عون: امضای قرارداد اسرائیل با شرکت آمریکایی خلاف مذاکرات غیرمستقیم است

تهران- ایرنا- «میشل عون» رئیس جمهوری لبنان امضای قراردادهای اسرائیل برای ارزیابی اکتشافات گاز و نفت با یک شرکت آمریکایی در مناطق مورد مناقشه با لبنان را در تضاد با مسیر مذاکرات غیر مستقیم دانست.

به گزارش امروز (چهارشنبه) خبرگزاری رسمی لبنان (ان.ان.ای) میشل عون خاطرنشان کرد که لبنان متعهد به اجرای قطعنامه ۱۷۰۱  و به حقوق خود پایبند است و ما مایل هستیم مذاکرات غیرمستقیم برای تعیین مرزهای دریایی جنوبی از سر گرفته شود.

عون دیروز (سه شنبه) در نشستی با «نجیب میقاتی» نخست وزیر و «عبدالله بو حبیب»، وزیر امور خارجه و مهاجران، در مورد مأموریت اسرائیل به یک شرکت آمریکایی در جهت ارزیابی اکتشاف چاه های گاز و نفت در منطقه مورد مناقشه با لبنان و تحولات بعد از آن را مورد بحث و تبادل نظر قرار داد.

این نشست به بررسی پیامدهای حرکت اسرائیل و اقدامات لبنان در قبال آن به همراه پیامی که وی در این زمینه به سازمان ملل ارسال کرد، اختصاص داشت.

لبنان در جریان ۴ دور مذاکرات قبلی در ماه نوامبر و اکتبر ۲۰۲۰، بر حق خود برای گسترش دسترسی به آبهای مدیترانه به سمت جنوب و افزایش این دسترسی از ۸۶۰ کیلومتر مربع به ۲ هزار و ۳۰۰ کیلومتر مربع تاکید کرده است.

مذاکرات پیشین در این زمینه با وساطت آمریکا در چادر مقر سازمان ملل در شهر ناقوره برگزار گردید. 

رژیم صهیونیستی از سال ۱۹۴۸ به خاک لبنان با اهداف امنیتی، آبی و اقتصادی نظر داشته است و بر این اساس بارها در مراحل مختلف تاریخی درصدد تحقق اهداف خود در این باره بوده است؛ اما مقاومت لبنان همواره در مقابل این رژیم ایستاده است.

در سال ۲۰۰۰ نیز  ارتش لبنان با وجود تلاش آمریکا برای تحمیل خط مرزی طبق زیاده خواهی‌های رژیم صهیونیستی و یا همان خطی که به «خط آبی» معروف است، در برابر تلاش‌های این رژیم ایستادگی کرد.

موضوع ترسیم مرزی بین لبنان و فلسطین اشغالی از زمان تشکیل رژیم صهیونیستی مطرح بوده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha