آستان امامزادگان عینعلی و زینعلی قطب فرهنگی و اجتماعی تهران می‌شود

تهران-ایرنا-رییس هیات امنای آستان امامزادگان عینعلی و زینعلی(ع) تهران گفت: برنامه داریم تا ۵ سال آینده طبق فرمایش مقام معظم رهبری و سیاست های سازمان اوقاف، این امامزاده را یکی از قطب های فرهنگی و اجتماعی تهران کنیم.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا، سرلشکر سید یحیی صفوی در حاشیه جلسه هیات امنای آستان امامزادگان عینعلی و زینعلی(ع) گفت: در این جلسه که دومین جلسه هیات امنا در سال ۱۴۰۰ بود، تصمیم گرفتیم طرح توسعه حرم این امامزادگان در اولویت پروژه های عمرانی قرار بگیرد و به فضل الهی و کمک خیرین و مردم عزیز و حمایت‌های سازمان اوقاف و امور خیریه امیدواریم این پروژه بزرگ تا ۳ سال آینده به اتمام برسد.

رییس هیات امنای آستان امامزادگان عینعلی و زینعلی (ع) با اشاره به محدودیت های ترافیکی در دسترسی به این امامزاده خاطرنشان ساخت: آستان این امامزادگان چون در کوچه پس کوچه‌های محله پونک قرار گرفته است، از نظر دسترسی برای مردم مشکل ایجاد می شود برای همین در جلسه امروز تصمیم گرفته شد که مسیر اصلی ورود و خروج زوار به امامزاده از طریق بزرگراه اشرفی اصفهانی تا پایان امسال با همکاری مهندسی سپاه پاسداران و شهرداری منطقه ۲ تهران راه اندازی شود.

سرلشکر صفوی با اشاره به جایگاه ورزش در سلامت جامعه، نشاط اجتماعی و جذب جوانان افزود: در جلسه امروز هیات امنا، تصمیم گرفتیم یک فضای مناسب جهت توسعه فعالیت های باشگاه فرهنگی ورزشی سجاد این امامزاده و  ایجاد زیرساخت‌های حرفه‌ای برای ورزش نسل جوان به بخش خصوصی واگذار کنیم.

رییس پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس با اشاره به فعالیت های اجتماعی در این آستان، خاطرنشان کرد: در این امامزاده بخش‌های گوناگون در حال ارائه خدمات به مردم و زائران هستند. این آستان با راه اندازی مرکز مشاوره، سلامتکده طب سنتی، شورای حل اختلاف، برگزاری کلاس های آموزشی، قرآنی، برنامه های فرهنگی و اقدامات خیریه و محرومیت زدایی، باشگاه ورزشی و...، محل مراجعه مردم عزیزمان شده است.

وی اضافه کرد: ما امیدواریم با افزایش و ارتقای این اقدامات، آستان امامزادگان عینعلی و زینعلی را با کمک سازمان اوقاف، به قطب فرهنگی اجتماعی شمال غرب تهران تبدیل کنیم و به نظر می‌رسد تاکنون در تحقق این هدف موفق بوده‌ایم.

رییس هیات امنای آستان امامزادگان عینعلی و زینعلی (ع) با اشاره به استقبال چندین هزار نفر از مردم از سلامتکده طب سنتی پونک که در این امامزاده مشغول فعالیت است گفت: در این سلامتکده بیش از ۱۵ پزشک مستقر هستند که با مجوز وزارت بهداشت، خدمات تخصصی طب سنتی ارائه می‌دهند و روزانه حدود ۴۰۰ نفر از مردم اقصی نقاط کشور به این درمانگاه مراجعه می‌کنند و از خدمات پزشکی سنتی رضایت دارند.

سرلشکر صفوی با اشاره به برنامه‌های فرهنگی این امامزاده اظهار داشت: به فضل الهی طی ۶ ماه گذشته برنامه‌های فرهنگی بزرگی در ماه مبارک رمضان، عید غدیر، ماه محرم، ایام عاشورا و تاسوعا و ماه صفر با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی در این امامزاده برگزار شده که مورد استفاده هزاران نفر از مردم قرار گرفته است.

وی افزود: در کنار آستان امامزادگان، یک شورای حل اختلاف با مجوز دادگستری تهران ایجاد شده است که در حل اختلاف خانوادگی مردم و سایر موارد که به شورا مربوط می‌شود بسیار موفق بوده است. همچنین یک مجموعه فیزیوتراپی نیز جهت ارائه خدمات نیز راه‌اندازی شده است.

رییس هیات امنای آستان امامزادگان عینعلی و زینعلی (ع) با اشاره به طرح های عمرانی و برنامه‌های آینده این آستان تاکید کرد: هیات امنای آستان برنامه دارند که با تکمیل طرح جامع توسعه شامل ساخت حرم مطهر و شبستان‌های زیارتی، بوستان کتاب، پل معلق گردشکری و اتصال بوستان نهج البلاغه به این امامزاده و سایر برنامه‌ها، آستان امامزادگان عینعلی و زینعلی(ع) را تا ۵ سال آینده طبق فرمایش مقام معظم رهبری، بر اساس سیاست های سازمان اوقاف و امور خیریه و با کمک مجمع بزرگ خیرین، یکی از قطب های فرهنگی و اجتماعی استان تهران شود.

سرلشکر صفوی با تبریک هفته وقف، از مردم و خیرین دعوت کرد که اگر وقفیاتی دارند جهت تکمیل سریعتر پروژه‌ها و تبدیل این آستان به قطب فرهنگی منطقه به این امامزادگان مراجعه و طبق ضوابط سازمان اوقاف و امور خیریه اقدام کنند که این امر باقیات الصالحات ابدی شان خواهد بود.

امیدواریم آستان امامزادگان عینعلی و زینعلی(ع) به الگو تبدیل شود

علی اکبر صالحی قائم مقام رییس هیات امنای آستان امامزادگان عینعلی و زینعلی (ع) نیز در جلسه هیات امنای این امامزادگان گفت: امیدواریم این امامزاده تبدیل به یک امامزاده الگو هم در بخش زیارتی و هم در بخش سیاحتی و استفاده از خدمات اجتماعی و متنوع شود.

وی اظهار کرد: در این بقعه متبرکه پس از عهده‌دار شدن سرلشکر صفوی بعنوان رییس هیات امنا این امامزادگان حرکت ها و قدم های بلندی برداشته شد.

قائم مقام رییس هیات امنای آستان امامزادگان عینعلی و زینعلی (ع) افزود: در سال‌های گذشته در حوزه‌های عمرانی و فرهنگی  پیشرفت بسیار خوبی ایجاد شده و در صحن حرم نقشه جامع خوبی برای آن تهیه شده و تمام امکانات جانبی مورد نیاز زائران نیز در نظر گرفته شده است.

رییس سابق سازمان انرژی اتمی با اشاره به برنامه‌های آینده این آستان گفت:  امیدواریم طرح پل بین آستان و بوستان نهج البلاغه هم با کمک شهرداری تهران احداث شود.

صالحی با قدردانی از کمک مردم و خیرین به این امامزاده گفت: خیرینی هستند که کمک های فراوانی کردند، در جلسه امروز هم قرار شد این کمک‌ها ادامه یابد چون برای تکمیل پروژه‌ها زیر بار تعهد رفته‌ایم.

قائم مقام رییس هیات امنای آستان امامزادگان عینعلی و زینعلی (ع) افزود: من امیدوارم ساکنین این محل که بیش از یک میلیون نفر هستند همت عالی به خرج بدهند و به صورت وقف یا هر طور که صلاح می‌دانند اقدام به کمک کنند.

وی با اشاره به خدمات متنوعی در این امامزاده، گفت: اینجا علاوه بر محوطه امامزاده که در دست ساخت است، امکانات رفاهی، ورزشی و درمانی هم برای مردم فراهم شده است.

صالحی تأکید کرد: امیدواریم این امامزاده تبدیل به یک امامزاده الگو در بخش زیارتی، سیاحتی و استفاده از خدمات اجتماعی و متنوع شود.

در غرب تهران، در مراکز مذهبی و فرهنگی کمبود داریم

سردار سرتیپ محسن رفیقدوست از اعضای هیات امنای آستان امامزادگان عینعلی و زینعلی (ع) هم در جلسه هیات امنای این امامزاده با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری در تبدیل بقاع متبرکه به قطب فرهنگی گفت: منطقه پونک که بعد از انقلاب با ساخت ده‌ها هزار خانه ایجاد شده دارای مراکز فرهنگی و مسجد کمتر برخوردار است که باید کاری کنیم اهالی غرب تهران برای فرائض دینی و مذهبی در اینجا حضور یابند.

وی اضافه کرد: اعضای هیات امنای آستان طی ۱۰ سال گذشته برای تبدیل شدن این امامزاده به قطب فرهنگی همت خوبی گذاشتند و تا کنون کارهای خوبی انجام شده و البته کارهای زیادی مانده است، ان شاء الله با اتمام باقی کار و فراهم کردن همه امکانات مورد نیاز منطقه با توجه به کمبود مراکز فرهنگی در غرب تهران، مردم این مناطق برای همه نیازهای درمانی، فرهنگی، مذهبی، قرآنی و آموزشی به استان امامزادگان عینعلی و زینعلی(ع) مراجعه کنند و نیاز آنها در اینجا پاسخ داده شود.

عضو هیات امنای آستان امامزادگان عینعلی و زینعلی (ع) ادامه داد: در جلسه امروز هیات امنا طرح توسعه حرم و باقی پروژه‌ها مورد بحث و بررسی قرار گرفت و ان شاالله هر چه زودتر این پروژه‌ها جهت استفاده زائرین آماده خواهد شد.

رفیقدوست بیان کرد: امروز تصمیم گرفته شد طرح توسعه حرم مطهر و تکمیل اقدامات گذشته و مجموعه‌های ورزشی، کتابخانه و بوستان کتاب با سرعت بیشتری انجام بگیرد و امیدواریم این طرح‌ها به خوبی پیش برود تا مردم شمال‌غرب تهران محلی برای عبادت و آرامش روحی خود داشته باشند.

آستان امامزادگان عینعلی و زینعلی علیهماالسلام در محله پونک تهران قرار دارد و علاوه بر سردار صفوی، علی اکبر صالحی و سردار رفیقدوست، شخصیت‌های دیگری همچون سردار حسین اشتری فرمانده ناجا، سردار اسکندر مؤمنی رییس ستاد قاچاق کالا و ارز، حجت الاسلام علی سعیدی رییس دفتر عقیدتی سیاسی رهبر معظم انقلاب، سردار عبدالرضا عابد از مسوولان قرارگاه سازندگی خاتم، مرتضی طلایی قائم مقام اسبق شورای شهر تهران و عزیزالله نظری شهردار اسبق منطقه ۲ تهران حضور دارند و مهدی مزینانی مدیریت این آستان را برعهده دارد.

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha