تظاهرات طرفداران فلسطین هم‌زمان با اجلاس حزب مخالف دولت جانسون

لندن – ایرنا – صدها تن از هواداران فلسطین، روز شنبه مقابل ساختمان برگزاری اجلاس سالانه حزب کارگر انگلیس در شهر برایتون تجمع کرده و ضمن حمایت از ملت مظلوم این کشور، جنایات رژیم کودک‌کش صهیونیستی را محکوم کردند.

به گزارش ایرنا، اقشار مختلف مردم انگلیس از جمله فعالان مدنی، گروه‌های مدافع حقوق بشر و ضدجنگ، با حمل پرچم فلسطین شعار مرگ بر اسرائیل سرداده و از انتفاضه فلسطین حمایت کردند. آن‌ها با سردادن شعارهایی از حزب کارگر که دارای گرایش‌های ضد صهیونیستی است، خواستند تا از طریق اعمال فشار بر دولت بوریس جانسون، حمایت از رژیم صهیونیستی را متوقف کند. 

دولت انگلیس متهم است که در جریان حملات و تجاوزهای وحشیانه اخیر اشغال‌گران قدس علیه باریکه غزه که بر اثر آن، ۲۳۰ تن از جمله ۶۵ کودک، ۳۹ زن و ۱۷ سالمند شهید و یک هزار و ۷۱۹ تن زخمی شدند، به تل‌آویو سلاح فروخته است.

احزاب مخالف دولت انگلیس تاکنون ۱۴ بار از معاون وزیر خارجه در امور خاورمیانه و شمال آفریقا این پرسش را بصورت مکتوب مطرح کرده و هر بار با پاسخ‌های مبهم روبرو شده‌اند. «جیمز کلورلی» دیپلمات ارشد انگلیسی که افسر ذخیره ارتش سلطنتی هم بشمار می‌رود برخلاف مقررات پارلمان که تاکید دارد پاسخ‌ دولت باید روشن، دقیق و مبتنی بر واقعیت باشد، اظهارات دوپهلو و مبهم ارائه کرده و مشخص نمی‌کند که آیا دولت لندن در اردیبهشت گذشته معاملات تسلیحاتی با رژیم صهیونیستی داشته یا خیر؟

گزارش‌ها حاکیست که انگلیس از سال ۲۰۱۵میلادی به این سو بالغ بر ۴۰۰ میلیون پوند سلاح به رژیم صهیونیستی فروخته و هیچ نظارتی بر نحوه استفاده از آن ندارد. لیلا موران سخنگوی حزب لیبرال دمکرات تاکنون سه بار از جیمز کلورلی پرسیده که آیا تسلیحات انگلیسی توسط اسرائیل علیه فلسطینیان استفاده شده است؟ معاون وزیر امور خارجه هم به بیان این ادعا اکتفا کرده که انگلیس وظیفه نظارت بر کنترل صادرات اقلام تسلیحاتی را خیلی جدی می‌گیرد و سفارش‌ها در این زمینه با دقت بررسی می‌شود. او با این حال از ارائه پاسخ روشن به این پرسش طفره رفته است.

«استفن تیمز» نماینده حزب کارگر انگلیس هم اوایل ماه جاری سووال مشابهی را از کلورلی مطرح و پاسخ مشابهی را دریافت کرد. معاون وزیر امور خارجه انگلیس در پاسخ به پرسش کارولین لوکاس نماینده حزب سبز انگلیس درباره تخریب برخی ساختمان‌هایی که با حمایت مالی انگلیس در کرانه باختری احداث و توسط رژیم صهیونیستی تخریب شده است به بیان این نکته بسنده که با مقام‌های تل‌آویو در این زمینه رایزنی می‌کند.

نظامیان اشغالگر صهیونیست ۲۰ اردیبهشت حملات و تجاوزهای وحشیانه را علیه باریکه غزه و فلسطینی‌ها آغاز کردند. متجاوزان پس از ۱۲ روز ناتوانی در متوقف کردن حملات موشکی گروه‌های مقاومت در غزه، ۳۰ اردیبهشت ماه در یک نشست سه ساعته به طور  اجماع با آتش بس موافقت کرد؛ این آتش بس از ساعت ۲ بامداد روز جمعه ۳۱ اردیبهشت، میان گروه‌های فلسطینی و رژیم صهیونیستی برقرار شد.

از آن زمان تاکنون چندین تظاهرات ضد صهیونیستی در پایتخت و سایر شهرهای انگلیس برگزار شده که در یک مورد، معترضان پرچم رژیم صهیونیستی را مقابل سفارتخانه این رژیم در لندن به آتش کشیده و خواستار اخراج دیپلمات‌های صهیونیستی شدند. حسام زملط سفیر تشکیلات خودگردان فلسطین در لندن می‌گوید که بازتاب این اعتراضات به مردم کشورش انرژی و دلگرمی می‌دهد.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha