گروه۷۷و چین بر تضمین دسترسی جهانی و عادلانه به واکسن کرونا تاکید کردند

نیویورک-ایرنا- گروه ۷۷ و چین با انتشار بیانیه‌ مشترکی بر اهمیت تضمین دسترسی جهانی و عادلانه به واکسن‌های ایمن و موثر کرونا با قیمت مناسب تاکید کردند.

به گزارش ایرنا، گروه ۷۷ و چین در بیانیه مشترک خود که در کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل قرائت شد، اعلام کردند  با وجود ساخت واکسن‌های امیدبخش اما همچنان این واکسن ها برای تعداد قابل توجهی از کشورها در دسترس نیست و همه گیری بیماری کووید-۱۹ همچنان در جهان ویرانی ایجاد می‌کند.

این کشورها افزودند، این بحران چالش‌های موجود در مقابل توسعه و نابرابری‌ها را تشدید کرده و بر توانایی دولت‌ها برای دستیابی به هدف توسعه پایدار ۲۰۳۰ و هفده هدف توسعه پایدار تأثیر منفی گذاشته است.

گروه ۷۷ و چین اضافه کردند، در این راستا، به رسمیت شناختن واکسن‌های کرونا به عنوان کالاهای عمومی جهانی به غلبه بر این بیماری همه گیر در سراسر جهان و بازیابی حرکت به سوی توسعه پایدار کمک می‌کند.

در بیانیه این کشورها آمده است بدون شک همه گیری کرونا سختی‌های کشورهای در حال توسعه را تشدید و اقدامات قهری یکجانبه این چالش‌ها را بیشتر کرده و توانایی کشورها را در مبارزه با این بیماری و بهبودی از آن به شدت محدود کرده است.

گروه ۷۷ و چین تاکید کردند که بحث‌های امسال (هفتاد و ششمین) مجمع عمومی سازمان ملل در مورد توسعه اجتماعی باید همچنان بر تأثیرات کرونا و راهبردهای اقدام محور برای رفع اشکال مختلف نابرابری با هدف اجرای اهداف اجلاس جهانی توسعه اجتماعی و هدف توسعه پایدار ۲۰۳۰ متمرکز شود. هیچ کشوری نباید عقب بماند. در این زمینه، گروه ۷۷ و چین بر اهمیت تضمین دسترسی جهانی و عادلانه به واکسن‌های ایمن و موثر کرونا با قیمت مناسب تاکید می‌کند.

در این بیانیه به مساله واکسناسیون کرونا اشاره و تاکید شده است که برای اطمینان از واکسیناسیون همه در سال جاری، گروه ۷۷ خواستار افزایش سریع و گسترش تولید واکسن در سطح جهانی، از جمله در کشورهای در حال توسعه، از طریق اشتراک گذاری مناسب فناوری و دانش است.

این گروه همچنین مخالفت خود را با وضع قوانین و مقررات با تأثیرات فراسرزمینی و سایر اقدامات اقتصادی قهری از جمله تحریم‌های یکجانبه علیه کشورهای در حال توسعه اعلام کرده و بر ضرورت حذف فوری آنها تاکید کرده است.

گروه ۷۷ و چین از بیانیه دوربان و برنامه اقدام آن به عنوان سند مهمی برای پیشگیری، مبارزه و نابودی انواع نژادپرستی، تبعیض نژادی، بیگانه هراسی و موارد مرتبط با عدم تساهل حمایت کردند و افزودند، بیست سال پس از تصویب، بیانیه دوربان هنوز یک نقشه راه جامع برای رسیدگی و پایان دادن به نژادپرستی و تبعیض نژادی در سراسر جهان ارائه می‌دهد. یادآوری می‌کنیم که تقویت چندجانبه گرایی و همکاری‌ها در راستای پیشرفت بین المللی برای توسعه پایدار ضروری است.

گروه ۷۷ و چین با ابراز نگرانی از تأثیر ویرانگر کرونا بر زندگی افراد مسن تاکید کردند جامعه بین المللی باید برای از بین بردن تعصبات ساختاری و نهادی، تبعیض و بدنام‌سازی تلاش کند تا افراد مسن از حقوق کامل و رفاه خود برخوردار شوند.

این کشورها همچنین بر ضرورت اقدامات برای از بین بردن همه انواع خشونت و تبعیض علیه زنان و دختران تاکید و اعلام کردند دولتها باید از همه ابزارهای قانونی، سیاسی و اقتصادی مناسب برای ارتقای برابری جنسیتی و توانمندسازی زنان و دختران و حفاظت از آزادیهای اساسی آن‌ها استفاده کنند.

گروه ۷۷ و چین همچنین اعلام کردند آماده همکاری مجدد برای دستیابی به اهداف مشترک و جهانی بهتر برای همه جهت دستیابی به توسعه پایدار در این شرایط ویژه و محدود کننده هستند.

گروه ۷۷ در ۱۵ ژوئن سال ۱۹۶۴ و توسط ۷۷ کشور در حال توسعه در پایان نخستین جلسه کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل متحد (آنکتاد) در شهر ژنو - سوئیس تاسیس شد.
این گروه بزرگترین سازمان بین دولتی کشورهای درحال توسعه در سازمان ملل است.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha