گشایش سفارت در بحرین؛ تحفه تل‌آویو برای منامه در پی عادی‌سازی روابط

تهران - ایرنا - وزیر خارجه رژیم صهیونیستی برای گشایش سفارت این رژیم در بحرین صبح پنجشنبه وارد منامه شد؛ این سفر نخستین دیدار رسمی یائیر لاپید از بحرین پس از عادی‌سازی روابط است.

به گزارش ایرنا، الشرق قطر، دقایقی پیش از ورود لاپید به منامه خبر داد.

روز گذشته دفتر یائیر لاپید در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که در پی امضای قرار داد عادی‌سازی روابط برای نخستین بار از بحرین دیدار رسمی به عمل خواهد آورد.

لاپید بنا به دعوت عبداللطیف الزیانی همتای بحرینی خود به منامه سفر کرده است. او در خلال دیدار خود، سفارت رژیم صهیونیستی در بحرین را افتتاح می‌کند و بین تل‌آویو و منامه  یک سری قراردادهای جدید امضا خواهد شد.

در پانزده سپتامبر سال ۲۰۲۰، با برگزاری آیینی در کاخ سفید، قرار داد عادی‌سازی روابط فی‌مابین تل‌آویو با ابوظبی و منامه امضا شده بود.

دولت سودان نیز در مقابل خارج سازی این کشور از فهرست کشورهای حامی تروریسم توسط دونالد ترامپ رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده آمریکا روز ۲۳ اکتبر سال ۲۰۲۰، تصمیم به عادی‌سازی روابط خود با رژیم صهیونیستی گرفت. پس از سودان، مغرب نیز روز دهم اکتبر سال ۲۰۲۰، برای عادی‌سازی خود با اسرائیل قرار دادی منعقد کرد.

آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا دو هفته پیش در یک نشست مجازی به مناسبت سالگرد روند سازش رژیم اسرائیل با برخی کشورهای عربی، وعده داد که به این رژیم در این روند کمک خواهد کرد.

 او با حضور در نشست مجازی با مقامات امارات، اسرائیل، مراکش و بحرین در توضیح اقدامات دولت بایدن مدعی شد: ما به تقویت روابط فزاینده اسرائیل با بحرین، مراکش، امارات متحده عربی و همچنین با سودان که توافقنامه ابراهیم (سازش) را امضا کرده و کوزوو که روابط خود را با اسرائیل در ابتدای سال برقرار کرد، کمک خواهیم کرد.

سفرلاپید به منامه پس از آن صورت می‌گیرد که در حاشیه هفتاد و ششمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک، نفتالی بنت نخست وزیر رژیم صهیونیستی با عبداللطیف الزیانی وزیر امور خارجه بحرین و خلیفه شاهین المرر، وزیر مشاور در امور خارجه امارات متحده عربی دیدار و گفت‌وگو کرد. او در این دیدارها تاکید کرد: ما امیدوار به برقراری روابط مستحکم با بحرین و امارات در زمنیه های مختلف هستیم. همچنین امید داریم که سایر کشورها در منطقه نیز به حلقه صلح بپیوندند

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha