روزانه ۲ هزار افغانستانی از مرز دوغارون به کشور خود بازگردانده می‌شوند

مشهد- ایرنا- مدیرکل امور اتباع و مهاجران خارجی خراسان رضوی گفت: روزانه دست‌کم ۲ هزار افغانستانی که به طرُق غیرقانونی وارد خاک ایران شده‌اند، از مرز دوغارون شهرستان تایباد در شرق این استان طرد و به کشورشان بازگردانده می‌شوند.

محمدتقی هاشمی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: اکنون اتباع افغانستانی در حدود ۱۵ استان کشور حضور دارند که به واسطه فاصله این استانها با خراسان رضوی و سیستان و بلوچستان، اتباع غیرمجاز دستگیر شده در ۹ استان برای طرد به مرز دوغارون خراسان رضوی منتقل می شوند و اتباع غیرمجاز دستگیر شده در ۶ استان دیگر نیز از مرز سیستان وبلوچستان به افغانستان مسترد می شوند.

وی گفت: افراد دستگیر شده اتباعی هستند که به صورت غیرمجاز در کشور حضور داشته و به دلایل مختلف قوه قضاییه حکم به طرد آنها داده است.

مدیرکل امور اتباع و مهاجران خارجی خراسان رضوی ادامه داد: البته برخی از افرادی که به افغانستان بازگردانده می شوند افراد خودمعرف هستند که به صورت خودانگیزشی به اردوگاه های ما مراجعه می کنند و اداره اتباع نیز با آنان برای بازگشت مساعدت می کند.

هاشمی گفت: از افزون بر ۲ هزار نفری که روزانه از دوغارون به افغانستان بازگردانده می شوند، ۵۰۰ تا ۸۰۰ نفر متجاوزان مرزی هستند که پس از ورود غیرمجاز به خراسان رضوی، توسط مرزبانان جمهوری اسلامی بازداشت شده و با طی مراحل قانونی به افغانستان بازگردانده می‌شوند.

مناطق مرزی مجاور شرق خراسان رضوی در خاک افغانستان و تاسیسات گمرک مرزی اسلام‌قلعه استان هرات آن کشور در مقابل گمرک و گذرگاه مرزی دوغارون تایباد از تیرماه گذشته تاکنون در اختیار نیروهای طالبان قرار دارد.  

سالانه ۱.۵ میلیارد دلار صادرات، سه میلیارد دلار ترانزیت خروجی و ۲۰ میلیون دلار واردات از طریق مرز دوغارون بین ایران و افغانستان انجام می‌شود.

گمرک دوغارون در ۱۸ کیلومتری تایباد و مرکز این شهرستان ۱۲۰ هزار نفری نیز در ۲۲۵ کیلومتری جنوب شرقی مشهد واقع است.  

خراسان رضوی از سمت شرق ۳۰۲ کیلومتر مرز مشترک با کشور افغانستان دارد. شهرستانهای صالح آباد، تربت‌جام، تایباد و خواف این استان در جوار مرز مشترک با افغانستان قرار دارند.

جمهوری اسلامی ایران در مجموع ۹۰۰ کیلومتر مرز مشترک با افغانستان در جوار استانهای هرات، فراه و نیمروز آن کشور با استانهای خراسان رضوی، خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha