عبورصادرات قم از مرز ۱۰۸ میلیون دلار تا استانداردسازی تاسیسات گردشگری

قم-ایرنا- عبور صادرات قم از مرز ۱۰۸ میلیون دلار،استانداردسازی تاسیسات گردشگری، اجرای برنامه راهبردی ارتقا کیفی محلات ، رسیدن حجم مخزن سدهای اصلی قم به ۱۸۷ میلیون متر مکعب ،لزوم تبدیل شهرک شکوهیه به کارگاه عظیم عمرانی و بالا بودن سرانه تجهیزات آتش‌نشانی قم از میانگین کشوری از اخبار هفته گذشته است.

لزوم پیگیری  مشکل مسکن و بیمه کارگران ،شناسایی ۴ هزار و ۴۴۹ ناشنوا و کم‌شنوا در قم ، ، کمک ۷۶ میلیارد تومان مردم  به به نیازمندان، رونمایی از مستند شهید احمد کریمی ، اعزام ۸۰ دستگاه اتوبوس  به مرز مهران،  لزوم نواقص طرح نسخه‌نویسی الکترونیکی ، استفاده  ۳ هزار سالمند  از خدمات بهزیستی ، آزادی ۵۰ تَن از زندانیان ، غیر حضوری بودن ثبت نام وام تسهیلات نوسازی مسکن  ، تخریب کمینگاه شکارچیان در منطقه شکار ممنوع کهک، شناسایی ۳۰۷ فرد مبتلا به اُتیسم ازدیگر اخبار هفته گذشته قم بود.

عبور صادرات قم از مرز ۱۰۸ میلیون دلار

مدیرکل گمرکات قم گفت: صادرات این استان طی ۶ ماهه نخست سال جاری به بیش از ۱۰۸ میلیون دلار رسید که نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود ۹۰ درصد رشد را نشان می‌دهد.

اسفندیار دریکوندی در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا،‌ بیان کرد: از ابتدای سال‌جاری تا پایان شهریورماه، بیش از ۹۴‌هزار تن کالا از گمرکات استان قم به بازارهای هدف، صادر شده‌است.

وی افزود: همچنین طی مدت یادشده، ۲۴ هزار تن کالا به ارزش ۱۱۲ میلیون دلار از طریق گمرکات استان قم به کشور وارد شد که بیشتر این کالاها مواد اولیه و تجهیزات مورد استفاده در واحدهای تولیدی است.

وی ادامه داد: درآمد کل گمرکات استان قم نیز طی ۶ ماه نخست سال‌جاری به ۱۲۱ میلیارد تومان رسید و این مجموعه توانست در تقویت شاخص‌های توسعه اقتصادی استان نقش خود را به خوبی ایفا کند.

استانداردسازی تاسیسات گردشگری

معاون گردشگری قم با اشاره به لزوم تداوم استانداردسازی تاسیسات گردشگری استان، گفت: باید مطابق با آخرین استانداردهای جهانی بتوانیم در مسیر ارتقای سطح خدمات مورد نیاز گردشگران حرکت کنیم.

مهدی نصراصفهانی هفته گذشته در دیدار با سیدمهدی پورحسینی مدیرعامل شرکت رابین‌آروین‌رهنما عامل تطبیق استانداردهای گردشگری در استان، اظهار کرد: در ایامی به سر می‌بریم که تاسیسات گردشگری قم به دلیل شیوع ویروس کرونا، کم‌رونق هستند و این فرصت مغتنمی است که واحدهای گردشگری با معیارهای استاندارد، تطبیق داده شوند.

معاون گردشگری قم با بیان این‌که پروانه استانداردسازی حدود ۵۰ واحد از تاسیسات استان صادر شده‌است ادامه داد: با توجه به دستورالعمل‌های معاونت گردشگری کشور مبنی بر استانداردسازی تأسیسات گردشگری، ضوابط درجه‌بندی استانداردسازی و کیفیت خدمات تهیه و ابلاغ شده‌است.

نصر اصفهانی گفت:تعداد تاسیسات گردشگری استان حدود ۴۵۰ واحد است که از این تعداد فرایند استانداردسازی ۱۶۵ واحد اعم از هتل‌ها، هتل‌آپارتمان‌ها، مهمان‌پذیرها، سفره‌خانه‌های سنتی، اقامتگاه‌های بوم‌گردی، مجتمع‌های گردشگری و بین‌راهی، در حال انجام است.

آزادی ۵۰ تَن از زندانیان قم

 همزمان با اربعین حسینی طی آیینی با حضور رئیس‌کل دادگستری قم، دادستان دادسرای عمومی و انقلاب و مدیرکل زندان‌های استان ۵۰ تَن از زندانیان محبوس در ندامتگاه‌های قم آزاد شدند و به آغوش جامعه بازگشتند.

حجت‌الاسلام و المسلمین علی مظفری رئیس‌کل دادگستری استان در بازدید از زندان قم، اظهارداشت: از ابتدای سال جاری ۸۰۶ تَن از زندانیان با اعطای مرخصی پایان حبس از زندان‌های قم آزاد شدند و در بازدیدی که از زندان‌های قم صورت گرفت، نیز مقدمه‌های اعطای مرخصی پایان حبس ۵۰ تَن دیگر از زندانیان در شب اربعین حسینی فراهم شد.

لزوم تبدیل شهرک شکوهیه قم به یک کارگاه عظیم عمرانی 

استاندار قم گفت: اجرای طرح مرحله توسعه شهرک صنعتی شکوهیه، این شهرک را به یک کارگاه عظیم عمرانی تبدیل کرده‌است.

بهرام  سرمست در برنامه سه‌شنبه‌های اقتصادی خود، ضمن شرکت در بیست و سومین کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان، از چند واحد مستقر در شهرک صنعتی شکوهیه بازدید و یک واحد تولیدی و نمایشگاه ویترینی محصولات را نیز افتتاح نمود.

استاندار قم با اشاره به برنامه هفتگی و منظم بازدید میدانی از واحدهای تولیدی، اضافه کرد: با حضور در کارخانه‌ها و در جمع تولیدکنندگان، مشکل‌ها و موانع تولید این بخش‌ها از نزدیک بررسی شده و برای رفع آن‌ها تصمیم‌های مناسب اتخاذ و دستورهای لازم صادر می‌شود.

شناسایی ۳۰۷ فرد مبتلا به اُتیسم 

مدیرکل بهزیستی استان قم اعلام کرد: در حال حاضر ۳۰۷ بیمار مبتلا به اُتیسم در قم شناسایی شده‌اند.

 مهدی پهلوانی هفته گذشته افزود: ۱۴۰ تَن از کودکان مبتلا به اُتیسم زیر ۱۰ سال از چهار مرکز توانبخشی غیردولتی و خیریه روزانه تحت نظارت بهزیستی استان خدمات دریافت می‌کنند.

تخریب کمینگاه شکارچیان در منطقه شکار ممنوع کهک

 رییس اداره حفاظت محیط‌زیست شهرستان کهک استان قم گفت: ماموران اجرایی این اداره حین گشت زنی در ارتفاعات منطقه وشنوه، یک کمین گاه(کوخه) متعلق به شکارچیان غیرمجاز در این بخش را کشف و تخریب کردند.

سجاد پارسامهر در این زمینه افزود: متاسفانه با توجه به محدودیت منابع آبی طبیعی در منطقه، افرادی با استقرار و کمین در اطراف منابع آبی کوچک منطقه، اقدام به کشتار بی‌رحمانه حیوانات تشنه می‌کنند.

وی اضافه کرد: محیط‌بانان بر اساس تکلیف قانونی خود به‌صورت شبانه‌روزی در منطقه گشت زنی کرده و متخلفان را تحت پیگرد قانونی قرار می‌دهند.

غیر حضوری بودن ثبت نام وام تسهیلات نوسازی مسکن 

 مدیرکل راه و شهرسازی قم گفت: مراحل ثبت‌نام برای دریافت وام ۲۰۰ میلیونی تسهیلات نوسازی مسکن در بافت فرسوده این استان غیرحضوری است.

 حسن صبوری هفته گذشته در این زمینه افزود: در کلانشهر قم تسهیلات نوسازی مسکن در بافت فرسوده برای پروژه‌های احداثی بدون استفاده از فناوری نوین برای اشخاص حقیقی و حقوقی به ازای هر واحد، ۱۲۰میلیون تومان با سود ۹ درصد، ۵۰ میلیون با سود ۱۸ درصد و۳۰ میلیون با سود ۱۶ درصد اوراق و در مجموع ۲۰۰ میلیون تومان است.

وی اضافه کرد: برای اشخاص حقیقی و حقوقی نیز سقف تسهیلات اعطایی در صورت استفاده از فناوری‌های نوین ساخت تا ۲۷۰ میلیون تومان برای کلانشهر قم به‌صورت ۱۲۰ میلیون تومان با سود ۱۸ درصد ، ۸۰ میلیون تومان با سود ۱۸ درصد و۷۰ میلیون تومان با سود ۱۶ درصد اوراق است.

استفاده  ۳ هزار سالمند قمی از خدمات بهزیستی

مدیرکل بهزیستی استان قم از ارائه خدمات توانبخشی و حمایتی به بیش از سه هزار سالمند قمی خبر داد.

 مهدی پهلوانی در گفت و گویی، افزود: طبق بررسی ها جمعیت سالمند استان قم بیش از ۱۰۰ هزار تن می باشد که از این تعداد حدود ۳هزار و ۶۴ تن از خدمات بهزیستی در حوزه های توانبخشی و حمایتی بهزیستی قم برخوردار هستند.

مدیر کل بهزیستی قم همچنین از نگهداری ۲۰۰ سالمند در خانه های سالمندان استان و از  فعالیت ۳ مرکز شبانه روزی، یک تیم ویزیت در منزل سالمندان و یک مرکز مراقبت در منزل خبر داد.

لزوم نواقص طرح نسخه‌نویسی الکترونیکی

 مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات قم با اشاره به وضعیت مناسب پیاده‌سازی طرح نسخه‌نویسی و نسخه‌پیچی الکترونیکی در استان‌های کشور، گفت: با بخش سلامت قم نیز در استفاده از بستر ارتباطات و فناوری اطلاعات برای رفع نواقص احتمالی و پیاده‌سازی کامل این طرح همکاری کامل صورت گیرد.

جواد غلام پور هفته گذشته با مناسب خواندن وضعیت این استان در شبکه دسترسی به اینترنت پرسرعت، اظهار داشت: امروزه لزوم استفاده به روز از فناوری اطلاعات و ارتباطات بیش از پیش نمایان شده و موجب جلوگیری از اتلاف وقت، هزینه‌ها و تسریع در انجام امور افراد می شود.

 وی خاطرنشان کرد: قطع برق، کُندی سرعت اینترنت در برخی مناطق، اتصال نداشتن سامانه‌های اصلی برخی بیمارستان‌ها، تمایل نداشتن برخی پزشکان به نسخه نویسی الکترونیکی و اتصال نداشتن برخی بیمه‌های تکمیلی از جمله مشکل‌های طرح فوق به شمار می‌آید.

اعزام ۸۰ دستگاه اتوبوس از قم به مرز مهران

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای قم گفت: در راستای ارایه سرویس برای بازگشت زایران اربعین حسینی(ع)، ۸۰ دستگاه اتوبوس از این استان به پایانه مرزی شهید سلیمانی شهر مهران اعزام شدند.

محمدحسن کلهری هفته گذشته عنوان کرد: هیچ گونه افزایش بهای بلیت اتوبوس برای بازگشت زایران اربعین حسینی(ع) نداریم و تعرفه‌های نرخ مطابق با بهای بلیت در اربعین حسینی(ع) سال ۱۳۹۸ است.   

رونمایی از مستند شهید احمد کریمی

 مستند حاج احمد کریمی روز چهارشنبه هفته گذشته طی آیینی با حضور معاون بازرسی ارتش جمهوری اسلامی در باغ موزه انقلاب و دفاع مقدس قم رونمایی شد.

مدیرعامل سازمان فرهنگی هنری ورزشی شهرداری قم در این مراسم بیان کرد: از دو سال گذشته موضوع زندگی شهید حاج احمدکریمی باهمکاری هم رزمندگان و دوستان وی آغاز شد و در تولید کتاب و مستند این شهید گرانقدر ۵۴ نفر از هم رزمندگان و دوستانش یاریگر سازمان فرهنگی هنری ورزشی شهرداری قم همراه شدند.

ابوالقاسم مقیمی یادآور شد: برای ساخت و تهیه این مستند از بسیجیان دوران هشت سال دفاع مقدس تا سرداران و مسوولان بالارتبه نظامی کشور همکاری داشته اند تا زوایای زندگی این شهید بصورت بهتری به تصویر کشیده شود.برخی از صحنه ها و تصاویری که در این مستند تولید شده برای نخستین بار است که قرار است از آنها رونمایی شود که بخشی از آنها از آرشیو تلوزیون عراق گردآوری شده است.

کمک ۷۶ میلیارد تومان مردم قم به به نیازمندان

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی(ره) استان قم گفت: با وجود مشکلات بسیار، مردم قم در ۶ ماهه گذشته ۷۶ میلیارد تومان به نیازمندان کمک کردند.

اکبر میرشکار هفته گذشته در دیدار با آیت‌الله سید محمد سعیدی امام جمعه و نماینده ولی‌فقیه در استان قم، با ارایه گزارشی از عملکرد پنج ساله اخیر این نهاد و با اشاره به افزایش مراجعه محرومان به کمیته امداد قم عنوان کرد: در ۶ ماهه گذشته بیش از ۲۷ هزار تَن مراجعه داشتیم که در حد توان، مشکل بیشتر آن‌ها را رفع کردیم.

وی گفت: تلاش ما در کمیته امداد استان، گسترش نگاه و روحیه جهادی در میان کارکنان کمیته امداد است و با گزارش مستمر از عملکردمان در استان اعتماد اقشار گوناگون مردم را جلب کردیم و ثمره این اعتماد این است که درآمدهای عمومی کمیته امداد از ۱۹ میلیاردتومان در سال ۱۳۹۵ به ۱۳۰ میلیاردتومان در سال ۱۴۰۰ رسیده است.

بالا بودن سرانه تجهیزات آتش‌نشانی قم از میانگین کشوری

سخنگوی شورای اسلامی شهر قم، گفت: در زمینه سرانه تجهیزات و ایستگاه‌های آتش‌نشانی، شهر قم از متوسط کشوری بالاتر است و در پیش‌بینی اعتبارها نیز شورای اسلامی شهر برای تجهیز و بازسازی ایستگاه‌ها توجه ویژه داشته و خواهد داشت.

محسن محرری در حاشیه بازدید اعضای شورای اسلامی شهر قم از ایستگاه‌های سازمان آتش‌نشانی با تاکید بر اینکه باید متناسب با ساخت‌ و سازهای جدید شهری، تجهیزات مورد نیاز تهیه شود، یادآور شد: تجهیزات مناسب یکی از ابزارهای لازم برای امداد و نجات است، ازجمله این تجهیزات نردبان مناسب با ساختمان‌های بلند است که برغم رقم قابل‌توجه این تجهیزات، شورای اسلامی شهر در تلاش است که با تامین منابع این مهم محقق شود.

شناسایی ۴ هزار و ۴۴۹ ناشنوا و کم‌شنوا در قم 

مدیرکل بهزیستی استان قم، ضمن بیان اینکه شعار امسال هفته ناشنوایان تجلیل از جامعه پرشور ناشنوایان و گسترش زبان اشاره تعیین شده است، گفت: چهارهزار و ۴۴۹ ناشنوا و کم‌شنوا در استان شناسایی شده‌اند و برای آن‌ها پرونده تشکیل شده‌است.

مهدی پهلوانی در این رابطه ادامه داد: از این تعداد افراد، تعداد ۲ هزار و ۵۷۶ تَن مرد و تعداد یکهزار و ۸۷۳ تن زن هستند.  

وی در بخش دیگر سخنان خود گفت: آسیب شنوایی، معلولیتی پنهان و شایع ترین نقص مادرزادی است؛ میزان شیوع آن در زمان تولد بیش از ۲ برابر مجموع دیگر اختلالات قابل ارزیابی در نوزادان است (۲ تا ۴ در هزار موالید دچار کم شنوایی شدید تا عمیق هستند).

رسیدن حجم مخزن سدهای اصلی قم ۱۸۷ میلیون متر مکعب 

 مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای قم با اشاره به کاهش حجم آب ذخیره شده در سدهای استان به دلیل کمبود بارش و روند خشکسالی در ماه‌های اخیر، گفت: حجم مخزن سدهای کوچری و ۱۵ خرداد به عنوان دو سد اصلی تامین کننده آب استان، ۱۸۷ میلیون متر مکعب است.

علی اصغری درگفت وگو با خبرنگار ایرنا، تاکید کرد: بر اساس پایش صورت گرفته تا ابتدای مهرماه جاری حجم آب ذخیره شده در مخزن سد کوچری ۹۹.۷۲۳ میلیون متر مکعب و در مخزن سد ۱۵ خرداد ۸۷.۰۷۰ میلیون متر مکعب است. 
وی با اشاره به کم شدن بارندگی‌ها و شرایط خشکسالی در ماه‌های اخیر، اظهار داشت: ادامه یافتن این روند موجب کاهش حجم آب ذخیره شده در مخازن سدهای کوچری و ۱۵ خرداد نسبت به سال گذشته شده‌است. 
اجرای برنامه راهبردی ارتقا کیفی محلات 

سرپرست معاونت برنامه‌ریزی و سرمایه انسانی شهرداری قم گفت: در ادامه روند توسعه برنامه‌محوری در شهرداری قم، تدوین برنامه راهبردی عملیاتی ارتقاء کیفی محله‌ها در دستور کار معاونت برنامه‌ریزی شهرداری قرار گرفته است.

 مجید محمدرضاخانی در گفت‌وگویی با اشاره به برنامه‌ریزی شهرداری در زمینه ارتقای کیفی محله‌های قم اظهار داشت: در این راستا با اولویت‌بندی محله‌های شهر قم و با استفاده از ظرفیت کلیه ذینفعان و مشارکت شهروندان با شناسایی وضعیت موجود هر محله در ابعاد مختلف و کالبدی، محیط‌زیست، فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و ترافیکی؛ شناسنامه محله تدوین و سپس با رویکرد برنامه‌ریزی همگرا به احصا نقاط ضعف، قوت، نیازسنجی و اولویت‌بندی آن‌ها اقدام می‌شود.

لزوم پیگیری  مشکل مسکن و بیمه کارگران

استاندار قم با اشاره به مشکل‌های مسکن و بیمه‌ای کارگران این استان، مسئولان و مدیران دستگاه‌های اجرایی را موظف به پیگیری این مشکلات کرد. 

بهرام سرمست در جلسه بررسی مشکل‌های کارگران استان، طی سخنانی نمایندگان تشکل‌های کارگری را زبان گویای زحمت کش‌ترین قشر جامعه دانست، و اظهار داشت: در نشست با این کارگران پذیرای دریافت مشکل‌ها و راهکارهای جامعه کارگری هستیم.

وی  با اشاره به صدور کارت ویژه ملاقات با فعالان بخش خصوصی خاطرنشان کرد: حل مشکل‌های واحدهای صنعتی سبب پیشگیری از بیکاری کارگران و  منجر به اشتغال آنان شده است، به‌طوریکه روند کاهشی نرخ بیکاری در استان کاملا مشهود است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha