تحولات منطقه محور رایزنی سالیوان و السیسی

تهران - ایرنا - جیک سالیوان مشاور امنیت ملی آمریکا در ادامه سفر منطقه ای خود امروز چهارشنبه به مصر رفت و با عبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری این کشور دیدار و درباره مسائل دوجانبه و منطقه ای با وی گفت و گو کرد.

به گزارش ایرنا به نقل از پایگاه خبری الیوم السابع مصر، عبدالفتاح السیسی عصر امروز (چهارشنبه) در دیدار با جیک سالیوان مشاور امنیت ملی آمریکا تاکید کرد که مصر نمی‌پذیرد که به منافع آبی‌اش ضربه وارد شود یا به خطر افتد.  

وی با اشاره به بیانیه رئیس جدید شورای امنیت سازمان ملل مبنی بر ضرورت گفت و گو بین طرف‌های درگیر در پرونده سد النهضه، افزود:  دستیابی به یک توافق جهت [ مراحل بعدی ] آبگیری سد و اجرایی کردن قانون در یک دوره کوتاه به نحوی که منافع مشترک همه طرف‌ها تامین شود، ضروری است.  

رئیس جمهوری مصر بر میزان تعهد این کشور در قبال روند مذاکرات تاکید کرد و گفت: جامعه بین المللی باید نقش موثری در حل این مساله بسیار مهم ایفا کند زیرا مصر نمی‌پذیرد که به منافع آبی خود آسیب برسد یا به خطر بیفتد. 

بر اساس گزارش دفتر ریاست جمهوری مصر،  در این نشست، درباره تحولات کلی مسائل منطقه به ویژه تحولات لیبی، تونس، سوریه، یمن و عراق بحث و تبادل نظر و موافقت شد که هماهنگی مشترک بین دو طرف و شرکای بین المللی در خصوص ترتیبات مربوط به انتخابات آینده لیبی و همچنین پرونده خروج مزدوران و نیروهای خارجی و یکسان‌سازی نهادهای نظامی و امنیتی در این کشور، افزایش یابد. 

السیسی با اشاره به اینکه موفقیت لیبی در مسیر سیاسی و خروج همه نیروهای خارجی برای مصر دارای اهمیت است بر برگزاری انتخابات ملی در لیبی در تاریخ مقرر (در دسامبر ۲۰۲۱) تاکید کرد. 

وی اظهار داشت: بازگشت کشورهایی که از بحران رنج می‌برند به چارچوب دولت فراگیر ملی، راه موثر دستیابی به ثبات در منطقه است. 

همچنین «سالیوان» مشاور امنیت ملی آمریکا بر تعهد دولت ایالات متحده برای تلاش جهت تامین امنیت آبهای مصر به نحوی که حقوق آب و توسعه همه طرفها را حفظ کند، تاکید کرد. 

پروژه سد النهضه که در سال ۲۰۱۱ به بهره برداری رسید، در صورت تکمیل و آبگیری، بزرگترین تأسیسات برق آبی در آفریقا خواهد بود. دو کشور پایین دست یعنی سودان و مصر از اینکه این سد منابع آبی و تأسیسات آن‌ها را تهدید کند، بیم و هراس دارند. 

مصر و اتیوپی نزدیک به یک دهه است که در مورد مدیریت و پر کردن مخزن سد النهضه که «آدیس آبابا» بر رود نیل ساخته در حال مذاکره هستند، اما تاکنون توافقی میان دو طرف حاصل نشده است. 

دولت اتیوپی چهاردهم تیر امسال (پنجم ژوئیه) اعلام کرد که دومین مرحله از آبگیری سد النهضه را آغاز کرده است؛ اقدامی که مصر، آن را تحولی خطرناک اعلام کرد. 

وزیر خارجه مصر پیشتر گفته بود ساخت سد النهضه، موجودیت مصر را تهدید می‌کند و زندگی یکصد میلیون مصری و ۵۰ میلیون سودانی را در معرض خطر قرار می‌دهد. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha