تلاش هند برای عضویت دائم شورای امنیت و حمایت آمریکا

تهران- ایرنا- معاون وزیر امور خارجه هند در نیویورک اعلام کرد که عضویت دائم هند در شورای امنیت برای این کشور در اولویت است.

به گزارش ایرنا از "ان دی تی وی"، هارش واردان شرینگلا روز شنبه در یک کنفرانس خبری گفت: هند به تلاش‌های خود برای اصلاحات در سازمان ملل ادامه می‌دهد.  
وی افزود: سازمان ملل نهادی است که نماینده همه کشورهای جهان است،  در بسیاری موارد از جمله صلح جهانی گرفته تا امنیت، بهداشت و بیماری‌های همه گیر ما مشاهده کرده‌ایم که سازمان ملل به تعهدات خود عمل نکرده است. بدون شک نیاز برای بررسی چگونگی اصلاح سازمان ملل و شورای امنیت وجود دارد.  
معاون وزیر خارجه هند تاکید کرد: عضویت دائم در شورای امنیت و اصلاح آن برای هند در اولویت قرار دارد. جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا به عضویت دائم هند در شورای امنیت اشاره کرده است. این در بیانیه مشترک هند و آمریکا وجود دارد. هند حمایت کشورهای زیادی را در این خصوص دارد.  
دهلی نو چندین سال است که به دنبال عضویت دائم در شورای امنیت است.  
یکی از مهمترین موضوعاتی که هند در راستای اصلاحات شورای سازمان امنیت سازمان ملل متحد دنبال می‌کند، رسیدن به عضویت دایمی این شوراست.  
شورای امنیت سازمان ملل متحد از پنج عضو دائم و ۱۰ عضو غیردائم تشکیل شده است.  
پنج عضو دائم این شورا یعنی آمریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه و چین از حق وتوی قطعنامه‌های این شورا برخوردارند.  
این حق وتو بارها موجب از بین رفتن تلاش‌ها برای حل مناقشات بین المللی شده است. از این رو بسیاری از کشورهای جهان خواستار اصلاح ساختار این نهاد شده‌اند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha