معاون وزیر آموزش و پرورش: آموزش حضوری به تدریج فعال می‌شود

شیراز- ایرنا- معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش با اشاره به برنامه این وزارتخانه برای فعال کردن تدریجی آموزش حضوری در کشور گفت: در گام نخست حدود چهار و نیم میلیون دانش آموز در مناطق روستایی و عشایری و همچنین در حوزه فنی و حرفه‌ای وارد سیستم آموزش حضوری می‌شوند.

به گزارش ایرنا، علیرضا کمرئی، شنبه در آیین نواختن زنگ نمادین آغاز سال تحصیلی که در دبیرستان شاهد ۱۶ شیراز برگزار شد، افزود: این روند در آبان ماه شتاب خواهد گرفت و با گسترش واکسیناسیون و اطمینانی که نسبت به ایمنی دانش آموزان ایجاد خواهد شد، تعداد بیشتری از دانش آموزان در مدارس و فضاهای آموزشی حضور خواهند یافت.
وی ادامه داد: تعلیم و تربیت در فضای واقعی و در ارتباط رویارو و تعاملی بین معلم و دانش‌آموز، دانش آموزان با یکدیگر و دانش آموزان با فضای مدرسه اتفاق می‌افتد.
او اظهار داشت: آنچه که برنامه درسی پنهان نامیده می‌شود همین فضای فیزیکی مدرسه است که در فرایند جامعه پذیری و اجتماعی شدن دانش آموزان بی نهایت اثرگذار است و حتی گاهی اوقات از اراده معلمان برای انتقال ماده درسی بیشتر تعیین کننده است و بیشتر در رفتار و نگاه دانش آموزان اثر دارد.
رئیس ستاد پروژه مهر بازگشایی مدارس کشور، با بیان اینکه آموزش را از هر وسیله ای می‌توان منتقل کرد افزود: باید کمک شود تا با ایمن شدن فضا و گسترس واکسیناسیون، دانش آموزان به فضای تعلیم و تربیت بازگردند.
کمرئی ادامه داد: آموزش و پرورش در این زمینه سه رویکرد را دنبال می‌کند که رویکرد نخست بازگشایی مدارس در فضای پیرامون و مناطق روستایی و عشایری است چرا که آنها طی ۱۹ ماه گذشته دسترسی محدودتری به امکانات و فضاهای مجازی برای آموزش دانشتند و بیشتر آسیب دیدند و بنابراین نیازمند توجه بیشتری هستند.
او گفت: علاوه بر این، کنترل شرایط و ایمن کردن فضا نیز راحت‌تر انجام می‌شود و بنابراین دانش آموزان روستایی و عشایری در کنار دانش آموزان شاخه فنی و حرفه ای در گروه اول حضور در فضاهای آموزشی قرار گرفته‌اند.
وی گفت: امیدواریم در مهرماه شاهد حضور حداقل ۳۰ درصدی دانش‌آموزان در فضای مدرسه باشیم.
معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش اضافه کرد: خانواده‌ها اطمینان داشته باشند که تا نسبت به ایمن بودن فضا و شرایط برای دانش آموزان یقین پیدا نکنیم به سمت آموزش‌های حضوری حرکت نخواهیم کرد.


۱۹ هزار برنامه آموزشی غیرحضوری طی ۱۹ ماه
کمرئی، با اشاره به برنامه‌های وزارت آموزش و پرورش در جهت تعلیم و تربیت دانش آموزان و تعطیل نشدن آموزش در ایام شیوع کرونا گفت: طی ۱۹ ماه گذشته ۱۹ هزار برنامه آموزشی از طریق صدا و سیما برای دانش آموزان پخش شد. این اتفاق بیانگر این مطلب است که حاکمیت به مساله تعلیم و تربیت دانش آموزان می‌اندیشد.
او افزود: علاوه بر این، مناطق آموزشی و جامعه تعلیم و تربیت نیز با تولید بسته‌های یادگیری اجازه ندادند حتی در دوردست ترین نقاط هم دانش آموزی از تحصیل باز بماند.
وی گفت: در سال تحصیلی جدید نیز برنامه‌ریزی جامعی در آموزش و پرورش انجام شده و برنامه‌های تلویزیونی از امروز در سطح وسیعی برای تمام دروس پخش خواهد شد.
او افزود: اراده وزارت آموزش و پرورش، ارائه آموزش‌های حضوری برای دانش آموزان است.

والدین بر بازگشایی مدارس اصرار کنند
مدیر کل آموزش و پرورش فارس هم گفت: دانش آموزان نیاز عاطفی و اجتماعی دارند و انتظار ما از والدین آنها این است که برای بازگشای مدارس اصرار و پافشاری کنند.
فرهاد اسماعیلی افزود: امروز تمام سازمان‌های جهانی و علمی و در راس آنها یونیسف (صندوق کودکان ملل متحد) تقاضا کردند مدارس باز شوند، به ویژه در این ایامی که تعداد فرزندان خانواده‌ها نسبت به گذشته کمتر است و کودکان جامعه پذیری را در مدرسه به شکل کاملا قالب یاد می‌گیرند.
وی ادامه داد: امیدواریم با کمک تمام مجموعه‌ها و فراهم شدن شرایط و همچنین رعایت دستورالعمل‌ها، مدارس هرچه سریعتر باز شوند.
 همزمان با آغاز مهرماه افزون بر ۹۰۰ هزار دانش آموز در فارس سال تحصیلی جدید را در مقاطع مختلف آغاز می‌کنند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha