کاهش دخالت خارجی؛ آنچه آمریکایی‌ها از بایدن می‌خواهند

تهران- ایرنا- روزنامه دیلی میل با اشاره به نتایج یک نظرسنجی جدید در بحبوحه خروج پر از هرج و مرج آمریکا از افغانستان نوشت: ۵۸.۳ درصد آمریکایی‌ها خواهان دیپلماسی بیشتر و کاهش دخالت در امور سایر کشورها شدند.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا به نقل از تارنمای این روزنامه انگلیسی، بر اساس یک نظرسنجی که در زمان خروج پر از هرج و مرج آمریکا از افغانستان انجام شده، اکثر آمریکایی‌ها خواهان دیپلماسی بیشتر و استقرار کمتر نیروهای آمریکایی خارج از کشور هستند.

این نظرسنجی از سوی بنیاد غیرانتفاعی و غیرحزبی گروه اوراسیا (EGF) طراحی و در تاریخ ۲۷ اوت تا ۱ سپتامبر (۵ تا ۱۰ شهریور) انجام گرفته است.

براساس این نظرسنجی، ۵۸.۳ درصد آمریکایی‌ها معتقدند دولت کشورشان باید بیشتر به دیپلماسی و موضوعاتی چون تغییرات آب و هوایی، حقوق بشر و مهاجرت بپردازد.

از ۲ هزار و ۱۶۸ مشارکت کننده در این نظرسنجی، ۴۲.۳ درصد اعلام کرده‌اند که آمریکا باید شمار سربازان خود را در اروپا، آسیا و خاورمیانه کاهش دهد، از تعهدات خود در دفاع از کشورها بکاهد و به تدریج مسئولیت امنیت منطقه‌ای را به عهده متحدان خود بگذارد.

«مارک هانا» عضو ارشد بنیاد گروه اوراسیا با توجه به نتایج این نظرسنجی گفت: «شمار آمریکایی‌هایی که معتقدند سیاست خارجی ایالات متحده باید به فکر ایجاد دموکراسی در داخل باشد تا در خارج، ظرف ۲ سال گذشته به میزان قابل توجهی افزایش یافته است».

در این میان، ۶۲.۶ درصد شرکت کنندگان از احیای مذاکرات هسته‌ای با ایران حمایت کرده و از دستیابی به توافقی که مانع توسعه تسلیحات هسته‌ای شود، پشتیبانی کردند.

جمهوری اسلامی ایران در توافق با گروه ۱+۵ به برنامه جامع اقدام مشترک دست یافت اما یکسال بعد، ایالات متحده آمریکا در اقدامی یکجانبه و با نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد، از این توافق خارج شد و همچنان در خارج از میز مذاکرات مربوطه قرار دارد.

@akhbaarejahan

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha