بلینکن : امید و انتظار ما از ایران بازگشت سریع به میز مذاکرات است

نیویورک- ایرنا- آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا با تکرار ادعاهای واشنگتن مبنی بر آمادگی برای بازگشت به برجام، بدون اشاره به نقض برجام از سوی کشورش، در ادامه فضاسازی‌ها ، خواستار بازگشت سریع ایران به مذاکرات شد.

فضاسازی‌های واشنگتن در حالی است که حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جدید ایران از بازگشت ایران به مذاکرات وین خبر داده و گفته است دولت جدید در حال بررسی پرونده مذاکرات و برجام است و بزودی در اولین فرصت به مذاکرات وین باز می‌گردد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت خارجه آمریکا، بلینکن روز پنجشنبه به وقت محلی در گفت وگو با خبرنگاران مدعی شد ما مشغول تلاش در وین بودیم تا به یک بازگشت متقابل به تعهدات برجامی برسیم و چندین ماه است که با حسن نیت در این مورد مذاکره می کنیم.

وی با اشاره به ۶ دور مذاکرات وین، ادعا کرد که در آن مذاکرات با حضور همکاران اروپایی، چین و روسیه نشان دادیم که کاملا آماده بازگشت به تعهدات برجامی هستیم در صورتی که ایران نیز آمادگی انجام اقدام مشابه را داشته باشد.

بلینکن افزود که اکنون سه ماه است که آنها از مذاکرات دور بوده اند. آنها انتخابات داشتند و یک دولت جدید شکل گرفت. توپ در زمین ایران است اما نه برای مدت طولانی.

وزیر خارجه آمریکا در عین حال با تکرار ادعاهای خود از پیشرفت‌های هسته ای ایران ابراز نگرانی کرد و مدعی شد بازگشت صرف به برجام برای استفاده از مزایای آن کافی نخواهد بود.

بلینکن مدعی شد فرصت یا زمان محدود در این زمینه وجود دارد و این فرصت یا زمان در حال کوتاهتر شدن است.

وی با بیان این‌که ما با تمام کشورها از جمله چین که در این زمینه مشارکت داشته اند در ارتباط بوده ایم، ادعا کرد ، درک مشترک در میان اروپایی‌ها، روس ها و چینی ها مبنی بر اینکه امکانات و شرایط بازگشت به برجام نامحدود نیست ، وجود دارد.

بلینکن در ادامه مدعی شد امید و انتظار ما این است که ایران به سرعت به مذاکرات باز گردد.

به گزارش ایرنا، وزیر امور خارجه ایران پیشتر در گفت وگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) در نیویورک درباره دلایل اصرار طرف‌های اروپایی برای بازگشت هرچه سریعتر ایران به میز مذاکرات، گفت: طرف‌های اروپایی که علاقه مند هستند ایران به مذاکرات بازگردد، یکی از نگرانی‌هایشان این است که تصور می‌کنند ما طی گام‌هایی که برداشتیم از بخش‌هایی از تعهداتمان در برجام خارج شدیم.

امیرعبداللهیان تصریح کرد: آنها ابراز نگرانی "بی اساسی" از پیشرفت‌هایی که ما در برنامه هسته‌ای مان داریم، می‌کنند و عجله و شتاب آنها برای بازگشت به مذاکرات این است که تصور می‌کنند ممکن است ما در این پیشرفت‌های هسته‌ای مان به مرحله‌ای برسیم که از نظر آنها نگران کننده است.

وی اظهار کرد: اولا ما فتوای شرعی راجع به این موضوع داریم و ثانیا از برنامه صلح آمیز هسته ای ایران صحبت می کنیم و ایران ثابت کرده است هیچگاه هیچ انحرافی در برنامه‌اش نبوده و گزارش‌های آژانس بین المللی انرژی اتمی هم این موضوع را تایید کرده است.

سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه نیز با تاکید بر اینکه اروپا در نقض برجام کنار آمریکا بوده است، گفت: ایران نه چیزی بیشتر از برجام در هسته‌ای می‌پذیرد و نه چیزی کمتر از بندهای رفع تحریمی برجام را انتظار دارد.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا از اداره کل اطلاع‌رسانی و امور سخنگویی وزارت امور خارجه، خطیب زاده که در چارچوب همایش جهانی "نرماندی برای صلح" به پاریس سفر کرده است، در مصاحبه ای اختصاصی با روزنامه فرانسوی لوموند در سوالی در ارتباط با نشست اخیر مجمع عمومی سازمان ملل و چشم انداز مذاکرات هسته‌ای و اینکه وزیر خارجه ایران در نیویورک اعلام داشته مذاکرات بزودی از سرگرفته خواهد شد، گفت: آنچه که وزیر خارجه ایران در نیویورک اعلام داشت همان چیزی است که از اول روی کار آمدن دولت جدید گفته و شنیده شده است.

از زمان پایان یافتن ششمین دور مذاکرات برای احیای برجام در سی‌ام خرداد در وین، آمریکا و همپیمانانش برغم آگاهی از انتقال قدرت و تغییر دولت در ایران، در پی فضاسازی و فشار به ایران برای بازگشت سریع تهران به میز مذاکرات بوده اند.

دولت بایدن به رغم وعده‌هایی که پیش از انتخابات سال ۲۰۲۰ آمریکا درباره بازگشت به برجام مطرح کرده بود، همچنان به سیاست فشار حداکثری دولت ترامپ و نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد ادامه می‌دهد.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha