برنامه‌های دهه آخر ماه صفر در حرم امام رضا(ع) اعلام شد

مشهد-ایرنا- معاونت فرهنگی و تبلیغی حرم امام رضا(ع) برنامه‌های دهه پایانی ماه صفر را در این بارگاه ملکوتی اعلام کرد.

به گزارش روز پنجشنبه معاونت فرهنگی و تبلیغی حرم امام رضا(ع) این برنامه‌ها با رویکرد معرفی و تبیین جایگاه و مقام علمی امام هشتم(ع)، نشر و تعمیق معارف اسلامی و اعتقادی اهل بیت عصمت و طهارت(ع) تدارک دیده شده است. 

بنا بر این گزارش، مهم‌ترین نکته درباره این برنامه‌ها، پوشش گسترده رسانه‌ای آن است که این امکان را فراهم می‌کند تا همه عاشقان اهل بیت(ع) در اقصی نقاط ایران و جهان، مخاطب برنامه‌های دهه آخر صفر باشند و همراه با جمع محدود زائران حاضر در حرم مطهر، در سوگواره رضوی شرکت کنند.

برگزاری مراسم عزاداری در صحن پیامبر اعظم(ص)
برگزاری مراسم عزاداری در ایام دهه آخر ماه صفر، از جمله برنامه‌هایی است که هر شب قبل و بعد از نماز مغرب و عشاء همراه با سخنرانی، مداحی و ذکر مصیبت اهل بیت(ع) در صحن پیامبر اعظم(ص) برگزار می‌شود. 

کرسی تلاوت قرآن 

برپایی کرسی‌های تلاوت در ایوان مقصوره گوهرشاد با حضور قاریان برجسته یکی از برنامه‌های قرآنی این ایام است که تا ۱۴ مهرماه هر روز از ساعت ۱۶:۲۰ به مدت یک ساعت برگزار خواهد شد.

همچنین محفل قرآنی «ابناء الرضا» تا ۱۶ مهرماه هر روز ساعت ۱۸:۳۰ تا ۲۰ در صحن قدس برپا می‌شود و همخوانی کلام الله مجید و اجرای گروه‌های تواشیح در صحن‌های مختلف حرم مطهر نیز، دیگر برنامه‌های قرآنی این دهه است.

در دهه آخر ماه صفر، معاونت تبلیغات اسلامی آستان قدس رضوی، با اجرای طرح نذر تلاوت نیز  قاریانی را به هیاتهای مذهبی اعزام می‌کند.

عزاداری با حضور زائران اهل سنت

یکی دیگر از برنامه‌های این ایام، ویژه‌ برنامه عزاداری با حضور زائران اهل سنت است که روز ۱۲ مهر در مدرسه میرزا جعفر برگزار خواهد شد.

روز ۱۰ مهرماه نیز جمعی از معلولان به آستان حضرت رضا(ع) مشرف خواهند شد و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی، فرصت زیارت را خواهند یافت.

همچنین گروهی از زائران روشندل در روز ۱۱ مهر در مراسم عزاداری ویژه‌ای که برای آنها تدارک دیده‌شده حضور خواهند یافت. زائران ناشنوا هم از برنامه‌ای که ویژه آنها تدارک دیده شده بهره‌مند خواهند شد. 

پخش زنده مراسم عزاداری ویژه نوجوانان از شبکه‌های پویا و امید
عرض ارادت و دکلمه‌خوانی نوجوانان در قالب اجرای چند زبانه، یکی از دیگر ویژه‌ برنامه‌های این ایام است که همه‌روزه تا پایان ماه صفر، صبح‌ها از ساعت ۹ و عصرها از ساعت ۱۸ به مدت ۲ ساعت در صحن پیامبر اعظم(ص) برگزار و از شبکه‌ های پویا و امید نیز  پخش زنده خواهد شد.

متولیان برگزاری این برنامه تلاش دارند تا «مبارزه دائمی و خستگی‌ناپذیر» را به‌عنوان یکی رویکردهای زندگی مجاهدانه امام هشتم، برای مخاطبان جوان و نوجوان این برنامه، تبیین نمایند.

«گلدسته‌های حرم»، عنوان برنامه دیگری است که به مدت ۱۰ روز با حضور عزاداران نوجوان، در صحن‌های پیامبر اعظم(ص)، جمهوری اسلامی، کوثر، ورودی بست شیخ طبرسی و ورودی بست شیخ طوسی اجرا خواهد شد. دکلمه‌خوانی و مداحی، از جمله برنامه‌های هیات نوجوانان، برای مخاطبان این برنامه است.

در آخر ماه صفر، همچنین هیات‌های اقوام مختلف ایران، برنامه‌های عزاداری خود را در حرم مطهر رضوی برگزار خواهند کرد. در این راستا، هیاتهای مذهبی با برنامه‌ریزی قبلی به حرم امام رضا(ع) مشرف شده و مراسم عزاداری خود را با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار خواهند کرد.

برگزاری برنامه‌ها برای مخاطبان بین‌المللی
معاونت تبلیغات اسلامی آستان قدس رضوی هم برای زائران غیر ایرانی مجموعه برنامه‌هایی را تدارک دیده است که در رواق‌های غدیر، دارالرحمه و کوثر حرم مطهر رضوی به زبان‌های اردو، انگلیسی و عربی اجرا می‌شود.

برپایی وبینارهای چندزبانه، ارسال بسته‌های فرهنگی برای مخاطبان مراکز اسلامی خارج از کشور، برگزاری همایش امام رضا(ع) و ادیان جهان  برخی دیگر از برنامه‌هایی هستند که از سوی این معاونت تدارک دیده شده و زمینه پخش آنها از طریق فضای مجازی چون فیس‌بوک، یوتیوب و شبکه‌های تلویزیونی نیز فراهم شده است. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha