خراسان شمالی در ضریب پوشش بیمه تامین اجتماعی چهار درصد از کشور عقب است

بجنورد-ایرنا- مدیرکل تامین اجتماعی خراسان شمالی گفت: ۳۸ درصد جمعیت استان زیر پوشش این نهاد بیمه‌گر هستند که چهار درصد کمتر از میانگین کشوری است.

سیداحمد سیدی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: میانگین ضریب پوشش بیمه ای در سطح کشور ۴۲ درصد است که در برخی از استان ها بیش از این میزان است.

وی تعداد بیمه شدگان اصلی زیر پوشش این سازمان ۱۰۳ هزار نفر  و تبعی را ۱۶۶ هزار و ۵۶۷ نفر دانست و افزود: در مجموع ۲۸۹ هزار و ۳۴۵ نفر هم اینک زیر پوشش خدمات بیمه ای این سازمان هستند.

وی تعداد مستمربگیران اصلی زیر پوشش ۲۰ هزار و ۲۲۳ نفر و مستمربگیران تبعی را ۲۸ هزار و ۸۹۳ نفر عنوان کرد و اظهار داشت: هم اینک ماهانه ۴۹ هزار و ۱۱۶ نفر از سازمان تامین اجتماعی حقوق می گیرند.

مدیرکل تامین اجتماعی خراسان شمالی در مجموع تعداد جمعیت زیر پوشش این سازمان بیمه گر را ۳۳۸ هزار و ۴۶۱ نفر عنوان کرد و افزود: در این شاخص نسبت به متوسط کشوری عقب هستیم که باید تلاش کنیم تا این عقب ماندگی جبران شود.

وی در بخش دیگری از سخنانش علت پایین بودن پوشش بیمه ای را ساختار اشتغال استان دانست و اظهار داشت: هم اکنون بیشتر شاغلان این خطه در حوزه کشاورزی، دامپروری، صنایع دستی مشغول به کار هستند که در این حوزه نیز بیشتر به صورت سنتی فعالیت دارند که این امر باعث شده است پوشش بیمه ای در استان نسبت به کشور عقب باشد.

در خراسان شمالی ۸۴ هزار بهره بردار بخش کشاورزی وجود دارد.

سیدی با بیان اینکه تنها پنج صنعت بزرگ در استان وجود دارد افزود: در استان های صنعتی تعداد بیمه شدگان افزایش می یابد اما استان از این نظر ضعیف است که نیاز به حمایت های بیشتر مسوولان دارد.

وی فرار بیمه ای را یکی دیگر چالش های پیش روی سازمان دانست و گفت: در این استان به ویژه بجنورد تعداد زیادی کارگاه های بدون مجوز وجود دارد که نیروهای آنان از خدمات بیمه ای محروم هستند که ساماندهی این امر نیازمند همکاری و مشارکت سایر دستگاه های مسوول و مرتبط است.

مدیرکل تامین اجتماعی خراسان شمالی سرانه پایین درآمدی خانوار را نیز یکی دیگر از علت های اصلی پایین بودن شاخص بیمه ای استان عنوان کرد و اظهار داشت: این خطه جزء استان های کم برخوردار محسوب می شود که خانوار های آن درآمد کافی برای اینکه زیر پوشش بیمه های اختیاری قرار گیرند را ندارند. 

سیدی در خصوص مشاغل آزاد که زیر پوشش هیچ نوع بیمه ای نیستند افزود: تمامی مشاغلی که هیچ نوع بیمه ای ندارند می توانند زیر پوشش بیمه اختیاری حرف و مشاغل آزاد قرار گیرند که حتی شامل زنان خانه دار نیز می شود که در این استان در این نوع بیمه خوب استقبال نشده است.

وی بیمه را تضمین کننده آینده هر فرد دانست و گفت: هر شخصی می تواند با پرداخت حق بیمه خود از مزایای بیمه در آینده بهره مند شود که اگر با نرخ ۱۸ درصد قرار داد کامل داشته باشند از تمامی تعهدات از جمله فوت، از کار افتادگی و بازنشستگی بهره مند خواهند شد.

علاوه بر جمعیت زیر پوشش سازمان تامین اجتماعی هم اکنون ۶۹۹ هزار نفر از جمعیت این استان زیر پوشش خدمات بیمه سلامت قرار دارند که ۸۴ درصد آن به صورا رایگان از خدمات بیمه ای استفاده می کنند.

خراسان شمالی ۸۶۳ هزار نفر جمعیت دارد که ۴۴ درصد ساکنان آن در روستا سکونت دارند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha