علامه حسن زاده آملی الگویی ماندگار برای همه نسل‌ها و عصرها

تهران- ایرنا- دکتر رضا حمیدی در یادداشتی نوشت: نوشتن از حکیم الهی و ذوالفنون، علامه حسن زاده آملی، کاری است سهل و ممتنع، سهل است، چون آنقدر روح این شخصیت عظیم است که در هر موضوعی  اخلاقی، علمی، عرفانی و ... بخواهی بنویسی، هزاران سوژه بکر و خواندنی از ایشان می توان یافت و نوشت.

در ادامه این یادداشت آمده است: ممتنع است، چون در میان این همه ویژگی‌ها، نمی دانی کدام را اولویت قرار دهی.


مُردن عاشق نمی میرانَدش
در چراغی تازه می‌گیرانَدش

یک دهان خواهم به پهنای فلک
تا بگویم وصف آن رشک ملک

حکیم متأله و دانشمند فرهیخته، حضرت آیت الله علامه حسن زاده آملی را به یقین می توان احیاگر حکمت اسلامی و عرفان اسلامی در دوران معاصر نامید.

ایشان با تدریس، تالیف و پرورش ده ها شاگرد و زی طلبگی خویش، توانست افق های نوینی از ظرفیت و توان حکمت اسلامی را به نمایش بگذارد و با تالیف ده ها کتاب ارزشمند در حوزه عرفان و معرفت نفس، جامعه و جوانان سرگشته از عرفانهای نوظهور غیر انسان ساز و فرصت سوز را به دریای حکمت و معرفت و عرفان ناب برگرفته از قرآن و عترت رهنمون و متصل گرداند.

ایشان با توجه به شناختی که از عرفانهای نوظهور و کاذب داشت ، معیار و ملاک و خط کش را قرآن و اهل بیت علیهم السلام می دانست و هر گونه اعوجاج از مسیر این دو منبع را باطل و کجراهه و اسباب سقوط نفس ناطقه ی انسانی بر می شمرد و با تالیف آثاری همچون؛« قرآن و عرفان و برهان از هم جدایی ندارند»، «رساله لقاالله»، «رساله ای در سیر و سلوک»،«معرفت نفس در سه جلد»، «انسان کامل از دیدگاه نهج البلاغه»، «الهی نامه»، «نامه ها و برنامه ها» و نکاتی در لابه لای اثر چندین جلدی «هزار و یک نکته»در مبرهن ساختن مسیر صواب از کجراهه ها، مساعی بسیار نمود.

علامه حسن زاده آملی تندیس تقوا، اخلاق، سلوک معنوی، علم و دانش و ذوالفنون به معنای واقعی در علم و عمل بود و آنات حیات شان آکنده از درس و انسان سازی برای قشرهای مختلف جامعه بشمار می‌رفت، بطوریکه مقام معظم رهبری در دیدارهایی که با ایشان داشت، فرزندان خود را نیز همراه می نمود و تاکید داشت در این دیدارها روبروی استاد نشسته و با نگاه به سیمای این انسان آن سان فیض معنوی ببرند.

بی شک خدمات و مجاهدت‌های علمی این حکیم متأله و فیلسوف الهی و عبد صالح خدا، توانست فضای فکری ، فرهنگی و عقیدتی را از دست اندازی افکار منحط و تهاجمات تفکرات غربی مصون سازد.

بی تردید شناخت و شناساندن دقیق شخصیت اخلاقی و علمی و تبیین دیدگاه ها و اندیشه های این خردورز خبیر و اسوه بی نظیر که از شاگردان ممتاز علامه طباطبایی، علامه شعرانی، علامه الهی قمشه ای و آیات عظمایی همچون رفیعی قزوینی و فاضل تونی و محمد تقی آملی بود، اقدامی موثر و مناسب در معرفی حکمت و حکمای بزرگ ایرانی اسلامی در ایران و بین الملل و برای همه نسلها و عصرها خواهد بود.

در پیام مقام معظم رهبری نیز این نکته مورد تاکید قرار گرفته است که: « نوشته ها و منشات این بزرگوار منبع پر فیضی برای دوستداران معارف و لطائف بوده و خواهد بود ان شاالله».
در پایان ذکر این نکته ضرورت دارد ،آثار و مآثر و مکتب فکری و عملی استاد فرزانه آیت الله حسن زاده آملی، در اغلب موضوعات جذاب و اثر بخش در بازار فرهنگی موجود است و برای همه نوع مخاطبی از نوجوانان و جوانان و گروههای سنی بالاتر و از دانشگاهی و حوزوی، این آثار قابل ارائه و معرفی و استفاده است و جا دارد سازمان‌ها و نهادهای فرهنگی کشور در شناساندن این علامه ذوالفنون با این ظرفیت بلند شخصیتی ایشان در فضای مورد نیاز و تشنه امروز جامعه، گام های سترگ‌ بردارند و حتی آثار قلمی ایشان بسیار شیرین و با قلمی زیبا برای گنجاندن در کتب درسی دبیرستان و دانشگاه مفید فایده و ارزشمند است.

از درگاه باهر حضرت باریتعالی برای روح این انسان ملکوتی، علو درجات و سمو مقامات مسألت می نماییم.

سرخط اخبار پژوهش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha