مدیرکل تعاون روستایی فارس: آماده خرید خرمای شاهانی با نرخ تضمینی هستیم

شیراز-ایرنا- مدیر کل تعاونی روستایی فارس گفت:هدف از خرید تضمینی، حمایت از باغدار و منافع باغدار است و ما به طور قطع و یقین آمادگی برای خرید تضمینی خرمای شاهانی داریم.

هدایت‌الله رحیمی دوشنبه در گفت‌ و گو با خبرنگار ایرنا افزود: امسال به خاطر عوارض جوی، خرمای شاهانی دچار آسیب شده است و به شدت مایل هستیم تا کشاورز و باغدار را حمایت کنیم تا بیشتر از این متضرر نشوند اما به همان اندازه هم تلاش می‌کنیم روابط تجاری و بازرگانان به ویژه بازارهای صادراتی محفوظ بماند.

وی با بیان اینکه خرمای شاهانی، خرمای صادراتی است و تجار بازار خود را برای این محصول در سطح بین‌المللی از سال‌های گذشته ایجاد کرده‌اند، اظهار کرد: ملاحظاتی در سطح وزارتخانه و سازمان تعاون روستایی در نظرگرفته شده که بازار تجار با ورود شبکه تعاون روستایی دستخوش تشنج و تغییر نشود و سهم صادرکنندگان از بازار خرمای شاهانی محفوظ بماند.

رحیمی بیان کرد: جهرم در مجموع ۴ هزار و ۲۰۰ هکتار نخیلات دارد که از این مقدار ۲هزار و ۸۰۰ هکتار زیر کشت خرمای شاهانی است که ۲۳ هزارتن در سال خرما روانه بازار می‌کند اما به دلیل آسیبی که باران تابستانه به خرمای شاهانی وارد کرد در حال حاضر ۱۵ هزار تن محصول خرمای شاهانی در حال برداشت است.

مدیر کل تعاون روستایی فارس گفت:علاوه بر خرمای جهرم، خفر، داراب و سایر نقاط استان نیز مشمول قانون خرید تضمینی خرمای شاهانی خواهند شد.

رحیمی بیان کرد: قوانین موجود خرید تضمینی تا زمان پایان خرید اجازه فروش محصول را به ما نمی‌دهد در نتیجه این قانون وقفه‌ای در کار صادرکنندگان این بخش وارد خواهد کرد که سبب ضرر و زیان تجار خواهد شد.

وی ادامه داد: تفاهم‌نامه‌ای با تجار این بخش بسته شد که تحت نظر سازمان تعاون روستایی برای خرید تضمینی خرمای شاهانی اقدام کنند.طبق توافق به عمل آمده، یارانه‌ای به نخلدارانی که محصول خرمای شاهانی خود را به تجار طرف قرارداد سازمان تعاون روستایی بفروشند تعلق خواهد گرفت.

رحیمی همچنین با اشاره به جلسه خرید خرمای توافقی شهرستان داراب و آسیبی که خشکسالی به محصول خرمای شهرستان وارد کرده است، بیان کرد: برای کمک به اقتصاد نخلداران خرید تضمینی خرمای شاهانی با دستور دولت بر عهده شبکه تعاون روستایی فارس قرار گرفته که پس از اخذ دستورالعمل و مجوزهای لازم، خرید انجام خواهد شد.

این مقام مسئول افزود: فرآوری خرمای شاهانی نیز مد نظر است و به همین منظور برنامه‌ریزی لازم انجام شد و فعالان فرآوری و سورت خرما نیز در جلسه حضور یافتند.

شهرستان جهرم در فاصله ۱۹۳ کیلومتری از جنوب شرق شیراز قرار دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha