طیور آذربایجان غربی ۶۰۰ هزار دز واکسن نیوکاسل دریافت کردند

ارومیه-ایرنا- مدیر کل دامپزشکی آذربایجان غربی گفت: طیور ۷۹۱ روستای استان در سالجاری ، ۶۰۰ هزار دز واکسن نیوکاسل دریافت کردند.

سیدامید خلیل زاده روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: طیور بومی، مخزن و انتقال دهنده برخی بیماری ها به خصوص نیوکاسل هستند که در واحد های مرغداری چرخش دارند.

وی اضافه کرد: در تابستان امسال بیماری نیوکاسل در برخی شهرهای استان از جمله ارومیه، مهاباد، نقده، بوکان، میاندواب گزارش شد که با تلاش های انجام شده شبکه های دامپزشکی این شهرستان ها کنترل شده است.

نیوکاسل از بیماری های مسری طیور است؛ عامل این بیماری ویروسی از خانواده «پارامیکسوویریده» است که در مدت ۳۰ دقیقه در دمای ۶۰ درجه سانتی‌گراد و در مدت زمان سه ساعت در ۵۶ درجه سانتی‌گراد غیرفعال می‌شود.

مدیرکل دامپزشکی آذربایجان غربی با اشاره به کشتار دام در استان گفت: امسال چهار هزار راس بز و بزغاله، ۱۹ هزار گاو و گوساله و ۹۴۳ راس گاو میش کشتار شده است که طی این کشتارها ۱۰ تن لاشه نیز ضبط شد.

وی با بیان اینکه ۲۷ میلیون قطعه طیور در ۱۲ کشتارگاه استان کشتار شده است اضافه کرد: امسال بیش از ۴۰ هزار تن گوشت مرغ استحصال شده و  ۱۱۹ هزار قطعه از این طیور نیز ضبط شده است.

خلیل زاده با اشاره به فعالیت میادین دام نیز افزود: ۲۷ میدان دام اعم از سنتی و صنعتی در استان وجود دارد که فقط سه مورد آن صنعتی و دارای پروانه فعالیت است.

وی افزود: در صدد بازگشایی میادین صنعتی هستیم ولی بازگشایی میادین سنتی تابع دستورات ستاد ملی کرونا خواهد بود.

مدیر کل دامپزشکی آذربایجان غربی با اشاره به کمبود نیرو در این اداره کل گفت: ۴۶۰ نفر باید در این اداره کل در استان مشغول به خدمت باشند که هم اکنون با ۲۲۹ نفر این بخش در استان اداره می شود.

وی اظهار داشت: کمبود اعتبار نیز از مشکلات این بخش است به گونه ایکه ۳۰۰ میلیارد ریال سالانه برای بخش واکسیناسیون اعتبار مورد نیاز است در حالیکه پارسال این میزان ۳۷ میلیارد ریال بوده و برای امسال نیز ۵۰ میلیارد ریال مصوب شده است که میزان تخصیص آن هنوز مشخص نیست.

طبق آمار ارائه شده توسط مدیر امور طیور سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی، ۷۳۶ مرغداری گوشتی در استان فعال است که ۱۵ میلیون و ۷۵۰ هزار مرغ، ظرفیت تولید آنها در هر دوره ۴۵ تا ۶۰ روزه است.

علاوه بر این هم اکنون طبق آمار موجود سه میلیون و ۸۶۳ هزار راس دام سبک و  ۵۱۳ هزار و ۱۲۱ راس دام سنگین در استان وجود دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha