پوستر چهارمین سوگواره ملی تئاتر میدانی وتعزیه حسینی در اهوازرونمایی شد

اهواز - ایرنا - پوستر چهارمین سوگواره ملی تئاتر میدانی و تعزیه حسینی روز سه‌شنبه در اهواز و در آستانه فرا رسیدن هفته دفاع مقدس و اربعین حسینی رونمایی شد.

به گزارش ایرنا دبیرچهارمین سوگواره ملی تئاتر میدانی و تعزیه حسینی در آیین رونمایی از این پوستر در محل اداره کل ارشاد و فرهنگ اسلامی خوزستان بیان کرد: این سوگواره به عنوان محوری ترین برنامه وزارت ارشاد در حوزه اربعین است که از یکم تا پنجم مهر امسال در اهواز برگزار می شود.

مصطفی بوعذار افزود: طرح اولیه این سوگواره چهار سال پیش در مسیر زایران اربعین حسینی در پایانه مرزی چذابه و شلمچه اتفاق افتاد و بازخورد بسیار خوبی در سطح کشور داشت؛ با طراحی این سوگواره اجرای نمایش های تعزیه فارسی و عربی به همراه نمایش های خیابانی منتخب هنرمندان برتر تئاتر کشور، در این مسیر بسته فرهنگی برای زایران حسینی تعریف شد که تا پیش ازآن وجود نداشت.

وی افزود: امسال به دلیل بسته بودن مرز زمینی چذابه و شلمچه، و شرایط شیوع کرونا این سوگواره در اهواز و در بیش از ۱۱ نقطه مکانی در بوستان‌ها و برخی مساجد شاخص در اهواز با حضور گروه‌های تعزیه و نمایش خیابانی اجرا خواهد شد.

دبیرچهارمین سوگواره ملی تئاتر میدانی و تعزیه حسینی گفت: در این سوگواره استان های مختلف حضور دارند که رشد چشمگیری نسبت به دو سال گذشته داشته است. در سومین دوره  از این سوگواره ۱۲ اثر شرکت داشتند ولی  امسال بیش از  ۲۰۰ اثر نمایشی مورد تایید قرار گرفت. همچنین در بخش تعزیه ۶۰ اثر نمایشی از سراسر کشور به دبیرخانه این جشنواره ارسال شد که ۱۲ اثر تعزیه و شبیه خوانی پذیرفته شد.

وی با اشاره به اینکه استان های بوشهر ، لرستان ،اصفهان ،آذربایجان شرقی ، خوزستان، در بخش خیابانی این سوگواره شرکت کردند ادامه داد: در بخش نمایش‌های خیابانی ۵۰ اثر از سراسر کشور به دبیرخانه این سوگواره ارسال شد که هشت اثر به عنوان منتخب اجرا در اهواز انتخاب شدند.

بوعذار افزود: این آثار توسط ترکیبی از داوران و هنرمندان شاخص استان خوزستان و تهران ارزیابی شده‌اند. در بخش خیابانی این جشنواره سید وحید فخرموسوی ازتهران و هنرمند شاخص آقای پژمان شاکری از لرستان و بهمن تقی پور از هنرمندان خوزستان کار ارزیابی و انتخاب آثار این سوگواره را به عهده داشتند.

وی گفت: در بخش تعزیه نیز استاد محمود فرهنگ از استان تهران به همراه عبدالمحمد نعناکار از شهرستان دزفول ازپیشکسوتان عرصه تعزیه و آقای خسرو شهیدی از دشت آزادگان کار ارزیابی آثار را به عهده داشتند؛همچنین مجالس تعزیه از نسخ معتبری توسط گروه های شناخته شده استان خوزستان شامل شهرهای شوشتر، آبادان ،شوش و اهواز تهیه شده که به اجرای برنامه خواهند پرداخت.

در این آیین سیمین کوچک اندام در حکمی از سوی مدیرکل ارشاد و فرهنگ اسلامی خوزستان به عنوان مدیر روابط عمومی چهارمین سوگواره ملی تئاتر میدانی و تعزیه حسینی معرفی شد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha