۳۰ شهریور ماه با مهمترین اخبار کرونا در استانها

استانها- ایرنا- موج پنجم کرونا پس از سه ماه تاخت و تاز و قربانی کردن هزاران نفر، با تلاش شبانه روزی کادر بهداشت و درمان تا حدی روند نزولی به خود گرفته است که ادامه این روند کاهشی، علاوه بر سرعت بخشی به انجام واکسیناسیون به مسئولیت پذیری شهروندان در رعایت شیوه نامه ها و اقدامات پیشگیرانه بستگی دارد.

به گزارش ایرنا، دلتا، سویه ای مهیب تر از دیگر گونه های کرونا بسیاری را به دام خود انداخت که رهایی از آن بسیار دشوار بود ، بسیاری از خانواده های ایرانی داغدار عزیزانشان شدند و  شمار زیادی از مبتلایان به این ویروس پس از رهایی از عفریت مرگ همچنان دست به گریبان عوارض داروها و این بیماری هستند .

در روزهای اخیر با سرعت بخشی به روند واکسیناسیون و تلاش های صورت گرفته موج پنجم کرونا در شیب نزولی قرار گرفته است اما بیم آن می رود که در آستانه فصل پاییز ، تعطیلات پیش رو و برگزاری آیین های مذهبی اربعین حسینی و ماه صفر با برخی عادی انگاری ها و بی توجهی ها سویه جدید شیوع پیدا کند .

 بر اساس توصیه کارشناسان باید همچنان بر رعایت شیوه نامه های بهداشتی پایبند بود و از برگزاری دورهمی ها ،تجمعات و سفرهای غیر ضرور اجتناب کرد.

سرعت بخشی به روند واکسیناسیون در استانها

دولت سیزدهم در شروع به کار خود اولویت تسریع در واردات و تولیدات داخلی واکسن کرونا در دستور کار قرار داد بطوریکه در یک ماه و نیم گذشته بیش از ۴۱ میلیون دُز واکسن وارد کشور کرده که به تناسب این ورود روند واکسیناسیون هم شتاب بیشتری گرفته است .

وزیر بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی هم  قول سرعت‌ گرفتن واکسیناسیون و واکسینه‌ کردن تمام گروه‌های هدف تا ۲۲ بهمن ماه را داده است. 

بهرام عین اللهی گفته که هیچ‌ کمبود واکسنی در کشور نداریم و  هر استانی که با سرعت بیشتری واکسیناسیون را انجام دهد سهمیه واکسن بیشتری می‌گیرد.

وی امروز در حاشیه جلسه کمیته علمی کرونا هم گفت  که در کل کشور واکسیناسیون بالای ۱۸ سال از امروز انجام می شود و محدودیتی وجود ندارد و مردم می توانند برای دریافت واکسن اقدام کنند.

عین اللهی عنوان کرد: بیش از ۵۰ درصد مردم واکسن زده اند و میزان واکسیناسیون به مرز ۴۵ میلیون نفر رسیده است. 

وزیر بهداشت همچنین خاطرنشان کرد: دو هفته آینده برنامه جدیدی درباره کاهش یا لغو محدودیت های شبانه و سفر به ستاد ملی مقابله با کرونا ارائه خواهیم کرد.

بر اساس گزارشی از وبدا ،پنجاه وپنجمین محموله واکسن کرونا با حجم دو میلیون دُز هم  امروز(سه شنبه) وارد کشور شد.، این سی و دومین محموله ای است که از چین وارد شده و به این ترتیب تعداد کل محموله های وارد شده از چین به بیش از ۶۰ میلیون دُز رسید.

کریم همتی رئیس جمعیت هلال احمر هم روز گذشته(دوشنبه) گفت، ۶۰ میلیون دز واکسن جدید توسط جمعیت هلال‌احمر از ۱۰ مهر تا ۱۰ آبان ماه وارد کشور می شود.

در مجموع و تا کنون ۳۱ میلیون و ۳۵۸ هزار و ۴۸۵ دز واکسن در نوبت اول و ۱۴ میلیون و ۴۱۶ هزار و ۸۵۱ دز در  نوبت دوم تزریق شده است که در کل ۴۵ میلیون و ۷۷۵ هزار و ۳۳۶ دز واکسن تاکنون در کشور به هموطنان تزریق شده است.

۳۰ شهریور ماه با مهمترین اخبار کرونا در استانها

 خبرنگاران ایرنا در تولیدات خود به روند واکسیناسیون در استان ها اشاره داشته اند که بخشی از آنها در ذیل می آید :

در اصفهان و به گفته مسوول بیماری‌های واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان گفت: حدود ۴۷ درصد جمعیت استان تاکنون یک نوبت واکسن کرونا و حدود ۲۳ درصد ۲ نوبت را دریافت کردند.

رضا فدایی با تاکید بر اینکه توانایی تزریق یکصد هزار دز واکسن کرونا در روز در استان اصفهان وجود دارد، خاطرنشان کرد: ۲ تا سه هفته آینده با رشد قابل توجهی در واکسیناسیون نوبت دوم مواجه خواهیم شد.

در خبری از کرمانشاه نیز آمده که سقف تزریق واکسن افراد بالاتر از ۱۸ سال تا دهم مهرماه تعیین شده از این رو همه هم‌استانی‌ها در این مدت حداقل باید دُز اول واکسن خود را دریافت کنند.

رییس مرکز بهداشت کرمانشاه گفت که در فرصت پیش رو تا پیک‌ احتمالی بعدی باید اکثریت جامعه در مقابل این بیماری واکسینه شوند تا شاهد مرگ عزیزانمان نباشیم.

 نهضت واکسیناسیون افراد بالای ۱۸ سال هم در استان تهران از امروز آغاز شده است .

استاندار تهران در جلسه مدیریت و مقابله با کرونا استان تهران اظهار داشت: روند قابل قبولی در کاهش بیماران سرپایی، بستری، بستری ویژه و فوتی ها را در هفته چهارم شهریور داشتیم. انوشیروان محسنی بندپی با بیان اینکه ۳۲۴ مرکز تجمیعی داریم عنوان کرد: از روز چهارشنبه ۱۶۰ ایستگاه در بیمارستان های خصوصی ایجاد می شود ضمن اینکه هلال احمر ۷ مرکز ایجاد می کند و شهرداری تهران نیز لیست مراکز مستقل خود را اعلام می کند.

سرپرست اورژانس کشور هم از افزایش پایگاه های شبانه روزی واکسیناسیون در مناطق مختلف تهران خبر داد.

پیمان صابریان در این باره گفت: ۱۹ پایگاه ثابت و سیار اورژانس با بیش ۴۲۰ تکنسین به صورت خودرویی و فردی آمادگی تزریق واکسن به گروه‌های سنی اعلام شده را دارد.

رئیس اداره میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی سرعین نیز از آغاز واکسیناسیون کارکنان شاغل در هتل‌ها و مراکز اقامتی استان اردبیل خبرداد.

یحیی نجارقابل افزود: با توجه به گردشگرپذیر بودن شهرستان سرعین واکسیناسیون کارکنان شاغل در بخش گردشگری این شهرستان اهمیت زیادی دارد.

 تزریق واکسن کرونا به دانش‌آموزان در خلخال هم آغاز شده است بطوریکه اولویت تزریق با دانش‌آموزان سال آخر دبیرستان بوده و بتدریج به سنین پایین‌تر تزریق خواهد شد.

 در اراک نیز ۷۰ هزار و ۸۰۴ دانش آموز ۱۲ تا ۱۸ ساله در شهرهای زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی اراک، جمعیت هدف واکسیناسیون کرونا هستند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک گفت: که برای تزریق واکسن دانش آموزی  ۲ مرکز ویژه  توسط آموزش و پرورش برای دختران و پسران پیش بینی شده است.

همچنین  در آستانه بازگشایی مدارس و آغاز سال تحصیلی جدید، ۲۵ هزار نفر از فرهنگیان این استان هم واکسن کرونا دریافت کردند.

مسوول اجرای طرح واکسیناسیون بسیج جامعه پزشکی خراسان رضوی هم از آغاز واکسیناسیون کرونا با اتوبوس سیار در حاشیه شهر مشهد و در اماکن مختلف این مناطق مانند هیاتهای مذهبی، کارخانه‌ها و مساجد خبر داد.

محمد مقضی افزود: با پیگیری سازمان اتوبوسرانی نخستین اتوبوس واکسیناسیون سیار افتتاح و در اختیار بسیج جامعه پزشکی قرار گرفته است و ۹ اتوبوس دیگر نیز کار خود را به زودی آغاز می کنند.
در خراسان جنوبی نیز رکورد جدید واکسیناسیون کرونا ثبت شد که این مطلب را دانشگاه علوم پزشکی بیرجند اعلام کرد که با تزریق ۱۱ هزار و ۲۶۴ دُز واکسن کرونا در ۲۴ ساعت رکورد جدید واکسیناسیون در خراسان جنوبی ثبت شد.

تاکنون ۲۸۸ هزار و ۷۶۷ نفر در استان خراسان جنوبی دُز اول واکسن کرونا و ۱۶۱ هزار و ۷۴۷ نفر نیز دُز دوم را دریافت کرده‌اند و مجموع واکسن‌های تزریق شده در این استان به ۴۵۰ هزار و ۵۱۴ دُز رسید.

فرماندار گناوه هم گفت: بر اساس آخرین آمار با تزریق ۶۳ هزار و ۸۰۷ دز واکسن به افراد بالای ۱۸ سال در این شهرستان، روند واکسیناسیون کرونا به میانگین ۵۲.۵ درصد رسیده است.

غلامرضا مهرجو افزود: با اقدام‌ها  و تلاش‌های خوبی که در زمینه مقابله با شیوع کرونا از جمله  تسریع در واکسیناسیون جمعیت هدف صورت گرفته است، وضعیت کرونایی شهرستان بهتر شده و به رنگ  زرد رسیده است.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی قزوین نیز از دانش آموزان خواسته تا  به مراکز واکسیناسیون مراجعه نکنند چرا که واکسیناسیون دانش آموزان قزوینی هنوز آغاز نشده اما ثبت نام آنان در سامانه در دستور کار قرار گرفته است.

در خبری از تبریز هم آمده که سه هزار نفر در مراکز سیار اورژانس تبریز واکسینه شدند.

 رییس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تبریز اعلام کرد: فعالیت مراکز سیار واکسیناسون اورژانس در تبریز در میادین اصلی این کلان شهر از بیست و ششم شهریور ماه امسال آغاز شده و شهروندان استقبال خوبی از آنها داشته اند. 

مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان نیز گفت: ۸۵۰ هزار دُز واکسن کرونا در نوبت‌های اول و دوم به افراد واجد شرایط در استان تا کنون تزریق شده و این روند همچنان با قوت ادامه دارد.

علیرضا شهرکی اظهارداشت: موفقیت در مهار کرونا در سیستان و بلوچستان با همراهی و هم‌افزایی تمام دستگاه‌ها محقق شده است.

در خبری از البرز هم آمده که از ابتدای عملیات واکسیناسیون تاکنون بیش از یک میلیون و ۴۰۰ هزار دز واکسن کرونا در این استان مصرف شده است و تاکنون بیش از  ۹۰۰ هزار نفر در این استان  یک دز دریافت کرده اند و عملیات واکسیناسیون در این استان با سرعت ادامه دارد .

اکنون ۶ شهرستان تابعه البرز نارنجی و یک شهرستان زرد کرونایی است.

 معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی آبادان نیز گفت: ۵۰ هزار دٌز واکسن کرونا از نوع سینوفارم و برکت به شهرستان‌های آبادان ، خرمشهر و شادگان در جنوب غرب خوزستان اختصاص یافت.

ساسان قربانی با اشاره به ذخیره سازی ۶۰ هزار دٌز واکسن سینوفارم و آسترازنکا در مراکز تزریق واکسن در شهرهای آبادان، خرمشهر و شادگان اظهار داشت: هیچ مشکل و کمبودی در تزریق واکسن در منطقه جنوب غرب خوزستان وجود ندارد.

خبری از قم حاکی است که  تاکنون ۴۶ درصد مردم قم واکسینه شده‌اند ، بر اساس گزارش های اعلامی  تاکنون ۶۴۱ هزار و ۶۸۱ دُز واکسن کرونا در قم تزریق شده که ۴۴۰ هزار و ۹۳۵ مورد آن دُز اول و ۲۰۰ هزار و ۷۴۶ واکسن نیز مربوط به دُز دوم بوده است.

۳۰ شهریور ماه با مهمترین اخبار کرونا در استانها

چه خبر از کرونا ؟

در زنجان و به گفته رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی ، روز گذشته این استان سه مورد فوتی بر اثر کرونا ثبت کرد که شمار فوتی‌های کرونایی از زمان شیوع این ویروس تاکنون در این استان به یک‌هزارو ۶۷۲ نفر رسید.

دکتر پرویز قزلباش افزود: با وجود افزایش موارد مثبت سرپایی استان طی هفته های گذشته، ابتلا روند نزولی به خود گرفته اما این مهم بیانگر آن است که شهروندان زنجانی باید همچنان نکات اعلام شده را تا کنترل بیماری مورد توجه قرار دهند.

بوکان هم بالاترین رکورد بستری بیماران کرونایی در این استان را به خود اختصاص داد.

فرماندار بوکان با بیان اینکه شمار افراد بستری در این شهرستان نگران کننده است، گفت: بالاترین رکورد بستری شدگان بیماران مبتلا به کرونا در این شهرستان به ثبت رسید.

محمدامین‌زاده با بیان اینکه آمار ابتلا و بستری بیماران کرونایی در این شهرستان به شکل غیرمتعارف و فراتر از پیش‌بینی افزایش یافته و  بیشتر از بالاترین رکورد ثبت شده در پاییز سال گذشته است، ادامه داد: سرعت و سطح موج پنجم شیوع کرونا در بوکان نسبت به موج‌های اول، دوم ،سوم و چهارم بسیار زیاد است.

وی بر پیگیری تهیه تخت‌های بیمارستانی و ارائه خدمات مطلوب‌تر به بیماران تاکید کرد و افزود: بار مراجعه بیماران کرونایی و ازدحام در مراکز درمانی شهرستان در این موج بسیار بالاست.

رئیس شبکه بهداشت و درمان دشتی استان بوشهر نیز گفت: در روزهای اخیر با افزایش رعایت پروتکل های بهداشتی و فروکش کردن موج پنجم کرونا در این شهرستان شمار بستری های روزانه از ۶۰ نفر به چهار نفر کاهش یافت.

پرویز احمدی به میزان واکسن تزریق شده در این شهرستان اشاره کرد و گفت: تاکنون ۵۰ هزار و ۳۳۶ دز واکسن در دشتی تزریق شده است که از این شمار ۳۱ هزارو ۹۴۳ نفر دز اول و ۱۸ هزارو ۳۹۳ نفر  هر دو دوز واکسن را دریافت کرده اند. 

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی مازندران هم گفت که ۱۷۰ تبعه خارجی مبتلا به کرونا ویروس از اول اسفند ۹۸ تاکنون در بیمارستان‌های استان مازندران پذیرش، مداوا و ترخیص شدند.

دکتر تورج اسدی  با بیان اینکه، از زمان همه‌گیری کرونا ویروس تاکنون، ۱۵۵ تبعه افغانستانی، پنج تبعه عراقی، ۲ تبعه پاکستانی و هشت تبعه از دیگر کشورها به دلیل ابتلا به بیماری کووید ۱۹ در بیمارستان‌های مازندران نمونه گیری، بستری، درمان و ترخیص شدند، افزود: از اول تیر ۱۴۰۰ تاکنون ۴۳ هزار و ۱۱۷ نفر برای انجام نمونه گیری و یا درمان بیماری کرونا به بیمارستان‌های مازندران مراجعه کردند که از این تعداد ۳۴۹ نفر غیر بومی بودند.

در پی کاهش مبتلایان به کرونا از بجنورد هم خبر رسیده که بیمارستان صحرایی بیماران کرونایی در این شهرستان جمع‌آوری شد.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی گفت که این بخش درمانی با توجه به افزایش بی سابقه بستری های کرونایی در نیمه دوم مردادماه راه اندازی شد به گونه ای که با مراجعه روزانه صدها نفر به مرکز درمانی امام حسن(ع) بجنورد، این بیمارستان صحرایی به عنوان تریاژ عمل می کرد و بیماران قبل از ورود به بیمارستان مورد غربالگری قرار می گرفتند.

 مسوول روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی ایلام هم با اعلام ثبت سه فوتی کرونایی در شبانه روز گذشته افزود :مجموع فوتی های استان اکنون به هزار و ۵۱ نفر رسید.

محبوب رستم زاد افزود : در ۲۴ ساعت گذشته ۱۴۴ ابتلای جدید کرونا شناسایی شد و مجموع مبتلایان استان به ۵۸ هزار و ۵۷۹ نفر افزایش یافت.

۳۰ شهریور ماه با مهمترین اخبار کرونا در استانها

گزارش هایی با محوریت کرونا 

داغ تازه بر دل خانواده قربانیان کرونا همزمان با شیب کند ابتلا درلرستان

ضرورت برخورد با نسخه‌پیچی عطاری‌ها برای بیماران کرونایی

آموزش در حسرت مدرسه

واکسیناسیون گسترده؛ تزریق امیدواری در جان مردم

بایدها و نبایدهای کرونایی برای بیماران قلبی

تازه های وزارت بهداشت/ پرونده  ۳۷۹ نفر دیگر  بسته شد

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد:‌ طی ۲۴ ساعت گذشته ۳۷۹ نفر دیگر بر اثر کرونا جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۱۱۷ هزار و ۹۰۵ نفر رسید.

به گزارش ایرنا، از روز جمعه ۲۶ شهریور ماه تلفات کرونا در پی افزایش واردات واکسن و تسریع واکسیناسیون روندی کاهشی اما نوسانی گرفته و روز گذشته (دوشنبه)به ۳۴۴ مورد یعنی پایین ترین رقم مرگ طی دو ماه اخیر و پس از پایان خیز پنجم کرونا رسید.

بر اساس اعلام وزارت بهداشت، از دیروز(دوشنبه) تا امروز سه شنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۰ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۱۷ هزار و ۵۶۴ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که دو هزار و ۵۸۱ نفر از آنها بستری شدند.

مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۵ میلیون و ۴۵۹ هزار و ۷۹۶ نفر رسید.

همچنین تا کنون ۴ میلیون ۸۱۹ هزار و ۲۲۳ نفر از بیماران، بهبود یافته و یا از بیمارستانها ترخیص شده اند  و ۶ هزار و ۶۶۱ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در بخش های مراقبت های ویژه بیمارستانها تحت مراقبت قرار دارند.

تا کنون ۳۱ میلیون و ۲۲۳ هزار و ۴۸ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.

در زمان حاضر ۵۷ شهر کشور در وضعیت قرمز، ۲۳۸ شهر در وضعیت نارنجی، ۱۳۶ شهر در وضعیت زرد و ۱۷ شهر در وضعیت آبی قرار دارند.

ویروس کرونا موجب بیماری عفونی «کووید۱۹» می‌شود و این ویروس ۲۴ آذر ۱۳۹۸ در شهر «ووهان» واقع در مرکز کشور چین گزارش شد، ابتدا از این بیماری به‌عنوان ذات‌الریه نام ‌برده می‌شد، اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۹ دی ۱۳۹۸ به‌صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام کرد.

«کرونا»، ویروسی است که گستردگی شیوع آن بسیار وسیع است و از جمله راه‌های انتقال آن عطسه، سرفه، دست‌ دادن و روبوسی است؛ پزشکان توصیه می‌کنند، افراد علاوه بر پرهیز از دست‌دادن، روبوسی و حضور در مرکزهای عمومی؛ به‌ هنگام عطسه لازم است، جلوی بینی خود را با دستمال بگیرند و یا برای مهار آن از آرنج خود استفاده کنند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha