۳ مهر ۱۴۰۰،‏ ۱۵:۴۴
کد خبرنگار: 750
کد خبر: 84483498
۰ نفر

برچسب‌ها

ساخت دستگاه شتابده تابش در شاهرود بومی سازی شد

شاهرود- ایرنا- عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی شاهرود گفت: شرکتی در مرکز رشد و فناوری های نوین دانشگاه صنعتی شاهرود محصول جدید دستگاه شتابده تابش را برای نخستین بار در کشور ساخت.

به گزارش ایرنا، حمید هراتی زاده روز شنبه با اعلام این خبر به رسانه ها افزود: شرکت نانو شرق ابزار توس (نانو شات) مرکز رشد و فناوری های نوین دانشگاه صنعتی شاهرود محصول جدید دستگاه تست تابش فرابنفش را به عنوان اولین بار در کشور بومی سازی کرد.

وی اظهار داشت: این دستگاه شرایط لازم برای انجام تست استاندارد مواد و محصولات لاستیکی، پلاستیکی، پلیمری و پوشش های مورد استفاده در محیط های تحت تابش نور خورشید را تامین می کند.

هراتی با بیان اینکه این دستگاه برای تست محصولاتی مانند لاستیک اتومبیل، روکش کابل های برق، پوشش های نمای ساختمان ها، چمن مصنوعی مورد استفاده قرار می گیرد، ادامه داد:  وسایل اسباب بازی کودکان در فضای باز، بطری های آب معدنی، برخی از ظروف و تجهیزات بسته بندی،تعدادی از محصولات داخل ساختمان که از پشت پنجره تحت تابش نور خورشید قرار دارد به مانند پرده ها برای تولید نیاز به استاندارد سازی دارند که این دستگاه شرایط تست استاندارد این محصولات، مورد استفاده در آزمایشگاه های کنترل کیفی کارخانجات، آزمایشگاه های تحقیقاتی و آزمایشگاه های مرجع استاندارد را فراهم می سازد.

عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی شاهرود ابراز داشت: این شرکت بر اساس سفارش یکی از آزمایشگاه های مرجع استاندارد محصولات ساختمانی، طراحی و ساخت دستگاه تست فرابنفش را به انجام رسانده است.

به گفته وی، دستگاه ساخته شده توسط این شرکت قادر است که تست مقاومت در برابر تابش فرا بنفش را در دو ناحیه «UVA و UVB» به انجام رساند.

دانشگاه صنعتی شاهرود در سال ۲۰۲۱ در رتبه بندی تایمز دانشگاه های جوان ۵۰ پله صعود کرد، سال گذشته دانشگاه صنعتی شاهرود در نظام رتبه بندی دانشگاه های جوان بین رتبه ۳۰۱ تا ۳۵۰ جهان قرار داشت که با ارتقای شاخص ها امسال در رتبه ۲۵۱ تا ۳۰۰ قرار گرفت.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha