گوترش: ۴۰۰ هزار نفر در تیگرای اتیوپی در شرایط شبیه به قحطی هستند

نیویورک- ایرنا - آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل با بیان اینکه بیش از تخمین زده می‌شود ۴۰۰ هزار نفر در تیگرای اتیوپی در شرایطی مانند قحطی زندگی می‌کنند، خواهان دسترسی بدون مانع جهت ارائه کمک‌های بشردوستانه شد.

 دبیرکل سازمان ملل روز چهارشنبه به وقت محلی در نشست شورای امنیت سازمان ملل گفت تصمیم هفته گذشته دولت اتیوپی برای اخراج بی‌سابقه هفت کارمند سازمان ملل بسیار نگران کننده است.
وی افزود سازمان ملل به همکاری‌های خود با دولت اتیوپی و سایر همکاران برای کمک به میلیون‌ها نفر در سراسر این کشور ادامه خواهد داد.
گوترش تصریح کرد اکنون از مقامات اتیوپی می‌خواهم به ما اجازه دهند این کار را بدون مانع انجام دهیم و با فوریتی که این وضعیت می‌طلبد، برای تسهیل کمک رسانی سازمان ملل اقدام کند.

دبیرکل سازمان ملل بر شدت بحران در شمال اتیوپی پس از نزدیک به یک سال نبرد بین نیروهای دولتی و نیروهای منطقه‌ای تیگرای تاکید کرد و گفت این درگیری به مناطق همسایه در افار و امهره سرایت کرده است.
وی تصریح کرد در مجموع حدود هفت میلیون نفر به کمک غذایی و پشتیبانی اضطراری نیاز دارند. بیش از پنج میلیون نفر در تیگرای هستند و تخمین زده می‌شود ۴۰۰ هزار نفر در این منطقه در شرایطی مانند قحطی زندگی می‌کنند.
گوترش در عین حال گفت  اکنون در میان موانعی مانند مسدود بودن مسیرهای تردد و محدودیت‌های جابجایی، سطح کمک‌ها جهت رفع نیاز مردم در منطقه کافی نیست.
وی افزود: علاوه بر این، دسترسی به برق همچنان در شرایطی نامشخص است و میلیون‌ها نفر از ارتباطات و خدمات حیاتی مانند مراقبت‌های بهداشتی محروم شده‌اند.
دبیر کل سازمان ملل از دولت اتیوپی خواست اجازه دهد انتقال بدون محدودیت سوخت، پول نقد، تجهیزات ارتباطی و تجهیزات بشردوستانه به تمام مناطق نیازمند انجام شود.

اتیوپی پنجشنبه  گذشته اخراج کارمندان سازمان ملل را اعلام کرد. این کشور آفریقایی هفت مقام سازمان ملل را به "دخالت" در امور این کشور متهم کرد و به آنها ۷۲ ساعت فرصت داد تا این کشور را ترک کنند.
وزارت خارجه اتیوپی  همچنین در بیانیه‌ای، کارکنان سازمان ملل را متهم کرد که "به طور مستقل و بی‌طرفانه مأموریت خود را انجام نداده اند" و مدعی شد که کارمندان سازمان ملل با "نقض فاحش" قوانین اتیوپی و وظایف خود، کمک‌های بشردوستانه را به نیروهایی تیگرای که با نیروهای دولتی مبارزه می‌کنند، منتقل کرده‌اند.


 

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha