شهرداری خدمات تشویقی برای تفکیک زباله از مبداء در نظر بگیرد

مراغه- ایرنا- معاون هماهنگی امور عمرانی فرماندار مراغه گفت: تفکیک زباله از مبداء یکی از اساسی ترین مشکلات شهرستان است که در این زمینه نیازمند فرهنگ سازی هستیم و شهرداری می‌تواند خدمات تشویقی برای شهروندانی که تفکیک زباله را از مبداء انجام می‌دهند در نظر بگیرد.

محمد مقتومی روز دوشنبه در جلسه مدیریت پسماند اظهار داشت: شاهد عدم رضایت مندی مردم در جمع آوری زباله هستیم و در این راستا ضروری است اقدامات لازم در جمع آوری زباله و ساماندهی ماشین آلات در دستور کار قرار گیرد.

وی با انتقاد از بی نتیجه ماندن مطالعات طرح جامع مدیریت پسماند مراغه گفت: در جلسات قبلی مدیریت پسماند قرار بر این شد که شهرداری مراغه با همکاری بخشداری ها مطالعات این طرح را آغاز کند که متاسفانه تاکنون بی نتیجه مانده است.

وی ادامه داد: محیط زیست شهرستان انتقاداتی نسبت به مدیریت پسماند در شهرستان دارد که تمامی آن ها به جا می باشد اما باید با توجه به شرایط شهرداری مراغه مصوبات کارگروه با توجه به اولویت اجرایی شود.

مقتومی افزود: رفع مشکل شیرآبه زباله گاه و شیرآبه ماشین آلات حمل زباله یکی از مهمترین اقداماتی است که شهرداری موظف به حل آن ظرف روزهای آینده است.


شهرداری خدمات تشویقی برای تفکیک زباله از مبداء در نظر بگیرد
دادستان عمومی و انقلاب مراغه نیز در این جلسه گفت: قانون اجازه ایجاد زباله گاه میانه ای به شهرهای زیر ۵۰۰ هزار نفر را نمی دهد و ایجاد زباله گاه میانی در منطقه سنجان توجیحی ندارد و دستور توقف فعالیت آن در سال ۹۸ صادر شده است.

نادر نجد گفت: زباله گاه میانی متاسفانه همچنان به فعالیت خود ادامه می دهد و این نشان دهنده کم کاری محیط زیست است که نتواسته تاکنون با وجود حکم دادستانی جلوی فعالیت آن را بگیرد.

وی بیان کرد: از نزدیک زباله گاه قره ناز مراغه را بارها مشاهده کردم و متاسفانه حوضچه ای که برای جمع آوری شیرآبه در نظر گرفته شده است غیراستاندار است و پوششی برای جلوگیری از نفود آب به زمین ندارد و ادعای شهرداری مبنی بر تبخیر شیرآبه ادعایی غیرکارشناسی است.

نجد اضافه کرد: متاسفانه هیچ گونه نظارت بهداشتی بر فعالیت زباله گاه مراغه نمی شود و تمامی صحبت های مسئولان شهرداری در این جلسه فقط توجیه و عمل نکردن به وظایف قانونی است.

وی در ادامه از نحوه جمع آوری و بی خطرسازی زباله های بیمارستانی و عفونی نیز انتقاد کرد و گفت: متاسفانه هیچ نظارتی هم در خصوص زباله های بیمارستانی و تفکیک زباله انجام نمی شود و در بازدید از محل تفکیک زباله های عفونی در بیمارستان مراغه شاهد عدم رعایت موارد زیست محیطی بودیم به گونه ای که در بازدید از زباله گاه قره ناز، زباله های عفونی بدون بی خطرسازی رها شده بودند.

وی همچنین افزود: متاسفانه شاهد انتقال زباله های یکی از شهرهای همجوار به زباله گاه قره ناز مراغه در ماه های گذشته بودیم و در این خصوص گزارش هایی نیز به دادستانی شده بود.


شهرداری خدمات تشویقی برای تفکیک زباله از مبداء در نظر بگیرد
رئیس اداره محیط زیست شهرستان مراغه نیز در این جلسه گفت: از سال ۹۷ متاسفانه اقداماتی در خصوص ساماندهی زباله گاه مراغه از سوی شهرداری این شهر انجام نشده است.

غلامرضا زارع افزود: در بیش از ۱۲ کارگروه پسماند شهرستان مصوباتی نوشته شده است که اجرای آنها تاکنون به امروز و فردا موکول شده است.

وی ببان کرد: بارها دادستان و فرماندار مراغه از محل زباله گاه بازدید کرده و نسبت به ساماندهی آن دستوراتی صادر کرده اند.

وی ادامه داد: نشت شیرابه های حاصل از حمل و نقل در جاده های منتهی به زباله گاه و نیز محل دفن پسماندها، نبود حصار، وجود سگ های بدون صاحب در محوطه و نیز عدم پوشش مناسب زباله های نگهداری شده در این محل از جمله نواقصی است که زمینه ساز بروز آلودگی های زیست محیطی شده است.

زارع  خاطرنشان کرد: در حالت کلی وضعیت دفن پسماند شهری ضعیف است و اگر این شرایط ادامه یابد باید محل دفن زباله تعطیل شود.

رئیس محیط زیست مراغه در این جلسه اجرای پروژه لندفیل (خاک‌چال یا گودال دفن زباله) را برای حل مشکلات زباله گاه قره ناز پیشنهاد داد.


شهرداری خدمات تشویقی برای تفکیک زباله از مبداء در نظر بگیرد
نائب رئیس شورای اسلامی شهر مراغه نیز در این جلسه گفت: در خصوص ساماندهی زباله گاه اقدامات خوبی انجام شده و هم اکنون ورودی زباله گاه، نگهبانی و زنده گیری سگ ها در این محل در دستور کار قرار گرفته است.

ابراهیم خوشرفتار گفت: تفکیک زباله از مبداء بهترین راه حل در شرایط کنونی برای رفع بسیاری از مشکلات است و در بودجه سال ۱۴۰۱ طرح های مدیریت پسماند در اولویت برنامه ها قرار خواهد گرفت.


شهرداری خدمات تشویقی برای تفکیک زباله از مبداء در نظر بگیرد
معاونت خدمات شهری شهرداری مراغه نیز در این جلسه گفت: خواست قلبی مجموعه شهرداری تحقق تمامی خواسته های زیست محیطی است.

حسین محمودی گفت: اصلی ترین دغدغه ما امروز مطالبات کارگران خدمات و رفع نواقص ماشین آلات جمع آوری زباله شهری است.

وی اضافه کرد: بهسازی سایت سنجان به عنوان زباله گاه میانی در اولویت برنامه ها قرار دارد و قسمتی از عملیات اجرایی انجام شده و منتظر اتمام تغییر و تحولات در شهرداری هستیم.

وی ادامه داد: قبول داریم که نواقصی در حوزه مدیریت پسماند داریم اما انتظار همراهی شهرستانی برای برون رفت از این مشکلات را نیز داریم.

محمودی بیان کرد: در سایت زباله گاه قره ناز برای رفع مشکل شیرآبه حوضچه ایجاد و لجن کش تعبیه شده و با این کار ۵۰ درصد مشکل شیرابه زباله گاه در حال حل شدن است.

وی ادامه داد: در حال حاضر مشکلی در ورودی زباله گاه قره ناز و نیز نگهبانی نداریم و تمامی این موارد حل و نظارت کافی بر مجموعه دایم.

محمودی افزود: همچنین با توجه به وجود سایت نگهداری سگ در شهرستان، سگ های زباله گاه، زنده گیری و تحویل سایت می شوند.

وی اضافه کرد: از دیگر اقدامات ساماندهی زباله گاه تسطیح زباله و خاک پوششی در محل دفن زباله گاه است که در حال اجراست.

وی تاکید کرد: متاسفانه دیوار کشی زباله گاه هزینه بر است و بیش از هشت میلیارد تومان برآورد شده است که امیدواریم با رفع مشکلات مالی شهرداری این پروژه نیز انجام شود.

معاون خدمات شهری شهرداری مراغه گفت: برای عملیاتی کردن طرح جامع مدیریت پسماند نیازمند پرداخت سهم از سوی بخشداری هستیم.

محمودی گفت: در خصوص مطالعه طرح جامع مدیریت پسماند اقداماتی انجام شده و مشاور در این زمینه کارهایی انجام داده است و منتظر اقدامات تکمیلی هستیم.

وی خاطر نشان کرد: برای اجرای طرح تفکیک زباله از مبداء هم با یک شرکت توافق اولیه شده است.

به گزارش ایرنا شهرستان مراغه ۲۶۸ هزار نفر جمعیت دارد و روزانه ۱۵۰ تن زباله در این شهرستان تولید می شود که ۱۱۰ تن مربوط به شهر و ۴۰ تن از آن مربوط به روستاهاست.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha