بزرگداشت بیستمین سالگرد درگذشت آیت‌الله ایازی(ره) برگزار شد

ساری - ایرنا – مراسم بزرگداشت بیستمین سالگرد درگذشت آیت‌الله شیخ ابوالحسن ایازی(ره) و یادواره بیش از یکصد روحانی شهید حوزه علمیه رستمکلا در مسجد جامع این شهر برگزار شد.

به گزارش ایرنا، همزمان با سالروز شهادت امام رضا(ع) یادواره یکصد شهید حوزه علمیه رستمکلا از توابع شهرستان بهشهر و گرامیداشت بیستمین سالگرد درگذشت آیت‌الله شیخ ابوالحسن ایازی(ره) مؤسس حوزه علمیه رستمکلا و دو فرزند ایشان حاج شیخ محمدرضا و حاج شیخ محمدجواد ایازی با حضور اقشار مختلف مردم، خانواده‌های شهدا و تعدادی از مسئولان شهرستان و استان در مسجد جامع رستمکلا برگزار شد.

نماینده ولی فقیه در مازندران در این مراسم با بیان این که علامه ایازی(ره) یکی از چراغ‌های همیشه تابنده در شرق مازندران بود، اظهار کرد: ایشان با مردم‌داری، تربیت طلاب دینی و پیگیری برای رفع مشکلات مردم خدمات ارزنده‌ای به مردم ارائه کرد. باید با گرامی داشتن این مناسبت‌ها، مقام عالمان دینی و اهل بیت(ع) به درستی به مردم جامعه معرفی شود.

آیت‌الله محمدباقر محمدی لایینی با اشاره به نقش حوزه‌های علمیه در تربیت دینی جامعه خاطرنشان کرد: امر اهل بیت(ع) بر فراگیری علوم دینی و احیای حوزه‌های علمیه و تربیت عالمان و طلاب دینی است که دغدغه دین و دنیای مردم داشته باشند. خانواده‌ها نیز باید بر تربیت دینی و تحصیل فرزندان در حوزه‌های علمیه اهتمام داشته باشند.

وی تصریح کرد: عالمان دینی همچنان که نسبت به دین بی‌تفاوت نیستند، باید نسبت به اقتصاد و معیشت مردم، فرهنگ، سیاست، حجاب و ارزش‌های اخلاقی، خانواده و اجتماع دغدغه داشته باشند و بی‌تفاوت نباشند. حوزه‌های علمیه در کنار توجه به دین برای تعلیم و تربیت، مسائل اجتماعی، فرهنگی، اقتصاد و مشکلات معیشتی نیز ماموریت تعریف کنند.

نماینده ولی فقیه در مازندران افزود: محافظه کار بودن درست نیست و عالم دینی باید در رابطه با دین و دنیای مردم دغدغه داشته باشد. همانطور که علامه ایازی با دغدغه از نجف وارد رستمکلا شد و با تاسیس حوزه علمیه و تربیت عالمان و طلاب دینی بر امر دین اهتمام ورزید و با مردم‌داری برای رفع مشکلات مردم تلاش کرد، همه ما باید در این مسیر گام برداریم.

محمدی لایینی اظهار کرد: تفکیک دین از سیاست مهم‌ترین آسیب حوزه‌های علمیه است و طلاب و عالمان دینی باید دین و دنیا را با هم داشته و مامور و مامون به دین و دنیا باشند. حوزه‌های علمیه نباید به سمت جدایی دین از سیاست بروند. چون سکولاریزه شدن حوزه‌های علمیه مهم‌ترین تهدید و آفت است.

نماینده ولی فقیه در مازندران خاطرنشان کرد: توجه به امنیت، سلامت، عزت‌خواهی، ذلت‌ستیزی، استکبارستیزی و رفع مشکلات مردم از مأموریت‌های مهم ما در کنار توجه به دین است و نباید این موارد و مسائل فراموش شود.

امام جمعه ساری اظهار کرد: همه ما برای حفظ انقلاب و نظام مسئول هستیم. البته پست و مقام می‌تواند خطرناک هم باشد. به همین دلیل کسی که عهده‌دار مسئولیت می‌شود باید در مقابل فزون‌خواهی خود بایستد. علمای دینی هم با حکمت خود کمک کار مسئولان بوده و کلیت نظام را یاری کنند. سکوت نکنند که محافظه‌کاری و سکوت خطرناک است.

آیت‌الله حاج شیخ ابوالحسن ایازی(ره) سال ۱۳۱۰ هجری شمسی در رستمکلا از توابع بخش مرکزی شهرستان بهشهر چشم به جهان گشود. پس از ذراندن تحصیلات ابتدایی در محضر پدر -مرحوم آیت‌الله حاج شیخ حیدر ایازی(ره)- وارد حوزه علمیه کوهستان شد و در محضر آیت‌الله کوهستانی(ره) درس آموخت. مدتی هم در حوزه علمیه ساری به فراگیری علوم حوزوی پرداخت و پس از آن عازم قم شد و در حوزه علمیه این شهر از محضر آیات عظام بروجردی، امام خمینی(ره)، و علامه طباطبایی(ره) بهره برد.

آیت‌الله ایازی(ره) پس از ۱۲ سال تحصیل در مکتب این بزرگان، به پیشنهاد استادش آیت‌الله کوهستانی(ره) به حوزه علمیه نجف رفت و هشت سال از محضر بزرگانی چون آیات عظام سید محسن حکیم، سید ابوالقاسم خویی، سید محمود شاهرودی، میرزا باقر زنجانی، و میرزا هاشم آملی بهره برد.

وی در ۳۰ سالگی موفق به اخذ درجه اجتهاد شد و پس از آن به دعوت استادش مرحوم آیت‌الله کوهستانی(ره) و تقاضای مردم منطقه درسال  ۱۳۴۱ همراه با خانواده‌ به زادگاهش رستمکلا بازگشت. همان سال به همت مردم رستمکلا، حوزه علمیه جعفریه رستمکلا با ظرفیت ۲۰۰ طلبه را بنا نهاد و در مدت ۴۰ سال تدریس در حوزه علمیه رستمکلا، چهار هزار روحانی تحویل جامعه اسلامی داد. از جمله تربیت‌یافتگان محضر این استاد اخلاق و عرفان، می‌توان به آیت‌الله صالحی مازندرانی و آیت‌الله موسی صالحی اشاره کرد.

آیت‌الله ایازی از سال ۱۳۷۸ درگیر بیماری شد و پس از دو سال جدال با بیماری، اسفند ۱۳۸۰ دار فانی را وداع گفت.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha