ثواب سوگواری پیاده روی اربعین برابر با حضور در  بین الحرمین است

همدان- ایرنا- نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه همدان گفت: ثواب سوگواری در پیاده روی اربعین حسینی برابر با حضور در بین الحرمین و زیارت کربلا است.

به گزارش ایرنا،آیت الله "حبیب‌الله شعبانی موثقی" روز دوشنبه در آیین نمادین پیاده روی جاماندگان اربعین حسینی (ع) شهر همدان، اظهار داشت: سوگواری برای امام حسین (ع) در اقصی نقاط جهان با نیت قلبی و اندیشه باطنی به میزان ثواب برای زائران بین الحرمین محسوب می شود.

وی بیان کرد: در سوگواری اربعین حسینی مهم نیست چقدر به حرم مطهر نزدیک هستید بلکه مهم نیت و اندیشه باطنی فرد است و اینکه بگوییم فرد از "زیارت جامانده"، معنی ندارد.

وی اضافه کرد: امام حسین (ع) جان خود را فدا کرد تا انسان‌ها عاقلانه زندگی کنند و بدانند که جامعه عاقل ظلم ستیز می‌شود و در برابر ظالم قیام می‌کند.

آیت الله شعبانی موثقی با بیان اینکه اهل بیت راه رسیدن به خودشان را آسان کرده اند، اظهار داشت: افرادی که فکر می‌کنند جز جامانده ها هستند، باید بدانند که مهم برای اهل بیت، نیت افراد است.

وی افزود: اگر نیت شما حضور در کربلا بوده، ثواب اعمال شما هیچ تفاوتی با کسی که در حال حاضر در کربلا است ندارد چرا که طرف حساب ما، خودش نیت و باطن ما را می داند.

وی با اشاره به اینکه اگر تمایل درونی شما به سمت کربلا است شما هم زائر امام حسین(ع) خواهید بود، گفت: اگر این تفکر را باور داشته باشید بنابراین دیگر جامانده بودن معنا ندارد.

وی یکی از نشانه‌های مومن را قرائت زیارت اربعین خواند و یادآور شد: هر کسی در هر جای عالم اگر دلش با امام حسین(ع) باشد، باید بداند که در کربلا حضور دارد و دیگر مهم نیست جسمش کجاست.

وی با تاکید بر اینکه امروز در مسیر امام حسین(ع) و عمل به توصیه های ایشان مهم است، خاطر نشان کرد: در ابتدای زیارت اربعین صفات حضرت اباعبدالله(ع) مطرح می شود، که از جمله آن باید به مظلوم شهید و انتخاب شده پروردگار اشاره کرد.

وی با بیان اینکه سعادت جامعه بشری با شهادت در راه خدا ایجاد می‌شود، اظهار داشت: در طول تاریخ فرصت‌ های طلایی برای برخی از انسان ها ایجاد شد و آنها جان خودشان را در راه خدا هزینه کردند.

وی تصریح کرد: امام حسین(ع) فدا شدند تا انسان ها عاقلانه زندگی کنند و هزینه این عقلانی زیستن بشر شهادت امام حسین(ع) بود.

وی با اشاره به اینکه خداوند هزینه داد تا من و شما از زیر بار جهل و ضلالت نجات پیدا کنیم، یادآور شد: جامعه عاقل، فساد ستیز می‌شود و علیه فساد قیام و ایستادگی می کند.

وی با بیان اینکه عقلانیت یعنی قیام علیه یزیدهای زمان، گفت: عقلانیت یعنی اندیشه انسان همسو و هم جهت با امام حسین(ع) و امام زمان(عج) باشد.

وی با بیان اینکه در زیارت اربعین معیارهای قاتلان امام حسین(ع) مطرح شده است، خاطر نشان کرد: اگر امروز حسین(ع) در جامعه باشد، بازهم هستند کسانی که حضرت را به شهادت برسانند.

وی ادامه داد: تفکر ابن زیاد در طول تاریخ به صورت مستمر وجود دارد و با مرگ آنها به پایان نمی رسد و امروز نیز کسانی که وابسته دنیا هستند و پس از به قدرت و پول رسیدن مردم را فراموش می کنند و قیامت را می فروشند می توانند امام زمان خودشان را به شهادت برسانند.

وی با طرح این سوال که امروز چه کسی می تواند صادقانه به امام خود بگوید "تمام زندگی من تابع امر شماست؟"، گفت: در زیارت اربعین اعلام آمادگی می کنیم که با دشمنان شما همراه نخواهیم شد و با هر کس که در برابر علم و پرچم سیدالشهدا(ع) ایستادگی کند و بخواهد اربعین را تضعیف کند با تمام وجود خواهیم ایستاد.

نماینده ولی‌ فقیه در استان همدان با بیان اینکه یزدیان در هر دوره‌ای از تاریخ باشند حاضرند آخرت خود را بفروشند و از ولایت دست بردارند، گفت: انسان عاقل همچون امام حسین(ع) در برابر فساد فریاد می‌زند.

آیت‌الله حبیب‌الله شعبانی خطاب به حاضرین در همایش جاماندگان اربعین حسینی، افزود: نیت شما هیچ فرقی با کسی که در کربلا است، ندارد و این را خود امام حسین(ع) می‌داند.

وی با بیان اینکه نیت شما این بوده که امروز کربلا باشید، اظهار داشت: آنچه مهم است جهت دادن به تمایلات درونی است، اگر تمایلات شما به سمت کربلا است شما زائر امام حسین(ع) هستید بنابر این اگر چه در ظاهر زائر نیستید اما این باطن است که در بین خاندان ائمه(ع) مهم است پس اندیشه و فکر شما مهم است.

نماینده ولی‌فقیه در استان همدان با اشاره به فرموده امام حسن عسگری(ع) که "یکی از نشانه‌های مومن قرائت زیارت اربعین است"، تصریح کرد: با قرائت زیارت اربعین زائر اربعین هستیم تا اینکه با از بین رفتن این ویروس و بیماری بتوانیم زائر کربلا باشیم.

وی با اشاره به لزوم بررسی میزان ظلم ستیزی افراد همچون امام حسین(ع)، گفت: امام حسین(ع) اسیر سختی‌ها شدند و با تحمل سختی‌ به شهادت رسیدند چراکه می‌دانستند کرامت و سعادت جامعه در شهادت است.

آیت الله شعبانی گفت: شهادت امام حسین(ع) و یارانش باعث شد تا از این واقعه ارزشمند و ماندگار تاریخی درس عاقلانه زیستن و زیر بار جهل و جهالت نرفتن را بیاموزیم.

وی افزود: انسان عاقل در مقابل فساد فریاد می‌زند و قیام می‌کند چراکه نباید ظلم را ببیند و سکوت کند بنابراین امام حسین(ع) قیام کرد تا عقلانیت زنده بماند.

امام جمعه همدان با اشاره به جریان فکری یزیدیان و دشمنان امام حسین(ع)، گفت: یزدیان در هر دوره‌ای از تاریخ که باشند حاضرند آخرت خود را برای منافع دنیوی بفروشند و از ولایت دست بردارند.

امام جمعه همدان در ادامه با گرامیداشت هفته دفاع مقدس خاطرنشان کرد: در ایام دفاع مقدس ۲۵۰ هزار شهید دادیم و قیام آن‌ها به مثابه مقاومت در برابر یزیدیان زمانه بود.

آیین نمادین پیاده روی جاماندگان اربعین حسینی (ع) روز دوشنبه در مسیرهای چهارگانه منتهی به میدان امام خمینی (ره) شهر همدان برگزار شد.

 عاشقان و دلدادگان حضرت سید الشهدا پس از پیاده روی در مسیرهای تعیین شده، در میدان اصلی شهر همدان اجتماع کرده و به عزاداری و سوگواری پرداختند.

نوحه سرایی در رثای اربعین سالار شهیدان و ۷۲ تن از یاران باوفایش و پخش نذورات با رعایت پروتکل‌های بهداشتی در مسیر پیاده روی جاماندگان اربعین در همدان انجام شد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha