سوریه: فضای سیاسی در سطح بین الملل در قبال دمشق، تغییر کرده است

تهران - ایرنا- فیصل المقداد وزیر امور خارجه سوریه پنجشنبه شب از تغییر فضای سیاسی بین‌الملل در قبال کشورش خبر داد و گفت که به صورت کلی این فضا تغییر کرده و حملات خصمانه علیه دمشق دربیشتر کشورهای عضو سازمان ملل کاهش یافته است.

به گزارش ایرنا، المقداد که با خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) سخن می‌گفت، افزود که کشورش از هر طرح یا تلاش سیاسی صادقانه و بی طرف برای کمک به خود در برون رفت از بحران، استقبال می‌کند.

وی در عین حال بدون نام بردن از کشوری، افزود که برخی از کشورها در این مسیر مانع‌تراشی کردند.

وی در خصوص اهمیت دیدار هیأت سوریه در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد با وزیران خارجه کشورهای عربی و دیگر کشورها نیز گفت: سوریه از هرگونه اقدام یا تلاش سیاسی صادقانه و بیطرفانه برای خروج از بحران با استفاده میکند، با وجود موانعی که کشورهایی ایجاد کرده اند که منافع خود را در بی ثباتی سوریه می بینند.
وی خاطر نشان کرد: سوریه با توجه به پیروزی‌هایی که علیه تروریسم محقق کرده است، هرگز تسلیم فشارها نخواهد شد و به هیچ شروط سیاسی تن درنخواهد داد.

المقدادی همچنین در خصوص دیدار هیأت سوری با دیگر کشورهای جهان نیز گفت: کشورها به این نتیجه رسیده‌اند که سوریه با هویت و تمدن ملی خود و پیروزی در برابر تروریسم نشان داد که با وجود استقبال از برقراری مجدد روابط عادی، تسلیم فشارها نخواهد شد و هیچ شرط سیاسی را نخواهد پذیرفت.

وزیر امور خارجه سوریه افزود: ما از هرگونه برقراری مجدد روابط با کشورهای عربی بر اساس احترام متقابل و منافع مشترک استقبال میکنیم.
وی در پاسخ به این سؤال که حضور پررنگ سوریه در هفتاد و ششمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد چه نتایجی دربرداشته است، نیز گفت: مهم تر از همه چیز برای ما این بود که با حضور خود در مجمع تأکید کردیم که سوریه یک کشور دارای حاکمیت است و رخدادهای 10 سال گذشته که بر ملت ما سپری شده، موجب تضعیف ما نشده است.
المقداد ادامه داد: [پایداری ما در این 10 سال] ثابت کرد که ما این توانایی را داریم که برای دفاع از اصول و مبانی خود، با تهدیداتی چون تروریسم، تحریم و فشار اقتصادی مقابله کنیم.

وی همچنین گفت: آنهایی که بر روی تروریسم تکیه کرده‌ و روی آنها سرمایه‌گذاری کرده‌اند، باید بدانند که محاسباتشان ویرانگر است و این تروریسم دیر یا زود به خودشان بازخواهد گشت، چرا که هزینه گزاف آن را بیگناهان در کشورهای مختلف میدهند، مسأله‌ای که همگی باید تلاش کنیم تا تکرار نشود.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha