چه شاخص‌هایی برای بازگشایی مدارس الزامی است؟

تهران- ایرنا-رییس کمیته اپیدمیولوژی کشوری کرونا گفت: واکسینه شدن دانش‌آموزان، درنظرگرفتن تراکم جمعیت، چرخش ویروس در مناطق، نظارت بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی، مساحت مدارس و کلاس‌ها، نوع بیماری کودکان هر منطقه و در نهایت همراهی خانواده‌ها از مهمترین شاخص‌هایی است که برای بازگشایی مدارس باید لحاظ شود.

حمید سوری روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش ایرنا اظهار داشت: با وجود این شاخص ها نمی توان، نسخه واحدی برای بازگشایی همه مدارس پیچید؛ به عبارتی در این شرایط نسخه واحد در همه جای کشور جواب نخواهد دارد و بازگشایی مدارس را الزاما نمی توان با یک پروتکل واحد به سرانجام رساند.

وی اظهار امیدواری کرد که متولیان امر بدون استناد به مطالعات عمیق و دقیق علمی و در نظر گرفتن شرایط بومی اقدام به بازگشایی مدارس نکنند و بدانند که هر تصمیم اشتباه، می تواند عوارض جدی و جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد.

این اپیدمیولوژیست تاکید کرد: مدیریت بیماری کرونا، قبل از بازگشایی مدارس و پس از آن باید دقیق، مبتنی بر شواهد علمی، بومی و با نظارت، پایش و ارزشیابی مستمر صورت گیرد.

سوری، همراهی والدین را در بازگشایی مدارس، بسیار مهم دانست و گفت: اطمینان دادن به خانواده ها برای رعایت دقیق پروتکل های بهداشتی و حضور بدون دغدغه فرزندان در مدرسه، ضروری است؛ به عبارتی آمادگی حدود ۱۵ میلیون خانواده برای استقبال از بازگشایی مدارس بسیار ضروری است.

وی خاطرنشان کرد: بررسی های اولیه در جامعه، تصویر امیدوارکننده ای از استقبال درصد بالایی از خانواده ها برای فرستادن فرزندانشان به مدرسه در سال تحصیلی جاری را ارائه نمی دهد.

این اپیدمیولوژیست گفت: هرچند برای بازگشایی مدارس به صورت حضوری مستندات متفاوتی وجود دارد که می‌تواند هر تصمیمی را موجه جلوه دهد، اما این کار باید به صورتی انجام گیرد که موجب افزایش بیماری در جامعه نشود.

سوری افزود: از کل کشورهای دنیا که درگیر بیماری هستند ۱۰۵ کشور با حدود یک میلیارد دانش آموز، تصمیم به ممانعت حضوری دانش آموزان گرفتند؛ در مقابل ۵۹ کشور هم تصمیم به بازگشایی مدارس گرفته یا قبلا بازگشایی کرده اند.

وی ادامه داد: در بیشتر این کشورها تصمیم برای بازگشایی نه در سطح ملی، بلکه در سطح استانی یا ایالتی است؛ زیرا منطقه به منطقه، شهر به شهر حتی مدرسه به مدرسه تصمیم متفاوتی باید گرفته شود.

سوری تاکید کرد: در صورتی که مسوولان تصمیم به بازگشایی مدارس دارند، پیشنهاد می شود مواردی رعایت شود که از جمله اینکه از کودکان دارای بیماری‌های زمینه ای مراقبت ویژه به عمل آید. همچنین ابتلای کودکان به بیماری‌های التهابی در طول سال تحصیلی به صورت دقیق پایش و نظارت شود و از حضور اینگونه افراد در مدرسه خودداری شود.

وی، پایش رفتار کودکان در ارتباط با اپیدمی به صورت تمام وقت، به حداقل رساندن ظرفیت کلاس ها، نصب تهویه مناسب در کلاس ها یا برگزاری کلاس در فضای باز را از دیگر مواردی اعلام کرد که باید به دقت رعایت شوند.

سوری ادامه داد: همچنین برگزاری دو یا حتی سه شیفت مدارس به منظور کاهش تراکم، پایش منظم دانش آموزان در ورود به مدرسه به لحاظ علائم سندرمیک بیماری کرونا، رعایت بهداشت شخصی و محیط به ویژه آبخوری ها و  سرویس های بهداشتی و رعایت پروتکل های بهداشتی از دیگر مواردی هستند که به صورت کامل باید لحاظ شوند.

وی تاکید کرد: در هنگام پایش علایم بیماری، اگر دانش آموزی حتی یکی از علایم بیماری را داشت، باید از ورود او به مدرسه ممانعت و برای پیگیری، مراقبت و درمان او اقدام شود.

سوری اظهار داشت: در این شرایط تا حد امکان از سرویس عمومی برای ایاب و ذهاب دانش آموزان استفاده نشود و در صورت نیاز به استفاده از این وسایل، با ظرفیت کمتری استفاده شوند.

وی تاکید کرد: رانندگان سرویس دانش آموزان و کادر مدارس در صورت کوچک ترین علایم بیماری، باید خود را قرنطینه کنند.

به گزارش ایرنا، طبق آخرین آمار منتشر شده از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، از روز یکشنبه تا دیروز دوشنبه ۲۹ شهریور ۱۴۰۰ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۱۷ هزار و ۳۹۷ بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ در کشور شناسایی شدند که ۲ هزار و ۵۹۳ نفر از آنها بستری شده اند.

مجموع بیماران کووید ۱۹ در کشور به پنج میلیون و ۴۴۲ هزار و ۲۳۲ نفر رسیده و تاکنون چهار میلیون و ۷۹۲ هزار و ۱۱۷ نفر از بیماران، بهبودیافته یا از بیمارستان ها ترخیص شده اند. همچنین ۶ هزار و ۷۰۷ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در بخش مراقبت های ویژه بیمارستان ها تحت مراقبت قرار دارند. تاکنون ۳۱ میلیون و ۱۱۳ هزار و ۹۲۹ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.

در حال حاضر ۵۷ شهر کشور در وضعیت قرمز، ۲۳۸ شهر در وضعیت نارنجی، ۱۳۶ شهر در وضعیت زرد و ۱۷ شهر در وضعیت آبی قرار دارند.

این در حالی است که ۳۰ میلیون و ۳۰۲ هزار و ۹۸۳ نفر تاکنون در کشور دز اول و ۱۴ میلیون و ۱۲۰ هزار و ۹۶۵ نفر دز دوم واکسن کرونا را دریافت کرده اند و مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به ۴۴ میلیون و ۴۲۳ هزار و ۹۴۸ دز رسیده است.

علاوه بر این تلفات کرونا از روز جمعه ۲۶ شهریور ماه نسبت به هفته گذشته روندی نزولی گرفته که این امر در پی افزایش واردات واکسن و تسریع واکسیناسیون بوده است اما با این حال هنوز آمار تلفات به نسبت جمعیت کشور بالا است. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha