آشنا هستند. 

وی با بیان اینکه قبلا مقاله ای درباره استاد شهریار و جایگاه شعر ایشان در عصر جدید نوشته و در مجله ادبی پیام آشنا به جاپ رسید گفت: ادیبان و شاعران پاکستانی نیز با اشعار شهریار آشنا هستند و قبلا نیز مراسم متعدد گرامیداشت ایشان در شهرهای مختلف پاکستان ازجمله کویته برگزار شد.

این شاعر پاکستانی در ادامه بر چاپ ونشر آثار شهریار به زبان اردو در پاکستان تاکید کرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha