۱۴ مهر ۱۴۰۰،‏ ۲۱:۵۲
کد خبرنگار: 2448
کد خبر: 84495715
۱ نفر

برچسب‌ها

فرانسه از بازگشت سفیر خود به استرالیا خبر داد

تهران- ایرنا- وزیر امور خارجه فرانسه چهارشنبه شب اعلام کرد که سفیر پاریس بعد از خروج از استرالیا به دلیل لغو قرارداد زیردریایی به این کشور باز خواهد گشت.

به گزارش ایرنا از فرانس ۲۴، ژانو ایو لودریان وزیر امور خارجه فرانسه به نمایندگان گفت: من از سفیر کشورمان خواستم به کانبرا پایتخت استرالیا بازگردد تا شرایط روابط خود را برای آینده دوباره تعریف کنیم.

پاریس پیش از این در اعتراض به پیمان دفاعی آکسوس بین ایالات متحده، استرالیا و بریتانیا و لغو قرارداد فروش زیردریایی فرانسه به استرالیا، سفیر خود را از کانبرا فراخواند.

در پی امضا توافقنامه دفاعی «آکوس» میان استرالیا، ایالات متحده آمریکا و انگلیس، همچنین لغو قرارداد ۵۶ میلیارد یورویی بابت خرید زیردریایی‌های فرانسوی از سوی استرالیا، تنش میان پاریس با کانبرا، لندن و واشنگتن شدت گرفته است. هر چند تلاش‌های رهبران انگلیس، استرالیا و ایالات متحده آمریکا برای بهبود روابط با پاریس در جریان است و بوریس جانسون، نخست‌وزیر انگلیس، نیز گفته است پاریس نباید نگران روابط خود با لندن باشد، اما به گفته ژان-ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه، فراخواندن سفرا در تاریخ روابط آمریکا و فرانسه اقدامی بی‌سابقه بوده است.

از نظر دولت فرانسه، مذاکرات میان کانبرا و واشنگتن برای جایگزین کردن قرارداد با فرانسه، بدون تردید از ماه‌ها پیش آغاز شده و در تمام این مدت، گفت‌وگوهائی که نتایج آن به لغو قرارداد پُر اهمیتی برای فرانسه منجر شده، از این کشور پنهان نگاه داشته شده است. از این رو،  وزیر خارجه فرانسه آن را «خنجری از پشت» توصیف کرد.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha