انگلیس: مذاکرات هسته ای ایران در نشست اعضای دائمی شورای امنیت بررسی شد

نیویورک- ایرنا-"لیز تراس" وزیر امور خارجه انگلیس اعلام کرد: در نشست امروز (پنجشنبه) اعضای دائمی شورای امنیت سازمان ملل مذاکرات هسته ای ایران به بحث و بررسی گذاشته شد.

به گزارش ایرنا، تراس وزیر جدید امور خارجه انگلیس که هم اکنون در شهر نیویورک به سر می برد، در پیام توییتری نوشت : در نشست (وزرای خارجه) اعضای دایمی شورای امنیت، (چین، روسیه، انگلیس، آمریکا و فرانسه) موضوعاتی مانند مذاکرات هسته ای ایران، پاسخ هماهنگ در افغانستان و بیماری همه گیری کووید- ۱۹ مورد بحث و گفت و گو قرار گرفت. 

وزیر امور خارجه انگلیس همچنین در توییت دیگری به دیدار خود با سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه پیش از دیدار وزرای خارجه گروه ۵ پرداخت و نوشت: در این دیدار علاوه بر اشاره کردن به اختلافات بین کشورها در مورد ضرورت بازگشت ایران به مذاکرات هسته ای بحث کردیم.
تراس در ادامه افزود : ما همچنین به موضوع امنیت و ثبات در افغانستان نیز مذاکره کردیم.
وزارت امور خارجه آمریکا روز پنجشنبه به وقت محلی در بیانیه ای از دیدار آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا با وزرای خارجه چین، روسیه، فرانسه و انگلیس به عنوان اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد خبر داد.
به گزارش ایرنا، در بیانیه وزارت خارجه آمریکا آمده است: بلینکن بر اهمیت اقدامات سازنده پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل برای حفظ صلح و امنیت بین المللی تاکید کرد.
وزارت خارجه آمریکا در این بیانیه تصریح کرد: در ارتباط با ایران، وزیر امور خارجه آمریکا بر قصد ایالات متحده جهت پیگیری مسیر دیپلماسی معنادار با هدف بازگشت متقابل ( دو جانبه ایران و آمریکا ) به تعهدات برجام و رفع همه نگرانی های ما در  مورد ایران، تاکید کرد.

پیش از این، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران در دیدار با جوسپ بورل مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در نیویورک با تاکید بر این امر که دولت آقای دکتر رئیسی در چارچوب اصول، عملگراست و لذا بدنبال نتیجه عملی در مذاکرات است، اظهار داشت: همانطور که قبلا گفته شده است، ما با جدیت در حال بررسی سوابق مذاکراتی هستیم و دولت جدید مذاکرات را از سر خواهد گرفت.
وزیر امور خارجه ایران اظهار داشت: ملاک ما عمل طرف های مقابل است و نه اظهار نظر آنها. دولت جدید در حال مرور و مطالعه پرونده مذاکرات انجام شده است. نه اتلاف وقت می کند، نه رفتار غیر سازنده آمریکا را می پذیرید و نه کشور را معطل وعده های توخالی سابقه‌دار خواهد کرد.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha