نخستین جشنواره منطقه‌ای تئاتر ادبیات کهن در رفسنجان برگزار می‌شود

کرمان-ایرنا- رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی رفسنجان از برگزاری نخستین جشنواره منطقه‌ای( ۶ استان کشور) تئاتر ادبیات کهن و حوزه هنرهای نمایشی طی بهمن امسال در این شهرستان خبر داد و گفت: این جشنواره به منظور احیای فرهنگ ادبیات کهن و هنرهای نمایشی شهرستان برنامه ریزی شده است.

به گزارش ایرنا ایمان محمدآبادی شامگاه چهارشنبه در نشست خبری تشریح ابعاد این جشنواره منطقه ای توضیح داد: این جشنواره با مشارکت و همراهی استان های کرمان، یزد، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، هرمزگان و فارس برگزار خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه سال ۹۷ میزبان جشنواره تئاتر استان کرمان و دی ماه سال گذشته هم میزبان تئاتر خیابانی سردار دل ها بودیم اظهار کرد: طی دو سال تحقیقات به این نتیجه رسیدیم که جشنواره تئاتری مبتنی بر ادبیات ملی کشورمان طراحی کنیم تا بخشی از آن به کمک محققان دانشکده های ادبیات و ایران شناسی در دانشگاه ولیعصر رفسنجان پیش رفتیم و در برگزاری این رویداد حامی ما خواهند بود.

محمدآبادی اظهارامیدواری کرد ا برگزاری این جشنواره منطقه ای تئاتر ادبیات کهن و هنرهای نمایشی بتوان بخشی از هویت اصلی کشورمان را بیش از گذشته احیا و صیانت کرد.

به گفته وی سال آینده این رویداد در سطح ملی و سال پس از آن نیز در سطح بین المللی برگزار خواهد شد.

نخستین جشنواره منطقه‌ای تئاتر ادبیات کهن در رفسنجان برگزار می‌شود

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی رفسنجان با تشریح دیگر رویدادهای فرهنگی این شهرستان با بیان اینکه طی سه سال متوالی میزبان رویداد بزرگ سینمایی هستیم اظهارداشت: سال ۹۸ اولین جشنواره کودک و نوجوان و سال گذشته جشنواره فیلم فجر در رفسنجان برگزار شد.

وی با اشاره به اینکه امسال هم سی و چهارمین جشنواره جهانی کودک و نوجوان را از ۱۶ تا ۲۰ مهرماه برگزار خواهیم کرد افزود: برای قدردانی و زدودن گرد خستگی از چهره کادر درمان، فرزندان این قشر می توانند به صورت رایگان فیلم های این جشنواره را تماشا کنند.

محمدآبادی در حوزه هنرهای نمایشی هم گفت: پلاتوی تئاتر رفسنجان با ظرفیت ۱۱۶ نفر به وسیله شهرداری و شورای اسلامی شهر و خانواده خیر آبشاهی با زیرساخت مدرن در حال احداث است که اسکلت ساختمان ساخته شده و پروژه  از ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی برخوردار است.

۱۰ سالن آمفی تئاتر روباز در روستاهای رفسنجان در حال احداث است

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی رفسنجان بیان کرد: ۱۰ سالن آمفی تئاتر روباز در روستاهای این شهرستان با همکاری دهیاری ها و حمایت مجتمع مس سرچشمه احداث خواهد شد.

محمدآبادی تصریح کرد: از سال ۹۵ تاکنون برای ۴۶ تئاتر مجوز اجرا صادر کردیم که هر کدام بین ۱۰ تا ۱۵ شب در فضاهای روباز و بسته اجرا داشتند و در مجموع ۶۰۰ شب تئاتر اجرا شده است.

سرانه کتابخوانی رفسنجان از ۸ دقیقه به ۱۲ دقیقه افزایش یافت

وی در حوزه کتاب و پایتختی شهرستان رفسنجان هم گفت: رفسنجان در ترویج کتابخوانی خلاق بوده و امسال هم برای کسب پایتختی کتاب ایران کاندید خواهد بود.

محمدآبادی بیان کرد: سرانه کتابخوانی مردم رفسنجان افزایش یافته و در این زمینه  ۱۴ برنامه ویژه با اعتبار ۴۸۰ میلیون تومان با کمک شهرداری و مس سرچشمه تعریف و اجرا شد.

وی افزود: سال ۹۶ با پژوهش دانشگاهی سرانه مطالعه مردم رفسنجان ۸ دقیقه در روز بود این در حالی است که در اردیبهشت امسال هم این پژوهش را تکرار کردیم و سرانه کتابخوانی مردم رفسنجان از ۸ دقیقه به بالای ۱۲ دقیقه رسیده و از میانگین استانی بیش از یک دقیقه افزایش شاهد هستیم.

نخستین جشنواره منطقه‌ای تئاتر ادبیات کهن در رفسنجان برگزار می‌شود
خبرنگاران حاضر در نشست خبری رئیس اداره فرهنگ و ارشاد رفسنجان

او اضافه کرد: ۷۰ باشگاه کتابخوانی کودک و نوجوان در این شهرستان به نقد کتاب می پردازند، با موضوع کتاب فیلم موبایلی می سازند و در جشنواره کتابخوانی کشور شرکت می کنند.

این مسئول به ترویج و تعمیم کتابخوانی به قشر سالمند اشاره کرد که امسال با کمک بهزیستی باشگاه کتابخوانی سالمندان راه اندازی خواهد شد..

محمدآبادی همچنین گفت: پیشنهاد ساخت کتابخانه مرکزی ا ارائه کردیم که با استقبال مسئولین شهرستان مواج شد و در آینده نزدیک عملیات احداث آن آغاز می شود و در ۳ سال آینده به بهره برداری خواهد رسید.

وی به ساخت مستند  " منصور" نائب قهرمان وزنه برداری مسابقات ۲۰۲۰ توکیو  هم اشاره کرد که منصور پورمیرزایی اهل رفسنجان و برای ملت ایران در سطح جهان افتخارآفرید.

محمدآبادی همچنین به واکسینه شدن اهالی هنر در برابر کرونا هم اشاره و بیان کرد: در این زمینه ۱۴۵ خبرنگار و ۱۳۷ هنرمند ( بازیگر، موسیقی دان و ... ) واکسینه شدند.

۱۴۳ نفر از هنرمندان رفسنجان عضو صندوق اعتباری هنر درآمدند

وی ادامه داد:  ۱۴۳ نفر از هنرمندان شهرستان موفق به دریافت هنرکارت شدند و تاکنون به هر کدام سه میلیون تومان بلاعوض از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در بحران کرونا جمعا ۴۲۹ میلیون تومان اعطا شد.

محمدآبادی افزود: برای اعضای صندوق اعتباری هنر توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی حق بیمه اعضای صندوق به ۲۱۵ هزار تومان کاهش یافته و وزارت ارشاد این تسهیلات را فراهم کرده است تا حامی این قشر باشد.

وی تصریح کرد: تسهیلات کرونایی برای هنرمندانی که از کرونا متضرر شدند تعلق گرفت و ۴۰ نفر مراحل دریافت این تسهیلات را  در قالب ۴۷ میلیارد ریال انجام می دهند.

محمدآبادی  خاطرنشان کرد: در حوزه مشاغل خانگی هم امسال به چهار نفر از هنرمندان شهرستان هر کدام ۵۰ میلیون تومان تسهیلات اشتغال اعطا شد.

رفسنجان در ۱۰۰ کیلومتری شمال کرمان قرار دارد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha