وحدت میان اقوام و ادیان، عامل پیروزی در جنگ تحمیلی بود

تهران- ایرنا- امیر سرتیب حاج قاسم فراوان می‌گوید: در دوران جنگ تحمیلی در ایران نوعی وحدت میان اقوام و ادیان در برابر رژیم بعثی شکل گرفت که مهمترین انگیزه آنها نیز در دفاع از کشور، مام وطن بود.

 دوران جنگ تحمیلی در تاریخ معاصر ایران بسیار حایز اهمیت است و می تواند به عنوان یکی از تجربه های مهم و ارزشمند مورد پژوهش، بررسی و استفاده برای نسل های امروز و آینده قرار بگیرد چراکه در این دوران هشت ساله جنگ و درگیری، مردم ایران از ترک، لر، بلوچ، کرد، فارس تا مسیحی، ارمنی و ...، فارغ از دین و زبان و مذهب در کنار یکدیگر قرار گرفتند و از مام وطن در مقابل دشمن بیگانه دفاع کردند؛ دفاعی که بدون روحیه، ایثار و از خودگذشتگی و بدون همدلی به دست نمی آمد و نشان داد که در شرایط سخت می توان بر هر دشمنی پیروز شد به شرط اینکه همه با هم متحد شوند. این تجربه تاریخی باعث شد تا پژوهشگر گروه اطلاع رسانی ایرنا به مناسبت هفته دفاع مقدس با «امیر سرتیب حاج قاسم فراوان» فرمانده پیشین پدافند هوایی غرب کشور، عضو هیات معارفه جنگ شهید صیاد شیرازی و مدرس جنگ در دانشگاه های نظامی و غیر نظامی گفت وگویی انجام دهد که متن آن را در ادامه می خوانیم:

 

ایثار و از جان گذشتگی در جنگ تحمیلی موجب اقتدار دولت و عقب‌نشینی دشمنان شد

بررسی های تاریخی نشان می دهد که هر قوم، ملت، فرهنگ و تمدنی که در آن مقاومت، شهامت، جوانمردی و ایثار نبوده به مرور زمان و بر اثر جنگ‌ها و رقابت‌ها حذف و نابود شده یا به حاشیه رانده شده اند؛ یعنی ملت هایی که انگیزه و شجاعت نداشتند و ترسو و زبون بودند، محکوم به زوال شده اند. مقاومت و ایستادگی زمانی افزون بر تعاریف معمول موفق، پیروز و ظفرمند است که افراد آن جامعه از مرگ هراسی نداشته و مردن را اوج رستگاری و جاودانی بدانند.

فرهنگ مقاومت و پایداری با بهره گیری از مولفه هایی همچون؛ استکبار ستیزی، روحیه جهادی و احیا و تقویت هویت دینی می تواند ما را در مقابله با ناتوی فرهنگی یاری کرده و افق روشنی جهت رسیدن به امنیت پایدار برای ملت مسلمان ایران باشد. در جنگ و دفاع هشت ساله ایثار و از جان گذشتگی در جوانان و مردم موجب اقتدار دولت و عقب‌نشینی دشمنان شد. مردم شجاع و نترس، پشتوانه قوی امنیت یک کشور، نظام، فرهنگ و اعتقاد هستند. در تمام تاریخ و در جنگ های دوره های گذشته رزمندگان و مردم شجاع زمینه اقتدار و پیروزی را فراهم کرده و نام خود را در تاریخ و تمدن ثبت کرده اند. امروز هم دنیا به کشورها و مللی به دیده احترام  می نگرند که دارای ظرفیت‌های دلاوری، شجاعت، عقلانیت، علم، دانش و فناوری باشند و حساب ویژه‌ای را روی مردمی که قوی، مقتدر و پای کار باشند، باز می کنند. مردم قوی و متحد و ملتی که ایثار و ایستادگی جزء فرهنگ و ارزش هایشان باشد، عزتمند هستند و اقتدار ملی، منطقه ای و بین المللی به دست می آورند. وجود روحیه ایثار و شهادت طلبی علاوه بر آن که روح را متعالی و خدایی می‌کند، سبب حفظ و امنیت جامعه می‌شود و حافظ آن در برابر خطرات مختلف است و امنیت اجتماعی و ملی در سایه وجود این روحیه به دست می‌آید.

بنابراین می بایست برای ایجاد روحیه ایثار در نسل جدید تلاش کرد. در جامعه ما با بروز جنگ تحمیلی، روحیه شهادت طلبی و ایثار در دل و جان همه مردم این سرزمین ریشه دواند اما برای ثبات و تقویت این روحیه و ایجاد شناخت در نسل جدید که نه تنها در آن برهه از زمان حضور نداشت، بلکه اکنون مورد آماج حملات تبلیغاتی دشمنان نیز قرار گرفته است، باید به سختی تلاش کرد. همه در قبال این مهم، مسوول هستیم و باید همه کوشش خود را برای تقویت این روحیه در جامعه به کار گیریم.

همه اقوام و ادیان در جنگ تحمیلی حضور داشتند

در یک نظام چند قومی و مذهبی همانند کشور عزیز ما با همه تفاوت آماری، وحدت ادیان، اقوام، مذاهب و فرهنگ‌ها بر پایه تفاهم و همزیستی مسالمت‌آمیز با اهداف مشترک کماکان ضروری است. تاکید بر اهداف مشترک و پرهیز از اختلاف های ریز فرهنگی می تواند، سبب اقتدار یک ملت شود. همگرایی و هم افزایی بر محور اعتقادی و تاریخی اقتدار و قدرت را به نسل های دیگر منتقل می کند. تکیه بر رسوم وحدت آفرین همانند جشن ها و سوگواری ها و مناسبات تاریخی همانند نوروز، اعیاد، جشن ها و مراسمات مشابه ریشه وحدت آفرینی داشته و پیوند قوی ایجاد می کند. 

 ما شاهد حضور همه اقوام و ادیان در دفاع مقدس بودیم، هر وقت از آنها در خصوص علت حضورشان در جبهه جنگ سوال می‌شد، انگیزه خود را مام وطن برمی شمردند. به همین دلیل به اقشار و ادیان مختلف می بایست همواره به دیده احترام نگریست تا ملت یکپارچه ایران در بحران و مقاطع مختلف با اتحاد خود، حضوری موثر یابند. دفاع مقدس می‌تواند سرمشق خوبی برای ما باشد در آن دوران ما شاهد بودیم که هموطنان یهودی با مشارکت در دفاع مقدس از احزاب صهیونیست جهانی ابراز انزجار کرده و آن را یک رژیم افراطی تلقی می کردند یا هموطنان مسیحی، دولت های آمریکایی و اروپا را زیاده‌خواه و مستکبر می‌دانستند و بر وحدت و تمامیت ارضی کشور تکیه داشتند. بنابراین اکنون نیز باید زمینه های وحدت در مقابل استکبار و صهیونیسم را با توجه به این نوع اهداف و نگرش ها تقویت کرد.

رسانه ها و جنگ تحمیلی

رسانه ابزارهای متنوعی را به منظور اثرگذار بر مخاطبان در اختیار دارد که از جمله آن می توان به روش صادقانه تا سیاستمدارانه، گمراه‌کننده، تبلیغات، اقتصاد، علم و آگاهی، فرهنگ و ... اشاره کرد. اتفاق بزرگی در ۱۳۵۹ در سرزمین ما بوقوع پیوست و پیامدهای آن منطقه و در حتی برخی از مناطق جهان را تحت تاثیر خود قرار داد، اتفاقی که سبب شد تا تمام قدرت های جهانی علیه آن موضع گیری کنند اما ایثارگری‌های مردم و نیروهای مسلح موجب تغییر جایگاه ایران از قدرتی وابسته به قدرتی خودکفا شد. در این برهه حساس رسانه انتقال دهنده همه ظواهر این رویداد مهم بود و توانست حرکت یک اندیشه را از گوشه یک کلبه روستایی تا حماسه‌ای در قلب بحران و درگیری و جنگ را به شکل درست به نمایش بگذارد و حقایق این حماسه را برای نسل ها به تصویر بکشد و با انتقال انگیزه نسل دهه ۶۰ به سده های بعد، صداقت، راستی، امانتداری و همه جانبه گرایی این روند را تضمین کند.

 اگر این حقایق توسط رسانه جانبدارانه و غیرواقعی انتقال یابد و امانتدارانه و دقیق همراه با صداقت و درستی برای آیندگان و جهانیان بیان و رسانه ای نشود به مرور زمان در بستر تاریخ کمرنگ و محو می‌شود. بنابراین رسانه پوشش دهنده همه حقایق، ارزش‌ها و ضدارزش ها است. وظیفه رسانه ها این است که حقایق جنگ و ارزش‌های دفاع مقدس را که بسیار گسترده است و دریای بیکرانی از گفته ها و ناگفته ها را در برمی گیرد در معرض دید و قضاوت همگان بگذارند.

تاریخ نگاری جنگ تحمیلی

 ما در حدود ۱۲۰ جلد کتاب در خصوص دفاع مقدس جمع آوری، تدوین و به روش کاملاً امانتدارانه در پدافند هوایی طراحی و تالیف کرده ایم که هنوز انتشار عمومی نشده است. جنگ هشت ساله دریایی از ارزش‌ها به دنبال دارد که هر کدام می تواند، منشا یک گفتمان و اثری ماندگار در یک فیلم، ‌سریال، کتاب، نوشتار و گفتاری باشد. پس رسانه ها در نقش انعکاس دهندگان ارزش‌های دفاع مقدس می توانند همه این طیف ها را پوشش دهند. به عنوان مثال به کتابخانه ها، گوشه و کنار مملکت سر بزنند و ببینند چه چیزی از ارزش‌های دفاع مقدس به رشته تحریر درآمده است یا چه افرادی در گوشه‌ای از این مملکت نشسته که ذهن‌شان و سینه هایشان لبریز از ارزش هایی در خصوص دفاع مقدس است که می‌توانیم این گنجینه های ارزشمند را از دل این افراد استخراج کنیم و علاوه بر ثبت در تاریخ، آنها را به منظور فرهنگ سازی و آگاهی بخشی به نسل جوان بازتاب دهیم.

سرخط اخبار پژوهش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha