سفر اربعین تقابل با تهاجم فرهنگی است

تهران- ایرنا- رئیس سازمان حج و زیارت گفت: زیارت بویژه سفر معنوی اربعین فرصتی ارزشمند در تقویت کننده ارزش های دینی و اقدامی در تقابل با تهاجم فرهنگی است که باید از این ظرفیت به خوبی بهره برد.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا از روابط عمومی سازمان حج و زیارت،  علیرضا رشیدیان که به منظور بررسی و نظارت بر نحوه فعالیت ستادها و بخش های وابسته به کمیته اعزام در حوزه خدمت رسانی به زائران ایرانی اربعین حسینی به عراق سفر کرد در دیدار با با امام جمعه نجف اشرف، افزود: مراسم اربعین حسینی فرصتی برای زیارت جوانان و نوجوانان و طبقات متوسط و ضعیف جامعه فراهم می کند که امسال با توجه به شرایط کرونایی و اعمال شروط و برخی محدودیت ها اعلامی از طرف دولت عراق از جمله محدود شدن زائران ایران به سهمیه ۶۰ هزار نفری و انجام هوایی سفر وهزینه ۵ میلیون بلیت و تزریق دو دز واکسن موجب شد بسیاری از مشتاقان اباعبدالله از سفر معنوی محروم شدند که نارضایتی ها را در پی داشت.

وی با اشاره به اینکه در سالهای گذشته تا قبل از شیوع کرونا در ایام اربعین حتی بالغ بر سه میلیون و ۲۰۰ هزار ایرانی عازم این سفر می شدند، اضافه کرد: در واقع مردم علی رغم همه مشکلات اقتصادی و اجتماعی، با عشق راهی این سفر معنوی می شدند و در این مسیر با تمام وجود راهی این سفر اهل بیت (ع) دل و جان را طهارت و صفا می بخشیدند.

رشیدیان ابراز امیدواری کرد: این امکان فراهم شود بعد از ایام اربعین اعزام زائران عتبات را با رعایت پروتکل ها ودستورالعمل بصورت محدود و مدیریت شده از سر گرفته شود و از این فرصت زیارت عتبات برای تقویت و توسعه معنویت وارزش های دینی و اسلام ناب محمدی و توسعه و دوستی و وحدت دو ملت بهره گرفت.

رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به اقدامات انجام شده در عراق در راستای خدمات دهی به زائران گفت: ستادهای اربعین ۱۴۰۰ سازمان حج و زیارت به منظور هدایت وتسهیل خدمت رسانی به زائران ایرانی در وظایف حوزه اعزام در شهرها نجف اشرف و کربلا فعال شده اند.

رشیدیان گفت: همچنین درمانگاه هایی نیز برای ارائه خدمات درمانی در نجف اشرف و کربلا دایر شده که از روز گذشته خدمت رسانی خود را آغاز کرده اند.

وی تصریح کرد: به زودی آمبولانس های هیات پزشکی نیز وارد عراق شده و در این دو شهر مستقر می شوند.

رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به استقرار نمایندگی های بیمه در شهرهای نجف اشرف، کربلا کاظمین گفت: هماهنگی هایی با مراکز درمانی عراق برای ارائه خدمات به زائران ایرانی انجام شده است.

رشیدیان با اشاره به بازدید روز گذشته خود در جریان سفر از روند اعزام زائران اربعین ایرانی از تهران به نجف اشرف گفت : در هر دو فرودگاه امام خمینی (ره) در تهران و نیز فرودگاه نجف اشرف؛ مشکلاتی در تامین پرواز، تامین بلیت رفت و برگشت و نیز نرخ های بالاتر از قیمت مصوب وجود داشت که باعث زحمت و نارضایتی زائران شده است.

وی تصریح کرد : در این رابطه برای حل مشکل زائران درفرودگاه های داخلی موضوع با جدیت در دست پیگیری است ضمن آنکه از سویی با توجه به اینکه شرکت های هواپیمایی عراقی ها خود داوطلبانه به این موضوع وارد شدند تا در بحث جابه جایی زائران اباعبدالله کمک کنند؛ انتظار است در این زمینه همراهی های لازم را داشته باشند.

رئیس سازمان حج و زیارت همچنین با اشاره به مشکلاتی که در بحث انتقال زائران از فرودگاه نجف به سایر مقاصد از جمله محدودیت وسایل نقلیه و هزینه های گزاف جابه جایی وجود دارد هم خواستار مساعدت در رفع این مساله شد.

وی ادامه داد : همچنین نرم افزاری کاربردی با عنوان راهنمای زائر طراحی و فعال شده که در این سفر به زائران ایرانی حدود ۳۰ خدمت را ارایه می کند.

سفر معنوی اربعین آثار فرهنگی و معنوی بسیاری دارد

حجت الاسلام و المسلمین سید صدرالدین قبانچی امام جمعه نجف اشرف نیز در این دیدار با قدردانی از سازمان حج و زیارت که در راستای خدمت به زائران اباعبدالله (ع) گام برمی دارد، گفت: این سفر آثار فرهنگی و معنوی بسیاری بویژه در نزدیکی دلهای مسلمانان دارد و باید همه در خدمت به زائران از هیچ کوششی فروگذار نکنیم.

وی ابراز امیدواری کرد: هر چه سریعتر زمینه برای توسعه سفرهای زیارتی با هماهنگی دو طرف فراهم شود.

حجت الاسلام و المسلمین قبانچی افزود: در خصوص رفع موانع زائران هردو کشور برای زیارت با توجه به فرهنگ و اعتقادات هردو ملت هرچه سریعتر این موانع برطرف و حل شود.

وی با اشاره به برخی دغدغه ها برای بازگشت زائران بعد از مراسم اربعین گفت: ضرورت دارد برای بازگشت زائران با توجه به جمعیت قابل توجه و محدودیت امکانات حمل و نقلی برنامه ریزی شود تا روند بازگشت آن ها تسهیل شود.

حجت الاسلام و المسلمین سید صدرالدین قبانچی افزود: هر چه سریعتر زمینه برای توسعه سفرهای زیارتی با هماهنگی دو طرف فراهم می شود.

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha